mech na ścianie
29
wrz

Jak osiągnąć harmonię z naturą?

Zieleń we wnętrzu kojarzy się najczęściej z doniczkami pełnymi kwiatów lub pojedynczymi małymi roślinami. Zgadza się jednak, że w projektach wnętrz przejawia się to w nieco innej odsłonie. Od wielu lat w aranżacjach pojawia się nurt zwany back to the nature. Wzięło się to z potrzeby ludzi, którzy chcą być bliżej natury, a co za tym idzie, chcą by w ich mieszkaniach było pełno roślin. Niekiedy w pomieszczeniach jest ich aż za dużo. Dlatego podpowiadamy co zrobić, by roślinność nie przytłaczała a była niesamowitym uzupełnieniem Waszego wnętrza. 

lustro z żywymi roślinami

Ściana pełna żywego mchu

W czasach pełnych zanieczyszczeń, różnych oparów i smogu, czyste powietrze jest dla człowieka na wagę złota. Dlatego mieszkając w mieście, warto pomyśleć o tym, by zaopatrzyć się w różne gatunki roślin. Wiele z nich możecie wkomponować dosłownie w każdy kąt wnętrza. Jest dużo rodzajów mchu, jednak najbardziej sprawdzą się odmiany, takie jak chrobotek reniferowy, mech gąbczasty czy mech płaski. Jeżeli chodzi o sposoby wkomponowania go do wnętrza, są na to różne sposoby. Jednym z nich jest wyłożenie mchem dna przeszklonego częściowo stolika lub ramy, którą możecie zawiesić w salonie lub łazience. Przez taki zabieg stworzymy coś, co od razu przyciągnie wzrok. Innym sposobem jest pokrycie mchem części lub całej ściany. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy zamówić gotowe panele, na których znajduje się już mech. Gdy przesyłka do nas dotrze, wystarczy przetrzeć ścianę, by nie było na niej żadnych zanieczyszczeń a następnie przykleić panele na klej montażowy. Plusem takich paneli jest to, że możecie przycinać je według własnych upodobań i przyklejać je prawie wszędzie. Prawie wszędzie, ponieważ mech ten nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie światła słonecznego i różne opary z kuchni. Dlatego pamiętajcie, że najlepszym miejscem na taką dekoracyjną ścianę jest łazienka z dostępem do naturalnego światła lub zacienione miejsce w innych częściach mieszkania.

Pielęgnacja mchu

Jeżeli chodzi o samą pielęgnację, nie ma tu dużo do robienia. Sam mech jest już zaimpregnowany i zabarwiony, dlatego nie będziecie mieć przy nim dużo pracy. Wystarczy abyście utrzymywali wilgotność powietrza w granicach 40 – 60%. Jest to optymalna wilgotność także dla człowieka, więc nie będzie problemu, by warunek ten został spełniony. Pod żadnym pozorem nie podlewajcie ani nie zraszajcie mchu, ponieważ mech powinien pobierać sam niezbędną wilgoć z powietrza. Uważajcie też, by nie był narażony na suche powietrze np. nad kaloryferem.

Zalety mchu w domu

Mech jest oryginalnym i niecodziennym dodatkiem. Jeżeli nie możecie się zdecydować czy iść w kierunku natury, podamy wam zalety posiadania go w domu:

  •  jest idealny dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. Jeżeli się zabrudzi, można go delikatnie wyczyścić miotełką lub ścierką,
  • mech jest naturalnym filtrem w Waszym mieszkaniu,
  • nieograniczone pomysły aranżacyjne z mchem w roli głównej,
  • piękne odcienie zieleni,
  • łatwy w utrzymaniu,
  • można go wkomponować w każdy zakamarek i mebel,
  • wycisza akustycznie wnętrze,
  • ma zielony kolor, który dobrze na nas wpływa.

To niejedyne plusy posiadania „lasu w domu”. Pamiętajcie, że rośliny w Waszych wnętrzach mają lepsze warunki niż w miejskich rabatach. Od wielu lat naukowcy mówią, że roślinność wpływa na nasze procesy poznawcze oraz psychologiczne, dlatego warto zainwestować w „zielone wnętrza”.

wnętrze z mnóstwem roślin

Wkomponowanie roślinności do pomieszczeń

Wkomponowanie roślin do pomieszczeń nie jest wcale takie trudne. Każdy w domu znajdzie niezagospodarowane kąty lub ściany, gdzie nic nie pasuje. Wtedy wystarczy wybrać odpowiedni gatunek rośliny w odpowiednim rozmiarze. W taki o to sposób można zaaranżować pusty róg za fotelem czy kanapą lub wnękę pod schodami. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrza będą wydawać się większe.

Gdzie możemy dodać roślinność?

Kuchnia/Salon – coraz częściej projektujemy kuchnię i salon jako jedno pomieszczenie podzielone np. wyspą kuchenną. Mając biblioteczkę w salonie, warto dodać w tym miejscu trochę zacisza. Można to osiągnąć poprzez dodanie metalowego regału lub dużej doniczki, do której przyczepić można kółka. Tak przygotowane rośliny, dadzą efekt naturalniej ściany, jaką dają np. krzewy. W kuchni warto także przykręcić drewniane lub metalowe półki, na których warto postawić doniczki z ziołami i rośliny delikatnie rozgałęziające się w dół. Jeżeli salon jest oddzielony od kuchni, można zrobić w nim centralne miejsce na roślinę. Istnieją gatunki drzew, które nadają się do wnętrza domu, dlatego warto o tym pomyśleć przy projektowaniu salonu.

Przedpokój – ściana z mchu jest świetnym pomysłem w przedpokoju, ponieważ często nic poza szafą się w nim nie mieści. Wchodząc do domu, od razu poczujemy się jak w lesie. Można także w mchu dodatkowo zainstalować półki, gdzie stałyby w doniczkach paprocie, pnącza czy kolorowe kwiaty.

Łazienka – obraz i rama lustra, ozdobiona mchem lub pnączem, na którym rosną drobne kwiaty. Dobrym pomysłem są doniczki zawieszone pod sufitem. Nada to łazience innego wymiaru. To również dobre rozwiązanie dla roślin, ponieważ będą mieć tam dobrą wilgotność.

Sypialnia – jest to miejsce, gdzie się odpoczywa, dlatego przydadzą się tu rośliny delikatne, o neutralnych kolorach. Na stoliku nocnym dobrze sprawdzi się postawiony w doniczce aloes. Pod sufitem warto zamontować haczyki a na nich powiesić doniczkę z bluszczem, który będzie piąć się po ścianie i regale.

zieleń na stoliku

Nieważne, czy zdecydujemy się na ozdobną ścianę z mchu, czy pojedyncze rośliny w donicach. Ważne, aby wybrać gatunki, które nie potrzebują wymagającej pielęgnacji, ponieważ nie każdy ma czas na codzienne prace przy roślinach. Pamiętajcie też, że zieleń ma na nas dobry wpływ. Dlatego, jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze zamieniło się w mały kawałek prawdziwej natury, skontaktuj się z naszą firmą MAZZANI. Pomożemy Ci zrealizować nawet najbardziej niecodzienne pomysły.

Pytania naszych klientów:

Czy trudno pielęgnować mech ozdobny?

Nie należy to do trudnych zadań. Gdy się pobrudzi, warto go tylko lekko przetrzeć. Nie potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Czy mech jest dobry dla alergików?

Jak najbardziej. Mech dla alergików ma prozdrowotne działanie, ponieważ nie osadza się na nim kurz. Dodatkowo filtruje powietrze w pomieszczeniu. 

Jak zainstalować mech na ścianie?

Mech kupujemy w już gotowych panelach, dlatego wystarczy je przykleić do ściany. Można je także przycinać według własnego uznania.