pikowana kanapa glamour 
04
mar

Glamour – kiczowaty splendor

Styl glamour budzi wiele kontrowersji jednak pomimo tego ma swoich entuzjastów. Kojarzy się z przepychem i elegancją. Wnętrza glamour są czarujące i pełne blasku. Dominują tutaj masywne formy, bogate zdobienia i stylowe, błyszczące dodatki. Z pewnością nie jest to aranżacja dla każdego. Dlaczego zatem stał się taki popularny? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj glamour w najdrobniejszych szczegółach.

Pochodzenie

Glamour to określenie na bogato wyglądające wnętrza, które wyróżnia niebywały urok, ekstrawagancja i blichtr. Nurt ten powstał w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych niedługo po rozkwicie przemysłu filmowego i kojarzony jest ze Złotą Epoką Hollywood. Za jego powstanie odpowiedzialne są hollywoodzkie diwy, które dekorowały w ten sposób swoje domy. Ostatecznie glamour spopularyzowany został przez media. Na przestrzeni lat ewoluował, stając się mniej wyszukanym, a bardziej nowoczesnym.

glamour w kuchni

Cechy charakterystyczne

Glamour to styl bazujący na kontrastach. Jest połączeniem klasycznych aranżacji z barokiem. Zestawienie nowoczesnych rozwiązań z dodatkami wywodzącymi się z czasów Marii Antoniny, sprawia, że wnętrza prezentują się elegancko i luksusowo. Umiejętne zestawienie odrębnych stylów i prawidłowy dobór dekoracji pozwalają stworzyć oryginalne i czarujące wnętrze. Oto czym wyróżnia się styl glamour:

  • jakość – meble, dodatki oraz materiały wysokiej klasy,
  • oryginalna paleta barw złożona z żywych i wyrazistych odcieni takich jak fiolet, róż, purpura czy turkus dopełnione klasyczną bielą, czernią i odcieniami szarości,
  • gra światłem – dobrze dopasowane oświetlenie i zastosowanie błyszczących powierzchni,
  • brak surowych materiałów – stosuje się drewno, metal czy marmur, są one jednak poddane wcześniejszej obróbce,
  • porządek i symetria – wnętrza są przestronne i zharmonizowane,
  • występują zaokrąglone formy, fale, załamania,
  • kontrast – zestawienie dwóch nurtów, połączenie stonowanych barw z wyrazistymi,
  • tapicerowane obicia – charakterystyczne są welurowe, pikowane kanapy i fotele,
  • eleganckie dodatki – kryształy, pozłacane i posrebrzane elementy,
  • starannie dobrane wyposażenie i dekoracje.
kryształowy żyrandol w salonie

Dodatki w stylu glam

Styl glamour stanowi opozycję dla minimalizmu i bazuje na klarownej granicy pomiędzy splendorem a przepychem. Prezentuje precyzyjnie dopracowane wnętrza z charakterem. Specyficzne są tutaj bogate dekoracje, błyszczące dodatki i zdobienia. Główną funkcją prezentowanych ozdób jest ich ekstrawagancki wygląd, użyteczność schodzi na drugi plan. Elementy charakterystyczne dla stylu glamour to:

  • pokaźne, kryształowe żyrandole i ozdobne kinkiety,
  • obrazy w ciężkich, ozdobnych ramach,
  • duże lustra,
  • szkło i porcelana,
  • masywne, bogato zdobione meble z pikowanym obiciem i złotymi, srebrnymi lub kryształowymi uchwytami,
  • srebrne patery i świeczniki,
  • sztukaterie i ornamenty,
  • miękkie i połyskliwe tekstylia, takie jak: welur, plusz, satyna, jedwab i atłas,
  • błyszczące powierzchnie,
  • fototapety z deseniem adamaszku lub imitacją marmuru,
  • ciężkie, sztywne zasłony,
  • złote krany i armatura,
  • wolnostojące wanny,
  • marmurowe lub granitowe blaty.

W jakich wnętrzach sprawdzi się glamour?

Styl glamour oparty na masywnych i ciężkich meblach, to idealne rozwiązanie do dużych przestrzeni. Szerokie ramy z ornamentami i pokaźne kryształowe żyrandole to dodatki, które świetnie się tam sprawdzą. Glamour najlepiej wygląda w przestronnych pomieszczeniach o układzie otwartym, gdzie dobrze wyeksponowane są eleganckie akcenty. Chociaż styl ten polecany jest przede wszystkim do większych wnętrz, to małe mieszkanie nie powinno stanowić przeszkody w stworzeniu wymarzonej aranżacji. Należy wtedy pamiętać o tym, by zmniejszyć ilość wyszukanych dodatków i postawić na klasykę. Zastosowanie luster, błyszczących podłóg i odpowiedniego oświetlenia optycznie zwiększy niewielką przestrzeń.

wnętrze w stylu glamour

Wady i zalety

Każdy styl ma swoich zwolenników i przeciwników. Glamour z pewnością należy do tych aranżacji, które wybierane są przez nielicznych. Sprawdź, jakie są wady i zalety wnętrz urządzonych w tej stylistyce.

Zalety Wady 
przestronne wnętrza trudne w zaprojektowaniu – łatwo jest przesadzić i stworzyć kicz 
elegancki wygląd wnętrze w małym stopniu praktyczne 
idealny styl dla tych, którzy kochają dekoracje mało przytulna aranżacja 
meble i dekoracje dobrej jakości na błyszczących powierzchniach łatwo osadza się kurz i brud 

Glamour w Twoim mieszkaniu

Elegancki styl glamour jest pełen osobistego uroku i budzi zachwyt u wielu osób. Daje poczucie luksusu i ekstrawagancji, jednak nie każdy zdecyduje się na urządzenie mieszkania w taki sposób. Chociaż wyposażenie i dodatki sugerują, że glamour nadaje się tylko do dużych przestrzeni jest to błędne stwierdzenie. Odpowiednio stworzony projekt sprawdzi się w każdym wnętrzu. Zaaranżowanie wystroju w takim stylu nie jest łatwe i wymaga wyrafinowanego smaku oraz niezwykłego poczucia proporcji. Nietrudno jest przesadzić z dekoracjami i dodatkami, co spowoduje, że mieszkanie będzie wyglądać kiczowato. Decydując się na tego typu aranżację, bezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalisty. Projektanci z MAZZANI zaprojektują Twoje wymarzone wnętrze. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Glamour to styl kojarzący się z luksusem, łączy nowoczesność i barok. Wnętrza zaaranżowane według tego nurtu są przestronne, wyposażone w masywne, bogato zdobione meble. Umieszcza się tam dużo dekoracji takich jak patery czy świeczniki. 

Do jakiego wnętrza pasuje styl glamour?

Dobrze przemyślany wystrój w stylu glamour można dopasować do każdego wnętrza. Należy odpowiednio rozmieścić lustra, lampy i dodatki, a nawet małe pomieszczenie zyska więcej przestrzeni. 

Jakie kolory dominują we wnętrzu glamour? 

Glamour to połączenie pastelowych lub klasycznych barw z wyrazistymi. Popularnie stosowane kolory to biel, beż, czerń, odcienie szarości, fiolet, purpura, róż, turkus, złoto oraz srebro.

Jakie to są meble glamour?

Styl glamour opiera się na ciężkich i masywnych meblach z ornamentami. Występują tutaj charakterystyczne pikowane, welurowe kanapy, szklane stoliki czy krzesła na srebrnych nóżkach.