Pokój dark scandi z fotelem egg
10
paź

Charakterystyka stylu scandi

Ostatnio na popularności w projektowaniu wnętrz bardzo zyskał styl skandynawski i ten stan długo nie ulegnie zmianie. Wszystko dzięki jego funkcjonalności i prostocie – dominuje w nim biel i jasna kolorystyka przełamana czarnymi elementami (bądź w równie ciemnej kolorystyce). W naszym kraju jest mniej słońca niż na Południu Europy, a nasz klimat bardziej przypomina ten z krajów Północy.

Kolor biały dobrze odbija światło, dzięki czemu w naszym domu jest jaśniej przez dłuższy czas. Ponadto, ten styl wciąż ewoluuje, wprowadzając coraz to nowsze podrodzaje, tak więc każdy z nas może sobie wybrać konkretny według swoich potrzeb. W trakcie planowania wnętrza w tym stylu, pojawiają się często pytania: czy takie rozwiązanie jest kosztowne? Na jakie rzeczy trzeba najbardziej zwrócić uwagę podczas projektowania takiego wnętrza?

mieszkanie na poddaszu

Różne odmiany stylu skandynawskiego

Na chwilę obecną można wyróżnić kilka rodzajów stylu skandynawskiego. Różni je kolorystyka zastosowanych mebli i dodatków, jednak baza pozostaje ta sama.

Wersja podstawowa

Cechuje się naturalnością – królują w niej delikatne materiały i kolory. Zazwyczaj w tej wersji łączy się drewniane elementy w ciepłym kolorze wraz z barwami bieli, szarości, często z czarnymi dodatkami. W tej wersji spotykane są również złote akcenty, które jak nic innego nadają eleganckiego wystroju naszym wnętrzom.

Styl gustawiański

Klasyczna forma stylu skandynawskiego. Od podstawowej wersji różni się przede wszystkim różnorodnością materiałów i cięższymi meblami wzorowanymi na tych z czasów gustawiańskich, z odzysku, albo coraz bardziej popularnymi – czyli postarzanymi. Wbrew pozorom, takie gabaryty mogą uzyskać efekt lekkości na jasnym tle, czyli ścianach, tapetach, podłodze. Nierzadkim elementem są tu dodatki w wersji klasycznej i prostej, toteż styl ten można często połączyć ze stylem prowansalskim lub shabby chic. Coś dla fanów tradycyjnych projektów wnętrz z elementami vintage i retro.

Styl skandynawski i jego odmiana, folk

Tak jak oryginalna wersja, występują tutaj naturalne materiały i prostota, lecz znajduje się tutaj zdecydowanie więcej materiałów DIY, czyli robionych własnoręcznie – to dzięki nim wnętrza te są dużo bardziej kolorowe. Często można tutaj zauważyć plecionki o różnym przeznaczeniu, filcowe elementy, ozdoby w stylu folk (na przykład figurki odzwierciedlające naturalne elementy przyrody, zwierzęta), drewniane dodatki, jak abażury i nie tylko. Jasna kolorystyka wnętrza skandynawskiego jest bardzo dobrym tłem do eksponowania takich okazów. Ta odmiana nie wyklucza obecności elementów folk z innych kultur świata.

New Nordic

Najpopularniejsza wersja w Polsce. Charakteryzuje się przede wszystkim białymi ścianami, naturalnie szarymi lub białymi podłogami, albo rozjaśnionymi i pomalowanymi w tych barwach, meblami w jasnej kolorystyce (sofy tutaj są zazwyczaj beżowe, białe lub szare). Dodatki są przede wszystkim wykonane z materiałów naturalnych. Nierzadkie są tutaj plecionki i własnoręcznie zrobione poduszki ozdobne. W new nordic występuje dużo więcej elementów w ciemnej kolorystyce łamiących biel niż w wersji klasycznej.

Scandi chic

Jedna z najmłodszych wersji. Ten styl charakteryzuje się zamiłowaniem do elementów w kolorze złotym (nawet różowe złoto!), miedzianym bądź mosiądzowym. Chromowanie tych rzeczy nie odgrywa istotnej roli, gdyż akceptowalne tu są elementy błyszczące, ale również i te całkowicie matowe. W palecie kolorystycznej istotną rolę odgrywają również pastele, takie jak pudrowy róż, błękity. Oprócz tego można tutaj zaobserwować szklane klosze i inne elementy, skórzane narzuty na meblach wypoczynkowych (np. sofy), a także dywaniki ze skóry. Tak jak w new nordic, występuje tutaj dużo więcej niż w wersji klasycznej ciemnych elementów załamujących biel w przestrzeni.

pokój w odcieniach bieli i szarości

Dark Nordic

Rodzaj stylu skandynawskiego, w którym znajduje się najwięcej ciemnych elementów – bardzo często są to po prostu kanapy i fotele wypoczynkowe bądź pojedyncze ściany pomieszczeń w intensywnych i ciemnych barwach zieleni, niebieskiego, szarości, takich jak: szmaragd, antracyt, granat, kobalt – które już samą nazwą sugerują szlachetność i elegancję naszego wnętrza. Są to dosyć mocne akcenty w delikatnym i jasnym stylu skandynawskim.

Często wnętrza w stylu dark nordic są wręcz mylone np. z włoskimi akcentami, czyli z Południa Europy, która sama w sobie ma więcej światła niż Skandynawia. Nie można jednak wykreślić tego stylu z wersji podstawowej, ponieważ wciąż odnajdujemy tutaj fundamentalne cechy stylu skandynawskiego, czyli biel przełamaną ciemnymi elementami i naturalne tkaniny.

Geneza kolorystyki i materiałów w stylu skandynawskim

Bazowym kolorem w każdej wersji tego stylu jest biały, który najlepiej odbija światło. Położenie geograficzne Polski sprawia, że światła dziennego jest u nas niewiele więcej niż na wcześniej wspomnianych terenach, dlatego skandynawskie projekty wnętrz sprawdzają się doskonale również i u nas. Co w naszej przestrzeni powinno być białe? Przede wszystkim sufit i większość ścian muszą być pokryte farbą w tym kolorze. Drzwi i okna słusznie byłoby zakupić białe a podłoga powinna być wyłożona jasnym bądź całkowicie wybielonym drewnem.

Życie w zgodzie z naturą

W ich stylu występują więc kolory towarzyszące im najczęściej w przyrodzie, czyli biele, szarości, błękity, pastelowe róże i zielenie. Inne, ciemne i bardziej intensywne kolory występują w nowszych, bardziej nowoczesnych odłamach tego stylu. W podstawowych wersjach ciemne elementy pojawią się równolegle z dodatkami w przyrodzie. Są to zazwyczaj ozdoby świąteczne, stroiki z szyszek i innych naturalnych elementów przyrody w stylu Bożego Narodzenia. Ciemne barwy często występują również na obrazach i fotografiach powieszonych na ścianach.

Ta zasada dotyczy nie tylko kolorów, ale również materiałów szeroko dostępnych w ich otoczeniu. Meble i podłogi będą bazowały na drewnie brzozowym, sosnowym czy jesionowym (czyli z tego w jasnych barwach). Same meble będą miały elementy z naturalnych materiałów, czyli bawełny, lnu, kamienia, skóry i wyżej wspomnianego drewna i są pozbawione zbędnych dodatków – wnętrze skandynawskie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Skandynawowie drewno z parkietu często zabezpieczają przed oddychaniem, czyli psuciem, poprzez zamianę lakierowania na olejowanie.

Skandynawowie są eco

To oni są przodownikami w tej sferze. Dużą rolę będą więc tutaj odgrywały ozdoby i meble z materiałów przetworzonych, odrestaurowanych. Klasycznym hitem są meble z palet. Kwestia dodatków to rzecz ważna, ponieważ w jasnym, prostym i funkcjonalnym stylu skandynawskim to one pełnią główną rolę, określając klimat pomieszczenia. Przetworzone elementy nie mogą więc zaburzać koncentracji człowieka w nim przebywającego. Wbrew pozorom, w stylu skandynawskim funkcjonują również tworzywa sztuczne, lecz prawie zawsze pochodzą one już z recyklingu.

sypialna w stylu dark nordic

Jakość i funkcjonalność

Oryginalne skandynawskie meble są więc dużo cięższe i droższe, ale mają zdecydowanie dłuższą żywotność niż ich wszechobecne tańsze odpowiedniki. Często takie meble posiadają również unikatowy styl i klimat, który ciekawi ludzi z całego świata. Najlepszym przykładem są tutaj tzw. Fotele Egg i Swan (projektant Arne Jacobsen).

Projektowanie mieszkania w stylu skandynawskim

Marzysz o przytulnym, minimalistycznym wnętrzu w stylu skandynawskim? Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI może uczynić to marzenie rzeczywistością. Dzięki naszej pomocy, Twoje mieszkanie stanie się oazą spokoju, jasności i funkcjonalności. Projektując w duchu skandynawskiego designu, zapewnimy Ci wygodę, ergonomiczność i wyjątkową estetykę. Niezależnie od rozmiaru przestrzeni, nasz architekt wnętrz stworzy idealny projekt, uwzględniając Twoje preferencje. Odkryj zalety projektowania wnętrz i ciesz się pięknem stylu skandynawskiego już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Dlaczego skandynawskie wnętrza bazują na kolorze białym?

Kolor biały najlepiej odbija światło dzienne, którego tak bardzo brak na Północy Europy. Ponadto, Skandynawowie są blisko związani z naturą, w swoim domu kładą więc duży nacisk na to, aby barwy w nim dominujące były związane z przyrodą. Stąd też drugi powód bieli w ich wnętrzach, która reprezentuje śnieg.

Jakie, oprócz podstawowej wersji, są rodzaje stylu skandynawskiego i jaka jest główna cecha, która odróżnia je od podstawy?

Odmiany stylu skandynawskiego to: styl gustawiański, odmiana folkowa, new nordic, scandi chic, dark nordic. Style te łamią zasady podstawowej wersji, czyli lekkości uzyskanej przez materiały, meble i kolory. W zależności od rodzaju, występują w nich cięższe meble i materiały lub żywsza kolorystyka.

Jakie w stylu skandynawskim występują inne nawiązania do zamiłowania natury ludzi z Północy Europy?

Oprócz naturalnych, zgodnych z elementami przyrody barw, istotną funkcję nawiązującą do zamiłowania Skandynawów do przyrody we wnętrzach ich domu odgrywają naturalne materiały, meble tworzone w taki sposób, aby były funkcjonalne (mniej dodatkowych elementów, solidniejsze materiały) oraz różne meble i ozdoby z produktów przetworzonych własnoręcznie lub przez firmy recyklingowe, np. meble z palet.

Czy styl skandynawski może się łączyć z innymi stylami wnętrz?

Styl skandynawski może czerpać inspiracje z innych stylów, tak samo inne style mogą wzorować się na jego elementach. Styl gustawiański posiada wiele elementów retro i vintage, styl folkowy może łączyć w sobie elementy folk również z całego świata, z kolei dark nordic często ma w sobie inspiracje z Południa Europy, scandi chic ma w sobie dużo złotych elementów dodających wnętrzu szykowności i załamujące pojęcie prostoty i minimalizmu. Z kolei new nordic to styl popularny w Polsce, która ma trochę więcej światła słonecznego niż Skandynawia, cechuje go więcej elementów załamujących biel.