beżowe szafki kuchenne, czarne ściany w salonie
08
sty

Definicja funkcjonalnego projektowania wnętrz 

Podstawowym celem funkcjonalnego projektowania wnętrz jest sprostanie potrzebom i wymaganiom ich użytkowników. Przy takich założeniach należy zadbać o to, aby wnętrze było przede wszystkim praktyczne, ergonomiczne i wygodne. Możemy to osiągnąć poprzez zastosowanie kilku podstawowych zasad.

Elementy funkcjonalnego projektowania wnętrz

Funkcjonalne projektowanie wnętrz opiera się na trzech ważnych elementach. Należą do nich:  

  • ergonomia, 
  • zasada „złotego podziału”, 
  • dobór odpowiednich materiałów. 
nowoczesny aneks kuchenny, wyspa w kuchni

Ergonomiczne planowanie przestrzeni 

Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni to podstawa funkcjonalnego projektowania wnętrz. Pomocna tutaj będzie analiza potrzeb i oczekiwań własnych oraz domowników w stosunku do projektowanego wnętrza, pod kątem ilości mieszkających w nim osób, ich zwyczajów i trybu życia, a także funkcji poszczególnych pomieszczeń. Bardzo ważne jest, aby przy planowaniu stworzyć odpowiednie strefy funkcjonalne, czyli podzielić pomieszczenia w ten sposób, aby każdemu z domowników przydzielone zostało miejsce do pracy, przechowywania rzeczy czy wypoczynku. Niemałą rolę odgrywa również tzw. komunikacja wewnątrz mieszkania, polegająca na zapewnieniu korzystającym z niego osobom bezpiecznego i swobodnego przepływu. Aby ją osiągnąć, należy nie umieszczać w pomieszczeniach mebli i dekoracji blokujących przejścia oraz zatroszczyć się o odpowiednią ich szerokość. Na funkcjonalność naszego mieszkania wpłynie również wykorzystanie nieużywanych przestrzeni, takich jak kąty czy wnęki. Można je zagospodarować, umieszczając w nich na przykład szafki, półki czy haczyki. 

Rola koloru i oświetlenia 

Aby zadbać o swoje dobre samopoczucie oraz pozytywną percepcję wnętrza, należy zwrócić uwagę na właściwy dobór kolorystki i oświetlenia do funkcji poszczególnych pomieszczeń. W efekcie elementy te powinny nadawać im spójność i harmonię. Jeżeli chodzi o kolorystykę, najbardziej odpowiednie są odcienie beżowe, szare czy pastelowe, ponieważ nadają wnętrzu zarówno elegancki, jak i przytulny wygląd. W doborze oświetlenia należy zwrócić uwagę na energooszczędność i zarazem wprowadzenie odpowiedniej ilości światła do każdego pomieszczenia. Dobrze zatem wybierać oświetlenie zarówno ogólne, jak i punktowe oraz to naturalne. Ważne jest, aby światło, które wprowadzamy do naszego mieszkania, nie było męczące dla oczu, ale przyjemne i komfortowe. 

umywalka nablatowa, drewniana szafka łazienkowa

Dobór odpowiednich mebli 

W procesie funkcjonalnego projektowania wnętrz meble są traktowane jako elementy kluczowe – wpływają bowiem na komfortowe użytkowanie przestrzeni oraz jej uporządkowanie i optyczne powiększenie. Jakie meble wybrać, aby nasze wnętrze było funkcjonalne? Na pewno dobrym wyborem będą te wykonane z łatwych w utrzymaniu i trwałych materiałów. To właśnie dzięki temu posłużą nam przez długie lata, a ich sprzątanie nie będzie problematyczne. Można również wybrać meble modułowe, które pozwalają na dowolną konfigurację, dostosowaną do własnych potrzeb i jednocześnie zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Istotną rolę odgrywa również ergonomia mebli, od której także zależy komfort użytkowania wnętrza. Bardzo ważnym elementem funkcjonalnego projektowania wnętrz jest wielofunkcyjność mebli. Polega ona na pełnieniu przez jeden mebel kilku funkcji naraz. Przykładem tego mogą być meble z wbudowanymi schowkami, takie jak stół zaopatrzony w szuflady. Przy wyborze mebli należy również zwrócić uwagę na ich styl i kolorystykę. Elementy te powinny pasować do reszty pomieszczenia oraz być zgodne z naszymi preferencjami. 

Rola akcentów dekoracyjnych 

Na funkcjonalne urządzenie wnętrza wpływ mają również akcenty dekoracyjne. Jeśli chcemy uniknąć przesytu pod względem wizualnym i sprawić, by nasza przestrzeń była uporządkowana, należy zastosować zasadę minimalizmu w dekoracjach. Ważna jest również kolorystyka wnętrza. Na funkcjonalność wpływają neutralne, stonowane barwy wzbogacone o mocniejsze akcenty, na przykład na poduszkach czy obrazach, które z kolei nadają wnętrzu wyrazistości i zapobiegają wrażeniu monotonii.  

salon z aneksem kuchennym, brązowa sofa, żółty fotel

Projektowanie małych przestrzeni 

Projektując pomieszczenia o małych przestrzeniach, warto optycznie je powiększyć. Można to uczynić na przykład poprzez umieszczenie lustra, które obijając światło, sprawia, że wnętrze postrzegamy jako większe. Podobny efekt wywołują delikatne, jasne kolory. W małych pomieszczeniach ze względu na ograniczoną ilość miejsca warto postawić na wielofunkcyjne meble, na przykład rozkładane łóżka. Pożądane jest tutaj również pionowe wykorzystanie przestrzeni, które możemy wykorzystać poprzez usytuowanie półek na ścianie.  

Uczynimy Twoje wnętrze funkcjonalnym 

Niewątpliwie funkcjonalność wnętrza, jest równie ważna, jak jego walory estetyczne. Czasami jednak, gdy podejmujemy się projektowania mieszkania czy domu samodzielnie, możemy nie sprostać jego założeniom. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Architekt z MAZZANI chętnie podejmie się tego zadania, wykorzystując swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Gwarantujemy, że dzięki współpracy z nami osiągniesz w swoim wnętrzu nie tylko pięknie zaaranżowaną przestrzeń, ale również jej praktyczność i funkcjonalność. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.  

Pytania naszych klientów:

W jaki sposób stworzyć funkcjonalne wnętrze?

Stworzenie wnętrza, które będzie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne, to nie lada wyzwanie. Aby mu sprostać, należy zastosować przede wszystkim trzy najważniejsze zasady przy projektowaniu wnętrz, takie jak ergonomia, zasada „złotego podziału” i dobór odpowiednich materiałów.

Co jest kluczem do sukcesu w funkcjonalnym projektowaniu? 

Aby odnieść sukces w procesie funkcjonalnego projektowania wnętrz, należy umiejętnie połączyć jego wszystkie zasady i elementy oraz dostosować je do indywidualnych potrzeb i preferencji.