Salon z jadalnią
24
maj

Małe mieszkanie

Małe mieszkanie ma wiele ograniczeń, które utrudniają jego aranżację w taki sposób, by efekt końcowy był atrakcyjny i praktyczny. Dlatego połączenie salonu z jadalnią w mieszkaniu mającym niewielki metraż jest trudnym, lecz nie niemożliwym zadaniem. Decydując się na urządzanie salonu z jadalnią, warto przemyśleć istotne kwestie, które będą miały wpływ na finalny efekt. 

Jak urządzić salon z jadalnią? 

Wybór stylu, w jakim chcemy urządzić salon z jadalnią, ma istotne znaczenie i wpływ na każdy etap aranżacji wnętrza. Określenie naszych preferencji wiele ułatwi na późniejszym etapie, kiedy nadejdzie czas na dobór odpowiednich mebli, dodatków czy akcesoriów.  

Warto mieć na uwadze, że nie jest konieczne opieranie się tylko na jednym stylu. Poszczególne style można ze sobą łączyć, aczkolwiek ich połączenie powinno być harmonijne i spójne. Oryginalne, przemyślane aranżacje są ciekawe, dlatego warto spróbować zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. 

Wielofunkcyjność – pożądana w małych przestrzeniach  

Na początkowym etapie projektowania wnętrz, bardzo ważnym zadaniem jest wyznaczenie poszczególnych stref:  

  • części jadalnianej, 
  • części wypoczynkowej.  

W małych mieszkaniach to zadanie jest trudniejsze, ponieważ każdy obszar musi zachować estetyczną autonomię.  

Jeśli przestrzeń nie jest zbyt mała, to warto odgrodzić od siebie dwie łączące się strefy parawanem bądź ażurową ścianką. Warto również zwrócić uwagę na kształt pomieszczenia, którego potencjał można wykorzystać do dokonania podziału. Korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku jest umieszczenie każdej ze stref w innej części pomieszczenia. 

W przypadku, kiedy pomieszczenie jest na tyle małe, że nie jest możliwe odgrodzenie od siebie poszczególnych części, dobrym rozwiązaniem jest ich wyeksponowanie za pomocą mebli i elementów wykończeniowych. Można to zrobić poprzez zaakcentowanie każdej strefy inną kolorystyką bądź dywanem. 

Szafka RTV 

Strefa jadalniana 

Strefa jadalniana to przede wszystkim strefa służąca spożywaniu posiłków. Zatem jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tej części, jest stół. Przy jego wyborze należy się kierować tym, jak często będziemy z niego korzystać oraz jaka ilość osób będzie do niego zasiadać. Jeśli częściej będziemy używać stołu do rodzinnych spotkań, a ilość domowników jest liczniejsza, warto sugerować się praktycznością. W przeciwnym razie śmiało można kierować się głównie designem. 

Przy wyborze stołu do salonu z jadalnią, trzeba koniecznie pamiętać o ograniczeniach przestrzennych. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas stół rozsuwany, który na co dzień pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca. Uwzględnić należy również fakt, że stół może zdominować całość aranżacji, dlatego należy zadbać o to, by tak się nie stało. Dodatkowym elementem są krzesła. W tym przypadku można kupić cały zestaw, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urozmaicić aranżację i wybrać produkty różniące się kolorystyką lub pochodzące z innych kompletów. 

Strefa wypoczynkowa 

Strefa wypoczynkowa jest pomieszczeniem, w którym spędzamy znaczną ilość czasu po pracy. Dlatego najważniejszym meblem do tego pomieszczenia jest sofa bądź kanapa. W przypadku małych przestrzeni, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie w rogu narożnika, co pozwoli wygospodarować więcej miejsca. 

Aranżując strefę wypoczynkową, trzeba pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z umeblowaniem. W małych salonach, połączonych z jadalnią, optymalnym rozwiązaniem jest wstawienie szafki RTV lub niedużej meblościanki. Można także zdecydować się na komodę, jeśli pozwala na to rozmiar pomieszczenia. Ewentualnie komodę można umieścić w części jadalnianej. 

Oświetlenie salonu z jadalnią 

Możliwości, jakie daje oświetlenie w przypadku salonu z jadalnią, jest kilka i warto skorzystać ze wszystkich, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zaczynając od najważniejszego, czyli od oświetlenia ogólnego, którego zadaniem jest oświetlenie całych obydwu stref, należy umieścić nad stołem i nad sofą główne źródła światła, czyli lampy sufitowe. 

Całości dopełnia oświetlenie kierunkowe i dekoracyjne. To pierwsze wykorzystuje się do wyróżnienia poszczególnych fragmentów wystroju, natomiast drugie jest samo w sobie estetycznym dodatkiem, dzięki któremu wnętrze nabiera charakteru. 

Oświetlenie dekoracyjne

Dodatki do przytulnego salonu z jadalnią 

W małych pomieszczeniach niewskazane jest przesadzanie z ilością dodatków, dlatego w tej kwestii trafne jest określenie, że mniej znaczy lepiej. Żeby przestrzeń nie stała się przytłaczająca a odbiór był pozytywny, warto skupić się na dodatkach, które mają duże rozmiary i proste formy. W niewielkim salonie z jadalnią takie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ nie powoduje efektu zagracenia, który psuje estetykę całego wnętrza. Plusem takiej minimalistycznej aranżacji jest zapobieganie optycznemu zmniejszeniu pomieszczenia, co w małych mieszkaniach jest na wagę złota. 

Podsumowanie 

Aranżacja salonu z jadalnią w małym mieszkaniu nie jest łatwą sztuką. Istotne w tej kwestii jest uwzględnienie metrażu i rozdzielenie ze sobą strefy wypoczynkowej i jadalnianej w taki sposób, by każda z nich była funkcjonalna i atrakcyjna.  

W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na minimalizm i wybierać elementy praktyczne, aniżeli małe i nieprzydatne. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór dodatków w małej ilości a atrakcyjniej będzie prezentować się oświetlenie, które podkreśli charakter wnętrza i sprawi, że będzie ono przytulne.  

Warto również pamiętać o tym, że w małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr przestrzeni i podczas projektowania wnętrza najefektywniej sprawdza się minimalizm i dokładność, dzięki którym wizualnie mieszkanie będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. 

Komoda w jadalni

Projektowanie wnętrz z pasją i doświadczeniem

MAZZANI tworzą wykwalifikowani specjaliści, z którymi zaprojektujesz wnętrze na miarę Twoich potrzeb. Możesz liczyć na nasze wsparcie i fachowe doradztwo już na pierwszej rozmowie. Jeśli chcesz się o tym przekonać, skontaktuj się z nami! 

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić salon z jadalnią w małym mieszkaniu?

Żeby urządzić salon z jadalnią w małym mieszkaniu, należy wyodrębnić część jadalnianą i wypoczynkową. Należy pamiętać, żeby nie przesadzać z meblami i dodatkami, które mogą zająć zbyt wiele miejsca. Charakter przestrzeni warto podkreślić oświetleniem. 

Jakie wybrać oświetlenie do małego salonu z jadalnią?

Aranżując salon z jadalnią w małym mieszkaniu, najkorzystniej jest wybrać oświetlenie nie tylko ogólne, ale też dekoracyjne i kierunkowe, które pozwoli wydobyć charakter wnętrza.