salon w stylu hygge
10
paź

Wybieramy styl do mieszkania

Mimo, że w obecnych czasach funkcjonuje wiele styli architektonicznych, ciężko jest wybrać ten najlepszy przy projektowaniu mieszkania, które powinno być nie tyle ładne, co funkcjonalne. Ponadto podstawowa zasada mówi, że mieszkanie ma być miejscem, w którym bliskie sobie osoby spotykają się i odpoczywają po ciężkim dniu pracy, nie ma tu więc miejsca na zbyt krzykliwą stylistykę. Jaki więc styl wybrać, aby czuć się w nim komfortowo?

Kuchnia w stylu prowansalskim

Zadbaj o swój komfort

Przede wszystkim, warto jest zorientować się, w jakim wnętrzu czujemy się dobrze i komfortowo. Nasze mieszkanie musi być miejscem, do którego chcemy wrócić i odpoczywać po pracy lub po trudnym dniu. Zatem powinno być urządzone w sposób dla nas funkcjonalny, odpowiadający naszym zapotrzebowaniom i hobby, lecz jednocześnie musi być harmonijne – mamy w nim przede wszystkim czuć wygodę.

Podstawowa zasada mówi, że w projektowaniu wnętrz na pierwszym miejscu stawiamy wygodę, a dopiero później wygląd. Całkiem inaczej urządzi się mieszkanie dla samotnej, dorosłej osoby niż dla rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi. Styl wnętrza ma odpowiadać każdemu mieszkańcowi, dzięki temu zadbamy o miłą atmosferę pomiędzy nimi. Projektując mieszkanie, bardzo istotne jest również to, aby każde pomieszczenie było urządzone w tym samym stylu – osiągniemy dzięki temu spójne i jednolite wnętrze.

Najmodniejsze style wnętrzarskie

  • Styl prowansalski – kojarzony głównie z południowo-wschodnią Francją. Definiuje go dużo bieli i pastelowych odcieni, więc jest polecany dla mniejszych przestrzeni. Jest nawiązaniem do stylu wiejskich domków na Prowansji. Główne cechy: naturalność, komfort, praktyczne ozdoby.
  • Styl skandynawski – wywodzący się z krajów Północnej Europy – cechuje go biel, która optycznie powiększa przestrzeń (polecany szczególnie do małych mieszkań) oraz szarości i kolory popielate i pastelowe. Inne podstawowe zasady to minimalizm, funkcjonalność, drewniane i szklane elementy, naturalne tkaniny, praktyczne dodatki, lecz w małej ilości (prostota).
Retro salon
  • Styl rustykalny – styl kojarzący się nam z wiejskim folklorem i miłośnikami natury. Dużo w nim elementów drewnianych, dodatków kulturowych. Często wybierany do domków na wsi. Co ciekawe, ten styl może się różnić między sobą w różnych krajach.
  • Styl retro – cecha charakterystyczna tego stylu to łączenie odrestaurowanych mebli i dodatków ze współczesnymi. Kolory muszą być mocne, wyraziste, wręcz krzykliwe. Tak jak w stylu nowojorskim, trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ilością elementów i kolorystyką. W takich wnętrzach nie brakuje humorystycznych elementów, jak np. figurek w dziwnych pozach. Tak jak styl rustykalny – w każdym kraju ma inne cechy.
  • Styl nowojorski – powstały w Nowym Jorku – jeden ze styli wnoszących elementy luksusu i przepychu do naszych wnętrz, m.in. poprzez błyszczące srebrne i złote dodatki, dużą ilość luster i oświetlenia. Trzeba jednak pamiętać, aby nie było za dużo elementów rozpraszających naszej uwagi. Główna paleta kolorystyczna to: beże, szarości, biele, czernie.
Sypialnia w stylu rustykalnym: pampasy wygoda, drewno

Aranżacja mieszkania w różnych stylach

Niezależnie od preferowanego stylu, projektowanie wnętrz to klucz do stworzenia harmonijnej przestrzeni. Współpraca z doświadczonym projektantem MAZZANI umożliwia przekształcenie Twojego mieszkania w unikalne miejsce, odzwierciedlające Twój gust. Nasz architekt wnętrz zadba o optymalne wykorzystanie przestrzeni, dopasowanie kolorów i dodatków oraz stworzy idealny projekt dla Ciebie. Dzięki temu ciesz się wygodą i pięknem swojego mieszkania, niezależnie od preferowanego stylu – nowoczesnego, klasycznego czy minimalistycznego. Odkryj zalety współpracy z projektantem i odmień swoje wnętrze już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze stylu naszego mieszkania lub domu?

Istotną rolę odgrywa tutaj fakt, że każdy człowiek ma indywidualne potrzeby i gust. Musimy więc wybrać taki styl, który będzie odpowiadał każdemu mieszkańcowi. Ponadto mieszkanie musi być funkcjonalne, czyli takie, w którym możemy spokojnie wykonywać swoje obowiązki, realizować hobby.

Dlaczego w projektowaniu wnętrza domu i mieszkania na pierwszym miejscu stawiamy wygodę, a nie wygląd?

Zbyt dużo dodatków rozprasza naszą uwagę, wobec tego nie da się odpocząć w pomieszczeniach z dużą ilością elementów. Nasze mieszkania służą nam głównie do odpoczynku po ciężkim dniu, np. w pracy. Ponadto harmonijne wnętrze sprzyja miłej atmosferze, co jest niezwykle ważne, gdy w naszym mieszkaniu mieszka kilka osób, zwłaszcza małe dzieci.

Jakie są rekomendowane style do małych mieszkań i dlaczego?

Rekomendowanymi stylami do małych mieszkań są głównie styl skandynawski i styl prowansalski, ponieważ w tym stylach dominują kolory bieli i inne jasne kolory odbijające światło, co powoduje, że przestrzeń wydaje się być większa.

Jakie style wnętrz są najczęściej wybierane?

Najczęściej wybieranymi ówcześnie stylami wnętrz, są style: skandynawski, prowansalski, nowojorski, retro, rustykalny.