długie zasłony w jasnym wnętrzu
25
paź

Praktyczny mały metraż

Rezydowanie w niedużym lokum ma kilka pozytywnych stron, wśród których znajdziemy między innymi niższe wydatki czy łatwiejsze gospodarowanie przestrzenią. Zanim jednak przyjdzie pora, by w pełni rozgościć się w niewielkim mieszkaniu, trzeba zadbać o jego aranżację, pamiętając o paru istotnych w projektowaniu wnętrz kwestiach. Nawet najmniejszy metraż powinien charakteryzować się praktycznością, jednocześnie ciesząc oczy i zapewniając komfort – i właśnie z tego powodu powstał ten poradnik. Podzielimy się teraz garścią przydatnych wskazówek, jak urządzić małe mieszkanie, aby mogło spełnić wszystkie funkcjonalne i estetyczne oczekiwania. 

złote elementy w ciemnym salonie

Dzielimy na strefy 

Aby uniknąć odczucia, że wszystko w mieszkaniu niejako zlewa się ze sobą, proponujemy podzielić niewielką mieszkalną przestrzeń na strefy. W tym celu warto – w miarę możliwości – zastanowić się na przykład nad: 

  • oddzieleniem części dziennej i kuchennej z pomocą stołu i krzeseł, 
  • wyposażeniem mieszkania w biurko dla wyodrębnienia strefy do pracy czy nauki, 
  • zamienieniem tradycyjnych drzwi na drzwi przesuwane, 
  • wykorzystaniem parawanów do rozdzielania poszczególnych części mieszkania. 

Nie są to oczywiście jedyne dostępne opcje. Wejście do mieszkania można zamienić w przedpokój, używając do tego regału albo wieszaka na ubrania. Niekiedy na małym metrażu sprawdzi się także antresola, pod którą można urządzić miejsce do pracy czy odpoczynku – pod warunkiem, że pozwoli na to ilość dostępnej przestrzeni. 

Skorzystanie z tych metod ma szansę sprawić, że wrażenie bałaganu przestanie doskwierać domownikom i gościom. Ponadto mieszkanie będzie wyglądać na większe, niż jest w rzeczywistości, a to również ważny punkt w aranżacji niepokaźnych wnętrz. 

Wielofunkcyjne meble to podstawa

Dzięki nim zarządzanie przestrzenią w niewielkim mieszkaniu będzie znacznie prostsze. Przykładowo, możliwe do składania i łączenia stoliki pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca, gdy będzie to potrzebne. Zaopatrzenie się w pufy to również warta rozważenia opcja, ponieważ są świetnymi zamiennikami dla większych od nich foteli. Jeśli będą do tego wyposażone w schowki, potencjalny kłopot z przechowywaniem naszych rzeczy będzie o krok bliżej rozwiązania. 

Rozkładana kanapa z pojemnikiem na pościel to wręcz konieczność w przypadku niedużego metrażu. Kołdrę oraz poduszki trzeba gdzieś przechować za dnia, gdy kanapa będzie służyć na przykład jako miejsce dla gości. Wieczorem najpewniej przypadnie jej rola łóżka, dlatego tak ważne jest, aby można ją było rozłożyć. Przypominamy, by starać się łączyć praktyczność i komfort. 

Wyżej wymienione meble nazywane są modułowymi, co oznacza, że dostosowują się do potrzeb w danej chwili. Zachęcamy do wybrania wielofunkcyjnych modeli, aby ułatwić gospodarowanie przestrzenią w małym mieszkaniu. 

Kilka słów o kolorach i świetle 

Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrz jest zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ścian i mebli, jak również właściwego oświetlenia. Jasne barwy – biel, beż, a także szarość i jej odcienie – nadadzą pomieszczeniom przestronności. Aby nieco ożywić panującą w mieszkaniu atmosferę, nie zaszkodzi pomyśleć o poduszkach lub kocach w raźniejszych barwach. Drewno też doda całości uroku i dobrze sprawdzi się na podłodze zamiast płytek. 

Warto pamiętać, że białe okna odbijają światło i nie należy decydować się na zasłony w ciemniejszych barwach. Pionowe lustra natomiast nie tylko nadadzą wnętrzom klimatu, ale też powiększą przestrzeń i podobnie jak okna odbiją światło. Zdecydowanie polecamy wprowadzić je do aranżacji niewielkiego mieszkania. 

parawan oddzielający pomieszczenia

Kilka innych sztuczek 

Wysokość jest następnym aspektem, który wpływa na postrzeganie pomieszczeń jako bardziej rozległych. Jak wywołać kolejne optyczne złudzenie większej przestrzeni? Ze swojej strony sugerujemy wziąć pod uwagę: 

  • ażurowe meble na cienkich nóżkach, 
  • obrazy w podłużnych obramowaniach, 
  • wysoko zawieszone długie zasłony. 

Decydując się na wspomniany model mebli, można mieć pewność, że wnętrzu nie zabraknie lekkości i blasku. Pionowe obrazy i lustra, o których pisaliśmy wcześniej, także sprawią, że całość będzie wydawać się wyższa. Dodajmy do tego odpowiednio zawieszone zasłony, a mieszkanie zyska jeszcze więcej przestrzeni – iluzorycznej, ale bardzo potrzebnej. 

Parę dekoracji nie zaszkodzi…

…o ile zachowamy ważny w aranżacji małych mieszkań umiar. Przeglądając dodatki, które urozmaicą wnętrze, lepiej będzie postawić na większe dekoracje, ponieważ spora ilość drobnych bibelotów przyczyni się do wywołania niepożądanego odczucia nieładu. Do wyboru są choćby plakaty czy pionowe obrazy i lustra, którym poświęciliśmy tyle uwagi. 

Oczywiście wypada wspomnieć także o roślinach. Nieco zieleni niewątpliwie uatrakcyjni przestrzeń, a w połączeniu z pozostałymi dodatkami zatroszczy się o atmosferę wnętrza i sprawi, że trudniej będzie zauważyć niepokaźność mieszkania. Jeszcze raz zalecamy ostrożność przy wyborze dekoracji – istotne jest to, aby nie przesadzić! 

Może coś od siebie?

Proste pomysły nieraz przynoszą znakomite rezultaty. Jeśli parapet świeci pustkami, a na pierwszy rzut oka brakuje miejsca przykładowo na książki, dlaczego nie spróbować zamienić go w półkę? Poza tym, w zależności od tego, czy parapet ma wystarczającą szerokość, można ozdobić go poduszkami, by sprawdził się również jako siedzisko. 

Co jeszcze stworzy ciekawy efekt? Czasem egzamin zdają mniej oczywiste rozwiązania w rodzaju zamiany jednego elementu wyposażenia na inny, rzadziej spotykany. Podnóżek sprawdzi się nie najgorzej jako alternatywa dla popularnego stolika kawowego i na pewno miło zaciekawi, wprowadzając do wnętrza element świeżości. 

O czym warto pamiętać? 

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas aranżacji małego mieszkania, jest umiejętne gospodarowanie przestrzenią, a także powiększanie jej z pomocą funkcjonalnych rozwiązań i optycznych złudzeń. W naszym poradniku zwróciliśmy szczególną uwagę na: 

  • wyodrębnianie stref w mieszkaniu, 
  • zaopatrzenie wnętrz w wielofunkcyjne meble, 
  • dobranie odpowiedniej kolorystyki i dodatków, 
  • zapewnienie pomieszczeniom dużej ilości światła, 
  • modelowanie przestrzeni z wykorzystaniem wysokości. 

Znajomość tych punktów pomoże w urządzeniu niedużego lokum tak, aby stało się wygodnym, a jednocześnie przykuwającym wzrok miejscem. Zachęcamy również do wdrażania własnych idei – nierzadko może wyjść z nich coś dobrego! 

oddzielona strefa kuchni półwyspem

Małe mieszkanie, wielkie pomysły

Małe mieszkanie, wielkie możliwości! Projektant wnętrz MAZZANI to klucz do wyjątkowej aranżacji przestrzeni. Optymalne projektowanie wnętrz pomaga w maksymalnym wykorzystaniu miejsca, nadając mu funkcjonalność i styl. Stworzymy dla Ciebie małe mieszkanie, które jest idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. Skorzystaj z naszego doświadczenia, by przekształcić swoją przestrzeń w komfortowe i piękne mieszkanie, niezależnie od jego rozmiaru. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie meble do małego mieszkania?

Przede wszystkim funkcjonalne, to znaczy łatwe do łączenia, składania i przesuwania. Warto również zastanowić się nad wybraniem wyposażonych w schowki modeli (na przykład puf), żeby nie zabrakło miejsca do schowania różnych rzeczy czy drobiazgów. Umiejętne gospodarowanie przestrzenią jest bardzo istotne w przypadku małych mieszkań – meble modułowe mogą sprawić, że to zadanie stanie się łatwiejsze. 

Jaki kolor dla niewielkich wnętrz?

W aranżacji małego metrażu istotne są lekkość i jasność, zatem w przypadku ścian i mebli polecamy postawić na biel, beż czy szarość. Aby odrobinę urozmaicić wnętrze, nie zaszkodzi zatroszczyć się o kilka dodatków w żywszych barwach. Pledy i poduszki to prosty, ale sprawdzony wybór.

Co mogę zrobić, by powiększyć przestrzeń?

Opcji jest sporo, a spośród nich możemy wymienić między innymi wykorzystanie jasnej kolorystyki, pionowych obrazów i luster lub wysoko zawieszonych zasłon. Najkorzystniej będzie połączyć ze sobą te wskazówki, aby otrzymać możliwie jak najlepszy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Rośliny także odciągną uwagę od faktu, że mieszkanie jest mniejsze, niż wygląda.

Jak podzielić mieszkanie na strefy?

Jeśli to możliwe, proponujemy wykorzystać do tego meble – na przykład oddzielić część dzienną od jadalni, stawiając między nimi stół i kilka krzeseł. Zastosowanie parawanów do wyodrębnienia stref w mieszkaniu sprawdzi się równie dobrze.