kocie drapaki wpasowane w otoczenie
16
paź

Wnętrze domu ze zwierzakiem

Decydując się na własne lokum, każdy z nas stara się dostosować je do własnych potrzeb, aby jak najbardziej spełniało nasze oczekiwania. Często szukamy jednak dopełnienia w postaci zwierzaka. Mieć kogoś, kto swoją obecnością będzie poprawiać nam nastrój w cięższych chwilach, albo po prostu towarzysza życia, czy też po to, żeby nauczyć dziecko odpowiedzialności. Bez względu na to, jaka jest nasza motywacja oraz na jaki rodzaj zwierzęcia się decydujemy (czy to będzie pies, kot, ptak czy gryzoń), zanim zwierzak przekroczy próg naszego domu, dobrze jest pomyśleć nad odpowiednim projektem wnętrza, tak, abyście zarówno ty, jak i nowy lokator czuli się komfortowo.

meble z łatwym dostępem

Planuj wszystko z wyprzedzeniem

Przede wszystkim, decyzja o posiadaniu zwierzaka – podobnie, jak dzieci, powinna być przemyślana. Nawet jeśli jednak tak nie jest i zwierzę w twoim domu pojawiło się spontanicznie (np. wzięte ze schroniska czy ulicy), to i tak trzeba pomyśleć nad taką aranżacją swojego wnętrza, aby stworzyć warunki bardziej przyjazne nowym lokatorom.
Aby zapobiec ewentualnym przykrym sytuacjom, uniknąć niepotrzebnej złości i związanego z nim stresu zwierzęcia, należy przede wszystkim zaplanować wszystko dużo wcześniej i dostosować plany do naszych możliwości mieszkaniowych. Nie wystarczy wybrać jedynie czy decydujemy się na zwierzę wolno żyjące jak pies, czy kot, czy też klatkowe. To są oczywiście najważniejsze kwestie, ale przed sprowadzeniem do naszego domu czworonożnego lokatora należy przede wszystkim realnie ustalić, na jakie gabaryty zwierzęcia możemy sobie pozwolić (w przypadku psa). I chodzi tu nie tylko o korelacje wielkości zwierzęcia a wydatków na karmę (co oczywiście także jest bardzo ważne), ale także m.in. czy taki pies będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni. Dopiero potem możemy myśleć nad zmianami projektowymi.
 

Kilka podstawowych kwestii na szybko

Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • stosunek metrażu mieszkania do wielkości zwierzęcia,
     miejsce na umiejscowienie klatki gryzoni lub ptaków (szczury np. łatwo się przeziębiają, więc na pewno nie powinny znajdować się przy oknie),
  • miejsce na ewentualny wybieg dla zwierzaka,
  • wpasowanie w wystrój wnętrza elementów wyposażenia naszego zwierzaka, tj. klatka w przypadku gryzoni czy drapak dla kota,
  • ile zwierząt ogółem planujemy mieć, czy zamierzamy poszerzać swoje „stado”,
  • czy materiały, z których wykonane są wszelkiego rodzaju kocyki dla naszych zwierzaków, są łatwe w utrzymaniu, czyszczeniu, czy są odporne na wielokrotne pranie,
  • z czego zrobione jest legowisko, jakie materiały zostały użyte,
  • zwrócić uwagę na zabezpieczenie nóg od stołów, krzeseł, a także kabli w przypadku królików czy szczurów.

Mniejsze zwierzę, większe…problemy

Chociaż może wydać się to nieco zaskakujące, to prawda jest taka, że im mniejsze zwierzę, tym… więcej przestrzeni potrzebujemy. Wolnej przestrzeni, takiej między meblami, żeby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp. Jak wie każdy posiadacz szczurów czy innych gryzoni, potrafią one wejść dosłownie wszędzie, a to już może przynieść wiele komplikacji, jeżeli nie będą chciały lub mogły wyjść. Dobrze jest wówczas postawić na taki układ mebli, który chociaż częściowo pomoże nam szybciej dostać się do kryjówki naszego uciekiniera. Koty także potrafią przysporzyć sporo zmartwień, jeżeli wezmą sobie za cel np. szafkę pod kuchenką. Dobrze ją więc czymś zabezpieczyć, w czym na pewno dobrze doradzą nam właśnie fachowcy od projektowania wnętrz. Podsuną pomysł nie tylko funkcjonalny, ale i gustowny, dzięki czemu zapewnimy bezpieczeństwo naszemu podopiecznemu, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego wyglądu naszej kuchni.

salon z legowiskiem dla psa

Czystość mieszkania a jego układ

Niestety, chociaż bardzo kochamy swoje zwierzęta, to jednak nie da się zaprzeczyć, że posiadanie ich, zwiększa potrzeby częstszego sprzątania przynajmniej dwukrotnie. Psy i koty zostawiają sierść, ptaki czy gryzonie wymagają codziennego sprzątania klatki, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Im więcej zwierzęcych lokatorów, tym więcej mamy przy nich pracy. Utrzymanie czystości wymaga więc także specjalnych ułatwień, chociażby w postaci dodatkowych miejsc na przetrzymywanie środków czystości, odpowiednich materiałów, z których zrobione będą nasze krzesła, fotele czy kanapa (które często padają ofiarą kota, który potrzebuje poostrzyć na czymś pazury). Fachowcy od projektowania wnętrz pomogą z wyborem takiej tapicerki, która będzie zarówno wytrzymała, zniechęcająca koty do zabawy na niej, jak i stylowa. Podobnie jest z dywanami, ich faktura powinna być łatwa do wyczesania, zaś kolor nie może zdradzać pojedynczych włosków, które akurat przegapiliśmy.

Domowy park rozrywki czy estetyka


Drapak także nie musi być przykrą koniecznością, która całkiem psuje nam wnętrze, teraz może być kompatybilną całością, która posłuży jako element dekoracji, łącząc w sobie funkcjonalizm z klasą, nowoczesnością i stylem, w zależności od naszych zapotrzebowań. Dodatkowe legowisko dla psa w postaci mini łóżeczka w naszej sypialni? Żaden problem! Teraz mamy wiele możliwości, które wykorzystane w kreatywny sposób podczas aranżacji, dadzą nie tylko naszym zwierzakom rozrywkę, ale i zapewnią nam harmonię i potrzebny po pracy spokój (względny, bo czasem trudno przy zwierzakach o całkiem spokojny wieczór, ale przecież za to je właśnie kochamy).

Przed przygarnięciem zwierzaka trzeba zorientować się, jakie wymogi trzeba spełniać, aby w pełni zagwarantować mu bezpieczeństwo. Na przykład warto pamiętać, aby klatki gryzoni nie stały tuż przy oknie, gdyż zwierzęta te łatwo się przeziębiają. W przypadku kotów niewychodzących będzie to z kolei osiatkowanie w oknie. Wszystkie takie przypadki wymagają przeanalizowania i zdobycia chociaż minimalnej wiedzy na temat zwierzęcia, któremu chcemy dać dom, ale specjaliści od projektu wnętrza na pewno pomogą znaleźć takie rozwiązanie, by oprócz funkcjonalności, całość ładnie się prezentowała.

kot na sofie

Nasze rozwiązania to efekt lat doświadczenia


Nie wszystko da się całkiem zaplanować, ale niektóre sprawy warto powierzyć ekspertom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy MAZZANI, stacjonarnie w Warszawie lub online na obszarze całego kraju, aby nadać swojemu mieszkaniu nowego wymiaru. Na każde wnętrze jest jakiś „sposób”, tylko trzeba go odnaleźć, a czasem warto skorzystać z fachowych porad, ciesząc się funkcjonalnym mieszkaniem, w którym czujemy się naprawdę jak w domu, w towarzystwie tych, których kochamy. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Dlaczego powinniśmy wybrać najpierw zwierzę pod nasze możliwości, a dopiero potem dopasować do niego wnętrze?

Nie wystarczy wybrać jedynie czy decydujemy się na zwierzę wolno żyjące jak pies, czy kot, czy też klatkowe. To są oczywiście najważniejsze kwestie, ale przed sprowadzeniem do naszego domu czworonożnego lokatora należy też przede wszystkim realnie ustalić, na jakie gabaryty zwierzęcia możemy sobie pozwolić (w przypadku psa).  Ważne czy taki pies będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni. Dopiero potem możemy myśleć nad zmianami projektowymi. 

Czy umiejętnie dopasowany układ mieszkania pomoże skrócić czas usuwania zwierzęcych śladów życia z naszego lokum?

Nic nie zastąpi regularnego sprzątania po naszych pupilach i na pewno nie da się całkiem tego uniknąć, ale przy odpowiednim ustawieniu mebli będziemy mieli do pewnych rzeczy łatwiejszy dostęp. Dywan czy tapicerka w odcieniu zbliżonym do futra naszego zwierzęcia nie zastąpi oczywiście prania i regularnego czyszczenia, ale na pewno pomoże w przypadku, gdy pojedyncze, zbłąkane kłaczki zawieruszą się gdzieś, a my nie mamy czasu tego sprawdzać.  

Czy odpowiedni projekt wnętrza może wpływać na zdrowie naszego pupila?

Jak najbardziej, dlatego przed przygarnięciem zwierzaka trzeba zorientować się, jakie wymogi trzeba spełniać, aby w pełni zagwarantować mu bezpieczeństwo. Na przykład warto pamiętać, aby klatki gryzoni nie stały tuż przy oknie, gdyż zwierzęta te łatwo się przeziębiają. W przypadku kotów niewychodzących będzie to z kolei osiatkowanie w oknie. Wszystkie takie przypadki wymagają przeanalizowania i zdobycia chociaż minimalnej wiedzy na temat zwierzęcia, któremu chcemy dać dom.