marmurowe płytki w nowoczesnym salonie
15
mar

Płytki podłogowe w salonie

Z pewnością jednolita podłoga w części salonowej i kuchennej optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli zdecydowaliśmy się położyć płytki w salonie, musimy podjąć decyzję, co do ich faktury. Model z połyskiem czy raczej matowy? W tym artykule podpowiadamy, który wariant i dlaczego sprawdzi się lepiej w tym pomieszczeniu. Przedstawiamy także wady i zalety obu decyzji.

puchaty chodnik na jasnych płytkach

Jakie płytki wybrać? Na wysoki połysk czy matowe?

Zanim pójdziemy do sklepu i ulegniemy wzorom i kolorom płytek, zastanówmy się przez chwilę, jakie mamy, co do nich oczekiwania. Jakie parametry powinny spełniać? Czy mają być antypoślizgowe? Co powinniśmy wziąć zatem pod uwagę?

 • Wielkość salonu – jeśli zależy nam na wizualnym powiększeniu przestrzeni, pomogą nam w tym niewątpliwie płytki matowe.
 • Aspekt praktyczny – łatwiejsze w utrzymaniu są płytki matowe. W przypadku modeli z połyskiem musimy opracować sposób ich czyszczenia, aby uniknąć powstawania smug.
 • Styl salonu – należy mieć na uwadze estetykę, w której planujemy zaaranżować przestrzeń. Jeśli będzie to styl nowoczesny bądź glamour, idealne będą płytki na wysoki połysk. W przypadku klasycznego lub boho, lepszym wyborem będą płytki matowe.

Wady i zalety płytek z połyskiem

Zanim przystąpisz do wyboru konkretnego modelu płytek, wypisz sobie na kartce wady i zalety obu rozwiązań. Najlepiej zabierz ją ze sobą do sklepu, by nie dać ponieść się emocjom i nie wrócić z zupełnie innym produktem niż założyłeś.

Zalety płytek na wysoki połysk:

 • Optycznie powiększają przestrzeń – odbijając światło, sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Dodając do pokoju lustra, możemy osiągnąć naprawdę ciekawy efekt.
 • Wyglądają elegancko – połysk i wzór mogą sprawić, że wnętrze będzie się prezentowało naprawdę elegancko.
 • Łatwo je wyczyścić – idealnie gładka powierzchnia pomaga wyczyścić je bardzo szybko.
 • Są ponadczasowe – wszystko zależy od wzoru płytek, ale gładkie modele na wysoki połysk jeszcze długo będą w modzie.

Wady płytek z połyskiem:

 • Są śliskie – trzeba uważać szczególnie miejscach, w których coś się rozlało i podczas mycia podłogi.
 • Mogą zostawać na nich smugi – zanim nie znajdziemy odpowiedniego sposobu, możemy przez jakiś czas borykać się ze smugami na podłodze.
 • Mogą wymagać polerowania i impregnacji – to dodatkowe wymagające czasu i pracochłonne zajęcie.
błyszczące płytki podłogowe

Wady i zalety płytek matowych

Aby podjąć ostateczną decyzję, poznaj wady i zalety drugiego rozwiązania.

Zalety płytek matowych:

 • Antypoślizgowe – to ważna cecha, szczególnie w domu, w którym mieszkają dzieci i osoby starsze.
 • Przytulne –mimo swojego chłodu pomagają stworzyć przytulny klimat we wnętrzu, tym bardziej jeśli mamy na myśli płytki drewnopodobne.
 • Nie widać na nich smug ani kurzu – są praktyczne i nie wymagają codziennej pielęgnacji.

Wady płytek matowych:

 • Trudniejsze w czyszczeniu – ze względu na chropowatą powierzchnię konieczne może okazać się punktowe czyszczenie gąbeczką, a od czasu do czasu mycie podłogi na kolanach, by doczyścić zakamarki.
 • Nie są tak eleganckie, jak modele z połyskiem – będą znakomitym tłem dla aranżacji i ale raczej nie zagrają pierwszych skrzypiec w zestawieniu z elementami wykończenia.
 • Nie odbijają światła – nie rozświetlają wnętrza tak, jak płytki na wysoki połysk.

Pielęgnacja płytek z połyskiem

Płytki te są eleganckie i ponadczasowe, jednak ich czyszczenie i pielęgnacja wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia. Niezbędna jest częsta impregnacja, a niektóre modele wymagają polerowania. Możemy wypracować własne sposoby czyszczenia, jak chociażby woda z octem i miękka szmatka, ale warto również używać specjalnie przeznaczonych do tego zadania detergentów. Należy pamiętać, że na połyskowej posadzce o wiele szybciej będzie widoczny kurz i brud.

beżowe płytki w otwartym salonie

Pielęgnacja płytek matowych

Matowe płytki mają poza estetycznym wyglądem wiele innych zalet. Ich pozbawione połysku powierzchnie są łatwiejsze do utrzymania w czystości, co może się okazać szczególnie ważne, kiedy w domu mieszkają dzieci czy zwierzęta. Podłogi z matowych płytek wymagają pielęgnacji, ale można to robić rzadziej niż w przypadku błyszczących posadzek. Nie ma potrzeby obawiać się, że ich wygląd ucierpi z powodu braku polerowania, ponieważ na nich nie widać smug, sierści ani innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na podłodze w szybkim tempie. Można łatwo je wyczyścić zwykłymi detergentami, bez obaw o smugi. Jeśli chcesz, aby zanieczyszczenia były jeszcze mniej widoczne, zdecyduj się na jasne model.

Styl i funkcjonalność w salonie

Salon z płytkami podłogowymi to gwarancja stylu i łatwej pielęgnacji. Z naszym doświadczonym projektantem wnętrz z MAZZANI, proces projektowania staje się inspirujący. Nasz architekt wnętrz doskonale rozumie, jak wykorzystać płytki, tworząc salon, który zachwyca estetyką i funkcjonalnością. Projektujemy sale z płytkami podłogowymi, które łączą trwałość z elegancją, zapewniając zarówno wyjątkowy wygląd, jak i łatwość utrzymania czystości. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnej aranżacji wnętrz z płytkami podłogowymi, która odzwierciedli Twój osobisty styl i przyciągnie uwagę. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie płytki wybrać do salonu?

Szukając płytek do salonu, możemy wybrać między matowymi a tymi na wysoki połysk. Jeśli zależy nam na eleganckim wykończeniu, lepiej będzie pasować posadzka z połyskiem. Jeśli natomiast wolimy praktyczne i przytulne podłogi, dobrze sprawdzą się matowy model imitujący drewno.  

Jak pielęgnować płytki z połyskiem?

Płytki z połyskiem należy czyścić częściej niż matowe, ponieważ szybciej widać na nich kurz i brud. Mogą one wymagać od nas także dodatkowej impregnacji i polerowania.