Wnętrze małego salonu
24
wrz

Stylowy i funkcjonalny kącik wypoczynkowy

Mały, ale stylowy i funkcjonalny salon? Tak, to możliwe! Jeśli Twój pokój dzienny jest pomieszczeniem niewielkich rozmiarów, nie oznacza to, że nie można zaaranżować go w ciekawy i efektowny sposób. Wcale nie musisz zmieniać mieszkania, wyburzać ściany i stawać na głowie, aby tego dokonać. Salon to istotna część mieszkania. To w nim najczęściej przyjmujemy gości, to na nim skupia się wzrok przybyłych i to właśnie salon bywa strefą wyciszenia emocji po ciężkim dniu. Poznaj praktyczne rozwiązania, jak zaaranżować mały salon i cieszyć się efektem.

salon łączony z kuchnią

Meble do małego salonu

W aranżacji małego salonu świetnie sprawdzi się minimalizm, w tym wypadku więcej nie znaczy lepiej. Upychając w swoim wnętrzu zbyt dużo różnorodnych mebli, łatwo stworzyć wrażenie przepychu i optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Pójście w kierunku prostych, ale niezwykle stylowych, klasycznych rozwiązań w umeblowaniu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu nie doprowadzisz do efektu “zagracenia” mieszkania. Wręcz przeciwnie. Stworzysz przytulną, a jednocześnie przejrzystą wizualnie i harmonijną przestrzeń. A więc, miejsce niemal idealne do relaksu i zregenerowania sił.

Warto wybrać meble, które w jak największym stopniu wydobędą piękno z Twojego salonu, a jednocześnie nie spowodują efektu przesytu. Zwróć uwagę na proporcje.

Stolik kawowyWarto wybierać niskie, małe meble, jak stoliki kawowe, zamiast dużego masywnego stołu.
Sofy i fotelePojedyncze sofy na nóżkach czy nieduże fotele, to alternatywa dla narożnikowej kanapy, której rozmiary mogą zepsuć efekt przejrzystości.

Wielofunkcyjność mebli, to również istotny aspekt, który może znacznie ułatwić życie i pozwolić zaoszczędzić miejsce. Sprawdzą się tutaj takie rozwiązania jak:

 • pufy ze schowkiem,
 • stoliki z szufladami,
 • rozkładane sofy,
 • regał i kwietnik w jednym.

Ściśle symetryczne ustawienie mebli jest wbrew pozorom nie najlepszym rozwiązaniem. Meble w jednej linii, pod samą ścianą, by zyskać jak najwięcej wolnego miejsca, to opcja, która mogłaby wydawać się logiczna, jednak takie ustawienie spowoduje wrażenie ciężkości i optycznie pomniejszy wnętrze. Bardziej efektowne może okazać się nieco większe zróżnicowanie w ułożeniu mebli.

Możesz zaaranżować wnętrze w ten sposób, że poszczególne elementy umeblowania będą dzielić przestrzeń na strefy. Jeśli np. Twój salon jest połączony z kuchnią, tył sofy może stanowić swego rodzaju oddzielenie dwóch różnych części mieszkania.

salon w brązowych kolorach

Kolorystyka

Gra kolorów, to coś, dzięki czemu Twoje wnętrze może odmienić się nie do poznania. Dobór odpowiedniej kolorystyki przyczyni się do optycznego powiększenia przestrzeni. Warto przede wszystkim wybierać jasne barwy, które w pewien sposób „oszukują” wzrok i dają wizualne wrażenie, że ściany są od siebie oddalone. Sprawdzą się tutaj:

 • błękit,
 • beż,
 • biel,
 • szary.

Tego rodzaju kolorystykę można zastosować nie tylko na ścianach, ale także elementach wystroju, jak np. zasłony, wykończenie mebli czy jasna tapicerka kanapy.

Aranżując małe przestrzenie, nie musisz jednak ograniczać się do jednolitej kolorystyki, jeśli Twoim marzeniem jest wprowadzenie bardziej żywiołowych barw. Warto natomiast pamiętać, że nagromadzenie zbyt dużej ilość odcieni może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego i przytłoczyć wnętrze. Dobór kolorów powinien stanowić idealne dopełnienie całości, a nie wprowadzać niechciany chaos.

Dodatki

Dodatki to element, który potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat. Stylowe i eleganckie ozdoby mogą urozmaicić Twój mały salon i sprawić, że będzie jeszcze bardziej unikatowy.

W doborze dodatków takich jak koce, narzuty, zasłony, postaw na zwiewne, lekkie tkaniny, m.in. bawełna, jedwab czy len.

Interesującym dodatkiem może okazać się lustro, które w naturalny sposób rozjaśni przestrzeń i optycznie ją powiększy. Pomyśl również o dywanie z barwnym, wyrazistym deseniem, który pozwoli w naturalny sposób oddzielać część wypoczynkową od jadalnej.

Wykorzystanie dodatkowych elementów dekoracyjnych może sprawić, że wnętrze małego salonu będzie dużo bardziej przytulne. Warto wybrać:

 • wazon z kwiatami,
 • wiszące lampy,
 • kolorowe poduszki,
 • obrazy,
 • ramki na zdjęcia.
salon w stylu skandynawskim

Mały salon stanie się wielki

Wykorzystaj pełen potencjał swojego małego salonu dzięki profesjonalnemu projektowi wnętrza oferowanemu przez MAZZANI. Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz pomogą Ci w stworzeniu projektu idealnej aranżacji wnętrz. Dzięki naszym usługom projektowania, Twój niewielki salon nabierze większej przestrzeni i funkcjonalności. Odkryj korzyści projektowania wnętrz i ciesz się przekształconym salonem, który spełni Twoje oczekiwania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić wnętrze małego salonu?

Projektując wnętrze małego salonu, istotne jest, aby w stu procentach wykorzystać dostępne miejsce. Jednocześnie, aranżacja na małej przestrzeni nie może tworzyć wrażenia ciężkiego, “zagraconego” pomieszczenia. Warto natomiast, postawić na rozwiązania, które optycznie powiększą salon, jak np. jasna kolorystyka czy lustra, a także podzielić pomieszczenie na strefę do odpoczynku, jadalną czy sypialną, co wprowadzi estetyczny ład i harmonię.

Jak umeblować mały salon?

Wybierając meble do małego salonu najlepiej postawić na minimalizm. Kluczowa jest tutaj jakość, a nie ilość. Aby uniknąć wrażenia ciasnego pomieszczenia, warto wybrać proste meble, sprzyjające wypoczynkowi i spełniające swoje funkcje. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie niskich, mniejszych mebli jak np. stoliki kawowe.