aranżacja dużego pokoju
14
mar

Zaplanowanie małej przestrzeni mieszkalnej

Małe mieszkanie ma być praktyczne, funkcjonalne i ładne. Nie powiększymy metrażu fizycznie, ale możemy zrobić to optycznie. Wykorzystujemy przestrzeń pod sufitem, minimalizujemy niektóre meble, aby nie zabierały dużo miejsca. Jasny kolor wnętrza doda mu szyku i klimatu. Podłoga w części otwartej mieszkania może być taka sama na całej powierzchni, ale w sypialni, łazience bądź kuchni możemy zdecydować się na inny materiał. Zasadą przy aranżacji małego wnętrza jest to, aby go nie zagracić, dlatego nie ustawiamy dużo bibelotów. Niewielkie mieszkanie może zachwycać swoim stylem i funkcjonalnością. Urządzenie go w inteligentny sposób wcale nie musi być trudne.

otwarty salon, szara kanapa

Duży pokój czy salon?

Nieważne jak to miejsce będzie się nazywać, to tutaj bez wątpienia spędzamy najwięcej czasu. W blokach bardzo często jest połączony z jadalnią. Jeśli posiadasz właśnie takie mieszkanie, powinieneś skupić się na rozwiązaniach maksymalnie funkcjonalnych, które pozwalają dobrze wykorzystać powierzchnię mieszkalną.

Do dużego pokoju wstawiamy przede wszystkim sofę, jeśli miejsca w mieszkaniu jest bardzo mało, możemy zdecydować się na mebel rozkładany. Zapewni on dodatkowe miejsce do spania. Stolik lub ława powinny być wyposażone w półkę poniżej blatu lub szufladki. Tym sposobem zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie różnych rzeczy. Fotele w pokoju możemy zastąpić pufami, które w sklepach są dostępne w wielu różnych wersjach.

Jadalnia w salonie

W jadalni stawiamy stół rozkładany. Nie zajmuje wiele miejsca na co dzień, a w razie potrzeby można go szybko rozłożyć. Na ścianach wieszamy półki – wygląda to bardzo estetycznie, lecz nie ma na nich dużo powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest też meblościanka, w której można postawić telewizor. Dodatkową przestrzeń na ścianie mogę zapewnić wiszące szafki.

Aranżacja kuchni w bloku

Oddzielna kuchnia na pewno nie będzie ogromna, ale daje nam nieco większą swobodę w aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z mebli robionych na wymiar. Pomieszczenie musi być funkcjonalne, w miarę możliwości meble ustawiamy w literę L. Dobrze jest również zainwestować w szafki kuchenne pod sam sufit, jaki i sprzęt AGD typu lodówka lub piekarnik w zabudowie.

Jeśli chcemy postawić tu stół, ale brakuje nam miejsca, to możemy zastosować konstrukcję wydłużonego blatu kuchennego. Dostawimy do niego stołki barowe i zyskamy dodatkową przestrzeń na spożywanie posiłków. Postarajmy się tak zaplanować wyposażenie kuchni, aby jak najwięcej rzeczy było schowanych.

kawalerka z antresolą

Kuchenny aneks

W nowym budownictwie pojawia się kuchnia w formie studia. Jest ona połączona z dużym pokojem i nie jest niczym od niego oddzielona. W takim przypadku można wizualnie oddzielić pomieszczenia poprzez położenie innej podłogi. Kuchnia w formie aneksu powinna być zaaranżowana meblami na wymiar i pod zabudowę. Najlepiej by szafki i szuflady nie miały uchwytów. W takiej przestrzeni wszystkie schowki i skrytki są dozwolone. Bardzo ważne jest również, aby w wyposażeniu kuchni był okap. Powinien być duży i wydajny, aby jak najmniej zapachów z gotowania dostawało się do pokoju.

Łazienka

Na łazienkę w bloku mamy zazwyczaj jedno pomieszczenie. W starym budownictwie można było spotkać dwa. Pierwsze zawierało umywalkę i toaletę, a drugim wannę, dużą umywalkę, pralkę i wszystko, co niezbędne w życiu codziennym. W małej łazience wybierzmy kabinę prysznicową. Mając małe dzieci, warto wybrać taką z brodzikiem, gdzie wygodnie będzie kąpać dziecko. Cały osprzęt zabudujmy. Zamiast szafki pod umywalkę, zdecydujmy się na małe, wiszące szafeczki na ścianie. Niewielką przestrzeń łazienkową możemy powiększyć optycznie, wstawiając do niej duże lustro. Można rozważyć zakup modelu pralki z możliwością ładowania od góry.

Sypialnia w małej przestrzeni mieszkalnej

Wystrój w sypialni powinien być minimalistyczny. Jest to miejsce wypoczynku, więc wygodne łóżko to podstawa. Jeśli chcemy postawić dużą szafę, możemy zrezygnować ze stolików nocnych po obu stronach łóżka. Sama szafa, najlepiej z drzwiami przesuwnymi, musi sięgać aż do sufitu, to zagwarantuje nam dużo przestrzeni na ubrania i inne rzeczy. Jeśli brakuje nam stolików nocnych, dobrym rozwiązaniem, będzie zastąpienie ich szafką wiszącą nad łóżkiem.

Pokój dla dzieci

Jeden pokój dla dwójki dzieci. Jak go rozplanować? Najlepszym wyborem będzie wstawienie łóżka piętrowego, które zajmuje niedużo miejsca. Biurka dla dzieci — zamiast dwóch, najwygodniej kupić jedno, szerokie i ustawić je pod oknem. Jedną ze ścian wydzielamy na dużą szafę, koniecznie podzieloną na pół. Przy starszych dzieciach przestrzeń pokoju można rozdzielić, robiąc ściankę działową po przekątnej. W ten sposób powstają dwa trójkątne pomieszczenia, a dzieci zyskują trochę prywatności.

przestrzeń dla dzieci

Funkcjonalne mieszkanie – porady

Przy aranżacji małego mieszkania musimy dobrze wykorzystać przestrzeń, aby miejsca do codziennego funkcjonowania było sporo. Dodajmy do naszego wnętrza kilka pomysłów, które nam to ułatwią.

  • Zasłony i firanki powinny być delikatne i zwiewne, aby wpuszczały do wnętrza jak najwięcej światła dziennego.
  • Efekt optyczny powiększonego mieszkania zapewnią lampki umieszczone w podłodze, które rzucają światło na sufit i ścianę.
  • Jeśli brakuje miejsca na zabawki dziecka lub inne rzeczy, można powiesić pod sufitem stałą metalową siatkę. Efekt będzie industrialny, a my tym sposobem zyskamy dodatkowy schowek.

Aranżacja małego mieszkania nie jest skomplikowana. Dobrze przemyślmy projekt, skorzystajmy z kilku trików, a efekt będzie praktyczny, funkcjonalny i przytulny.

Optymalizacja przestrzeni w małym mieszkaniu

Oszczędzanie przestrzeni w małym mieszkaniu staje się łatwiejsze dzięki profesjonalnemu projektowi i aranżacji wnętrz. Z nami, doświadczonemu projektantowi wnętrz z MAZZANI, projektowanie staje się prostsze. Nasz architekt wnętrz pomoże zoptymalizować przestrzeń, tworząc funkcjonalne rozwiązania. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i cieszyć się komfortem w swoim małym mieszkaniu. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć projekt, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak zaprojektować małe mieszkanie w bloku?

Małe mieszkanie w bloku zyskuje poprzez optyczne powiększenie go. Pomagają jasne kolory podłóg i ścian. Zainwestuj również w oświetlenie z sufitu i podłogi. 

Jakie wybrać meble do mieszkania w bloku?

Najlepiej się sprawdzają meblościanki, meble na wymiar, biurka i stoliki kawowe. Meble wypoczynkowe, to rozkładany model kanapy lub sofy, ewentualnie fotele.  

Czy wybrać rolety do mieszkania w bloku?

Wybierając rolety należy się kierować warunkami, w jakich mieszkamy. Mieszkając na niższym piętrze, chcemy wprowadzić do wnętrza prywatność. Z kolei, jeśli mieszkamy na wyższym, będzie nam doskwierać nasłonecznienie.