jadalnia w stylu urban jungle
24
wrz

Naturalne kolory i rośliny we wnętrzach

Dosłownie „miejska dżungla” we wnętrzach. Styl dziki i egzotyczny, w którym znajdziemy naturalne kolory i dużo roślin. Stał się popularny w czasie pandemii, kiedy ludziom brakowało przyrody i zadomowił się do dziś. Jakie są jego cechy charakterystyczne i co sprawiło, że jest tak chętnie wybierany do aranżacji? 

sypialnia urban jungle

Dziki salon  

Salon w stylu urban jungle to miejsce, gdzie można puścić nieco wodze fantazji. Nie należy się bać odważnego łączenia kolorów, wzorów, faktur czy tekstyliów, pamiętając oczywiście o zachowaniu umiaru.  Kiedy przedobrzymy, każdy styl straci swój urok i będzie raczej przypominał chaos. 

Mamy do czynienia z dżunglą, więc powinniśmy postawić na kolor zielony i jego odcienie. Będzie tu pasować: khaki, oliwka, grynszpan czy tzw. butelkowa zieleń. Można do nich dodać nieco szarości, beżu czy bieli.  

Styl ten nawiązuje do dzikiego, egzotycznego środowiska, więc surowce z jakich zostaną wykonane meble powinny być możliwie naturalne. Głównym materiałem powinno być drewno z wyraźnie widocznymi słojami. Wykonane z niego krzesła, regały, stoły czy komody będą się dobrze prezentować, a doskonałym uzupełnieniem będą fotele, stoliki do kawy czy szezlongi wykonane z rattanu lub wikliny. Świetnie odnajdą się też elementy w stylu retro, celowo postarzone, a połączenie drewna mebli z zielenią roślin i dodatków będzie znakomitym połączeniem.  

Sypialnia w stylu urban jungle 

Kolorystyka sypialni w tym stylu powinna być stonowana i spokojna. Pasować tu będą barwy używane w pozostałych pomieszczeniach, a więc zieleń, beż, biel oraz szarość.  
Materiały również powinny mieć związek z naturą. Może królować tu len i wełna, a w kwestii dodatkowych mebli zaś wiklina i rattan.  

Obowiązkowym elementem wystroju urban jungle są rośliny – to ich powinno być najwięcej. Jakie gatunki dobrać do sypialni? Najchętniej wybieranymi są palmy: areka, daktylowiec czy liwistonia, ale też skrzydłokwiat, strelicja i oczywiście paprocie. Nie tylko będą dekoracją, ale przysłużą się zdrowotnie. Przy doborze roślin pamiętaj, aby uwzględnij nasłonecznienie wnętrza, gdyż każda z nich ma w tej kwestii inne wymagania.  

Centralny element sypialni, czyli łóżko powinno być możliwie najprostsze w formie i wykonane z drewna. Pościel należy dobrać w jasnych, pasujących do stylu wnętrzach. Natomiast jako uzupełnienie aranżacji dobrze będą wyglądać plecione abażury lamp lub koszyczki do przechowywania akcesoriów. Na ścianę dobrym dodatkiem będzie lustro w ramie z rafii czy plakaty z bujnymi kwiatami. 

Łazienka przypominająca tropiki  

Najlepszym miejscem do wprowadzenia stylu urban jungle wydaje się łazienka. Styl ten kojarzy się z tropikami i wilgocią, łatwo go tu więc odtworzyć, w ten sposób czując się jak w prawdziwej dżungli. 

Po pierwsze i najważniejsze – również w łazience muszą pojawić się rośliny. Należy ich ustawić możliwie jak najwięcej, aby wprowadzić odpowiedni klimat. Mogą być ozdobą umywalki, szafki, a nawet prysznica. W kwestii zaś samego pomieszczenia, na ścianach warto użyć bladozielonych płytek, podłogę zaś dobrać beżową lub brązową i koniecznie uzupełnić ją dywanem imitującym mech. Zachowując resztę stylistyki w brązowo – zielonych barwach stawiając na duże okrągłe lustro w drewnianej ramie oraz rattanowe lub wiklinowe siedziska i kosze na bieliznę, dopełnimy całą aranżację. Kiedy w tak zaprojektowanej łazience weźmiesz kąpiel lub prysznic, dodatkowe gorąco i para wodna sprawią, że naprawdę poczujesz się jak w tropikalnej dżungli.  

Kuchnia w dziczy  

Ten egzotyczny styl pasuje do każdego pomieszczenia, trzeba tylko odpowiednio dobrać meble i dodatki, aby cały dom wyglądał dziko i egzotycznie. Poza oczywistymi drewnianymi meblami, najlepiej w jasnych barwach, warto postawić na drewniane blaty oraz rośliny doniczkowe. Dobrym pomysłem na wprowadzenie klimatu będzie ozdobienie nóg stołu tak, aby wyglądały jakby rosły w trawie. Ponadto dobrze sprawdzą się tapety lub kafelki z roślinnymi motywami na ścianie. Brązowa podłoga, przy pozostałych barwach, wzmocni wrażenie obcowania z naturą. 

kuchnia urban jungle

Egzotyczne dodatki

Ponieważ wyznacznikiem tego stylu jest stworzenie domowej dżungli, rośliny są najważniejszym dodatkiem. Mogą być zarówno naturalne w donicach, jak i w postaci wzorów takich jak np. liście na ścianach czy suficie. Najpopularniejszymi roślinami są palmy, paprocie oraz monstery. Dzięki ich ogromnym liściom mieszkanie nabierze dzikiego charakteru. Dodatkowo pasować będą aloesy lub kaktusy. Dla lepszego afektu i uzyskania wrażenia dżungli, powinno się umieścić możliwie najwięcej roślin w jednym miejscu.  

Ponadto liście wspomnianych roślin powinny znaleźć się na fototapetach ściennych. Można użyć też motywów zwierzęcych, najlepiej afrykańskich lub azjatyckich. Dobrymi dodatkami będą figurki słoni, dzikich kotów czy żyraf, kufry czy wyeksponowane pamiątki. Wszystko to, co kojarzy się z dalekim, egzotycznym światem w stylu Indiany Jones’a, będzie pasować do aranżacji.  

Innym pomysłem na uzupełnienie wnętrza są makramy, obrazy z motywami kwiatowymi czy roślinnymi oraz wiklinowe kosze. Można tu zaczerpnąć nieco inspiracji ze stylu boho. Są w pewnym stopniu do siebie zbliżone, urban jungle jest jednak bardziej egzotyczny – ostatecznie ma wprowadzić do domu obraz prawdziwej dżungli.  

Jako że styl ten stawia na naturę, jednym z istotnych dodatków będą naturalne tkaniny. Poszewki na poduszki, zasłony czy koce – warto, aby zdobiły je motywy roślinne lub wizerunki egzotycznych ptaków. Zwłaszcza w tym drugim przypadku, bardzo ożywią pomieszczenie, nadając mu jeszcze bardziej egzotycznego klimatu.  

Pasują tu również mosiężne okucia mebli oraz złote akcenty. Można je wykorzystać przy wybieraniu gałek/uchwytów do mebli, opraw lamp, wieszaków, rzeźb czy wazonów na kwiaty. Nie tylko świetnie uzupełnią aranżacje, ale wprowadzą do pomieszczenia blask, który ożywi wystrój.  

Nie zapominajmy o oświetleniu, na które powinny składać się lampy w loftowym stylu, sojowe świece czy lampiony z wikliny.  

sypialnia zaaranżowana w stylu urban jungle

Twój dom, Twoja oaza spokoju

Uwielbiasz roślinność i chcesz się nią otaczać na co dzień? Sądzisz, że styl urban jungle jest dla Ciebie stworzony? MAZZANI pomoże zaprojektować Twoją własna dżunglę. Nasz zespół projektantów pracuje na terenie Warszawy i okolic, ale współpraca zdalna daje nam możliwość przeprowadzenia nawet najbardziej wymagających metamorfoz, w każdym zakątku Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są cechy typowe dla urban jungle?

Najbardziej charakterystycznymi cechami jest użycie drewnianych mebli o barwach ziemi. Do stylu urban jungle będzie odpowiedni również beż, brąz, oliwka czy khaki. Ponadto ważne są rośliny w dużej ilości, które powinny stać w każdym pomieszczeniu 

Jakie dodatki pasują do stylu urban jungle?

Najważniejszym, zarówno elementem wystroju oraz dodatkiem są rośliny – różnego rodzaju i wielkości. Innym rozwiązaniem idealnym do stylu urban jungle są makramy, tapety z motywami roślinnymi, figurki egzotycznych zwierząt czy skrzynie.  

Jakie materiały dla stylu urban jungle?

Stawia się tu na naturę, więc meble są w większości drewniane. Fotele czy dodatki mogą być wykonane z wikliny lub rattanu. Najmilej widzianymi tkaninami są len oraz wełna, używane na poduszki, pościel i zasłony.

Jakie rośliny najlepiej do stylu urban jungle?

Sprawdzą się tu wszelkie egzotyczne rośliny. Najlepszym wyborem będą palmy, aloes, daktylowiec czy skrzydłokwiat. Ponadto nadadzą się paprocie lub strelicja. Ważne jest, aby były to rośliny naturalne.