mieszkanie w stylu loftowym 
26
wrz

Kultowe style wnętrz

Decyzja o tym, jaki styl wybrać do własnego mieszkania może być kłopotliwa zwłaszcza dla laików. Szeroka baza przeróżnych stylów sprawia, że mamy obecnie ogromną ilość możliwości. Często jednak bywa tak, że nie zdajemy sobie sprawy, czym charakteryzują się konkretne aranżacje i jak je między sobą rozróżnić. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze obecnie style wnętrzarskie i ich cechy charakterystyczne.

Ile wnętrz – tyle możliwości

Wszyscy marzymy o idealnie urządzonym wnętrzu odpowiadającym nam nie tylko pod względem stylistycznym, ale również funkcjonalnym – zapewniającym komfort i wygodę mieszkania. Ogrom różnych stylów sprawia, że możemy poczuć się zagubieni. Inspirujemy się oglądając katalogi wnętrzarskie, nie biorąc pod uwagę faktu, że zdjęcia tam zamieszczone nie oddają rzeczywistości. Wszystkie style charakteryzują się swoistymi cechami, które dotyczą nie tylko doboru barw i dodatków. W opisach konkretnych aranżacji możemy znaleźć informację na temat tego, gdzie najlepiej pasuje dany styl. Każde wnętrze wymaga bowiem unikalnego podejścia i wprawnego oka eksperta. Pomoże on dobrać stylistykę do wielkości mieszkania oraz Twoich osobistych upodobań.

styl skandynawski we wnętrzu

Styl skandynawski – scandic

Jest to jeden z popularniejszych obecnie stylów. Odznacza się prostotą, lekkością i naturalnością. Wnętrza w stylu skandynawskim są przytulne, ciepłe i komfortowe. Główną ich cechą jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań. Barwy, których się tutaj używa to przede wszystkim jasne, pastelowe odcienie z przewagą bieli. Do wystroju wykorzystywane są naturalne materiały takie jak drewno, len czy bawełna. Możemy wyróżnić kilka odmian scandic:

  • styl duński – subtelne barwy przełamane kontrastowymi dodatkami, wnętrza opatrzone romantycznymi detalami;
  • styl fiński – główną barwą jest biel, która kontrastuje z czernią, grafitem lub brązem. Jest minimalistyczny z zastosowaniem surowych materiałów oraz geometrycznych kształtów;
  • styl szwedzki – cechuje go surowość oraz brak zbędnych dekoracji, przeważa tutaj biel i jasne drewno;
  • styl norweski – chłodna kolorystyka i harmonia to cechy tej odmiany. Wnętrza bazują na bieli, szarości i czerni, ale mimo tego są dość przytulne.

Styl minimalistyczny

To idealna opcja dla każdego perfekcjonisty! Styl ten charakteryzują przede wszystkim prostota i lekkość połączone z funkcjonalnością. Minimalizm skupia się na zapewnieniu wygodnych i komfortowych rozwiązań, dających w pełni funkcjonalne wnętrze oparte na wykorzystaniu jak najmniejszej ilości przedmiotów. Zastosowane tutaj pomysły muszą być jak najbardziej praktyczne, a wyposażenie powinno być wysokiej jakości, tak by służyło latami. Wykorzystujemy naturalne barwy nadające przestrzeni spokoju i harmonii.

nowoczesne, loftowe wnętrze

Styl nowoczesny – modernistyczny

Modernizm we wnętrzach to połączenie minimalizmu i prostoty. Charakteryzują go trzy cechy: komfort, wygoda i funkcjonalność. Styl ten jest ubogi w dekoracje, a same wnętrze powinno sprawiać wrażenie przestronnego. Stosuje się tutaj jasne, neutralne barwy takie jak biel i odcienie szarości. Wyposażenie przybiera geometryczne kształty i proste formy, a umeblowanie powinno być praktyczne. Najlepiej sprawdzą się modele modułowe.

Styl loftowy

Inaczej zwany jest industrialnym. Charakteryzuje się przedstawieniem widocznych elementów konstrukcyjnych takich jak belki, rury, elementy maszyn, instalacji czy dachu. Ukazuje nieotynkowane lub ceglane ściany – jest więc stylem surowym. Najczęściej stosowane tutaj barwy to odcienie szarości, czerń, beż oraz biel. Dodatki wykorzystywane w tym stylu to wszelkie elementy wykonane z metalu, drewna, szkła, betonu lub skóry. Charakterystyczne dla tego typu wnętrz są ażurowe kwietniki z metalu, heksagonalne lustra, marmurowe zegary i inne minimalistyczne dekoracje. Loft idealnie pasuje do dużych przestrzeni o wysokich sufitach i ogromnych oknach.

Styl eklektyczny

Aranżacje eklektyczne to istna mieszanka różnych stylów. Eklektyzm pozwala na łączenie rozmaitych dekoracji i elementów wnętrz pochodzących z różnych epok. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla tych, którzy nie potrafią zdecydować się na jedną konkretną stylistykę. Charakteryzuje go wolność myślenia i działania, swoboda mieszania kolorów i materiałów oraz dowolność łączenia detali. Jest to styl bardzo indywidualny, który pozwala na stworzenie unikalnego projektu. Eklektyzm ze względu na swoje zróżnicowanie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Decydując się na tego typu wystrój, trzeba mieć stale rękę na pulsie, ponieważ łatwo jest przesadzić. Mieszkanie w stylu eklektycznym musi odznaczać się dobrym wyczuciem smaku. W przeciwnym wypadku stworzymy w naszym wnętrzu zamieszanie.

eklektyzm w aranżacjach 

Mazzani projektuje przestrzenie marzeń

Przedstawione powyżej style to tylko niewielka część tego, co oferuje arsenał wnętrzarski. Podejmując decyzję o aranżacji naszego mieszkania, mamy naprawdę szeroki wybór, a łączenie barw, wyposażenia i dodatków daje niezliczoną ilość możliwości. Mając zarys podstawowych stylów wykorzystywanych w projektowaniu wnętrz, dobór tego odpowiedniego staje się łatwiejszy. W przypadku, gdy podjęcie decyzji nadal sprawia kłopot, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od projektowania wnętrz! MAZZANI zadba o każdy detal i stworzy przestrzeń marzeń – funkcjonalną oraz estetyczną. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaki styl wnętrza do małego mieszkania?

Do niewielkich przestrzeni najlepsze będą aranżacje oparte o minimalizm. Najlepiej sprawdzą się tutaj style: skandynawski i nowoczesny. Są one praktyczne i funkcjonalne, więc idealnie pasują do małych wnętrz.

Jaki jest najbardziej uniwersalny styl wnętrza? 

Najbardziej powszechny i uniwersalny jest styl skandynawski. Wnętrza urządzone w tym nurcie są przytulne, ciepłe i komfortowe, a najważniejszą ich cechą jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań.

Jaki styl jest najczęściej wybierany?

Najczęściej wybierany jest styl nowoczesny. Bazuje on na połączeniu minimalizmu i prostoty oraz funkcjonalności z jednoczesnym zapewnieniem wymaganej wygody i komfortu.

Dla kogo jest styl minimalistyczny?

Minimalizm we wnętrzach to najlepsza opcja dla osób ceniących sobie porządek i praktyczne rozwiązania. To idealny styl dla każdego perfekcjonisty!