nowoczesny salon, dekoracyjna lampa wisząca
19
wrz

Funkcje oświetlenia 

Salon pełni wiele funkcji i jest centralnym pomieszczeniem domu bądź mieszkania. Jego oświetlenie powinno być dostosowane do potrzeb, oczekiwań i nastroju domowników, dlatego wybór odpowiedniego nie jest łatwym zadaniem. W zależności od preferencji trzeba zastanowić się, czy oświetlenie ma pełnić funkcję tylko użytkową, czy również dekoracyjną, a może obie na raz. W obecnych czasach to jednak nie problem, zwłaszcza przy szerokim asortymencie różnego rodzaju sklepów. 

Jakie oświetlenie wybrać? 

Zdaniem ekspertów światło w salonie powinno mieć ciepłą barwę – mniej więcej 3500K, aby można było komfortowo spędzać czas w pomieszczeniu. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ właśnie w salonie najczęściej przyjmujemy gości, relaksujemy się czy oglądamy telewizję. Ważne, by odpowiednio dobrać i zestawić ze sobą lampy tak, aby stworzyć właściwy nastrój i urozmaicić pomieszczenie różnorodnymi punktami świetlnymi. Obecnie modny jest minimalizm i proste formy. Idealnie sprawdza się od 3 do 6 równomiernie rozmieszczonych źródeł światła z opcją ściemniania w skali od 0 do 100. Możemy uzyskać ciekawe efekty, dzięki możliwości regulowania natężeniem. 

Projektując oświetlenie w mieszkaniu bądź domu, duże znaczenie ma wcześniejsze zaplanowanie strategicznych miejsc wartych podświetlenia. By uatrakcyjnić wygląd salonu, idealnie sprawdzą się taśmy LED czy RGB. Za ich pomocą można stworzyć bardzo unikalne aranżacje świetlne, wykorzystując je do podświetlania na przykład półek, obrazów, ścian, schodów czy chociażby kanapy. 

Dodatkowo, by nadać wnętrzu przyjemnego ciepła idealnie jest wykorzystać świece, które sprawdzą się w każdym salonie bez względu na styl. Można wykorzystać także dekoracje świetlne takie jak łańcuchy CottonBalls bądź mniejsze światełka. Zwykle w salonie stosuje się 3 rodzaje oświetlenia: 

 • ogólne,  
 • miejscowe, 
 • dekoracyjne. 
salon z oświetleniem LED

Ogólne oświetlenie w salonie 

Zachowanie odpowiedniej jasności w każdym zakątku wnętrza należy do funkcji, jakie powinno pełnić oświetlenie ogólne. Plafoniery i wszelkiego rodzaju żyrandole idealnie się nadają do tego zadania, gdyż emitują rozproszone we wszystkich kierunkach światło, które równomiernie pada na każdy kąt. W tym celu zwykle umieszcza się je w centralnym punkcie sufitu. Modnym i zarazem efektownym rozwiązaniem są również małe reflektorki (spoty) wpuszczane w sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Rozmieszcza się je według uznania w takiej ilości, by rozświetliły cały salon. Jeżeli jednak nie pasuje nam podwieszany sufit, można zainstalować plafony LED, które montuje się zarówno podtynkowo, jak i natynkowo. Lampy znajdujące się w salonie powinny mieć ciepłą barwę, jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła i najlepiej o niskim zużyciu energii przez wzgląd na częste użytkowanie. Włączniki natomiast najlepiej zamontować przy wejściu do salonu dla wygodnego użytkowania. 

Miejscowe oświetlenie w salonie 

Ma za zadanie zapewnić nam odpowiednią ilość światła w miejscu, gdzie najczęściej wykonujemy czynności takie jak jedzenie, czytanie czy pracowanie. Lampy w takich miejscach powinny kierować snopy światła na wybrany punkt i być dostosowane do charakteru danej czynności. Światło ma być łagodne, rozproszone o ciepłej barwie w strefie wypoczynku, natomiast przy stole mocniejsze ok. 300 lx i obejmować cały mebel. Jeżeli posiadamy w salonie fotel, przy którym zwykle czytamy, lampę skierujmy tak, aby dawała bardziej skupioną wiązkę światła o natężeniu ok. 400 lx, która równocześnie nie będzie odbijała się na stronach. Warto również umieścić małą lampkę nad telewizorem, by kontrast między pokojem a jasnym ekranem był dużo mniejszy.  

Dekoracyjne oświetlenie w salonie 

Oświetlenie buduje klimat, jak również pozwala kształtować przestrzeń wnętrza. Może sprawić, że salon wypełni się smugami światła, tworząc efektowny nastrój. Mogą być na przykład tak ustawione, by podkreślać faktury oraz barwy roślin, obrazów bądź wyszukanych przedmiotów. Światło samo w sobie może być dekoracyjne, gdy na ścianie pojawi się abstrakcyjny obraz stworzony z różnych barw odcieni świetlnych. Taki rodzaj oświetlenia pozwala wyodrębniać lub łączyć fragmenty wnętrza. W zależności od pożądanego efektu możemy zastosować ciepłą bądź chłodną barwę w pomieszczeniu. Stosuje się lampy z kloszami o unikalnych wzorach, ciekawych barwach, rzucające kolorowe cienie. Można używać reflektorów bądź pasków LED ukrytych w specjalnie przeznaczonych na to wnękach.  

Oświetlenie ogólne  Oświetlenie miejscowe Oświetlenie dekoracyjne 
plafoniery, 
żyrandole,
reflektory, 
spoty, 
lampy sufitowe. 
lampy sufitowe nisko zawieszone, 
lampy podłogowe, 
lampy stołowe, 
reflektorki. 
lampy z kloszami, 
reflektorki, 
paski LED.  

Bardzo istotny jest również dostęp do światła naturalnego oraz wielkość naszego salonu. Podczas wyboru lamp należy zadbać o to, by dobrze współgrały z meblami oraz innymi przedmiotami zdobiącymi pomieszczenie.  Przy aranżacji oświetlenia należy również pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór światła są szkodliwe dla wzroku, tak więc musi być prawidłowo dawkowane. Oczy nie powinny być narażone na zbyt ostre kontrasty, ponieważ przebywanie w pomieszczeniu z takim oświetleniem wcale nie będzie przyjemnością na dłuższą metę. Jeżeli wchodząc do pokoju będziemy odczuwać dyskomfort, to z pewnością oznaka, że nie zostało ono dobrze dostosowane. Najlepiej postawić na kilka niezależnych od siebie źródeł, aby można było włączyć jedno bądź wszystkie na raz w zależności od potrzeby. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w salonie połączonym z kuchnią bądź jadalnią. 

Oświetlenie a style wnętrz  

 • W bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się panele LED, spoty, a nawet reflektory jako lampy sufitowe. Będą pasować jednolite kolory oraz proste oprawy lamp, które będą współgrać z prostotą przedmiotów w salonie. 
 • W stylach industrialnym lub loftowym idealnie sprawdzą się wszystkie odkryte lampy wykonane z takich materiałów jak beton czy metal. Projektując salon w tej konwencji, stawiamy na minimalizm, otwartą przestrzeń oraz proste wzory lamp – bardzo często to jedynie sznury z dekoracyjną żarówką.  
 • W pomieszczeniu w stylu rustykalnym bądź skandynawskim idealnie będzie pasować tworzywo drewniane. Stylistyki te są nastawione na naturalizm oraz ekologię, tak więc można postawić na oświetlenie LED. Wybierając takowe, na pewno zapłacimy mniejsze rachunki za prąd, a do tego zadbamy o środowisko. 
 • We wnętrzu w stylu glamour znakomicie sprawdzą się złote oraz srebrne lampy i różnego rodzaju ozdoby z kryształu, gdyż stylistyka ta stawia na przepych. 
 • Do salonu w stylu retro można dobrać różnego rodzaju abażury. 

5 najczęstszych błędów podczas doboru oświetlenia w salonie 

 • Niepoprawne dopasowanie rodzaju oświetlenia do rozmiarów pomieszczenia. 
 • Niedostateczne i nierównomierne doświetlenie wszystkich zakamarków wnętrza. 
 • Mieszanie barw światła, aby podkreślić różne strefy. 
 • Wydzielenie salonu na ponad 3 części z oddzielnym światłem. 
 • Podział salonu o małym metrażu na strefy.  

Stwórz idealne wnętrze

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi wiecie już, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy aranżacji oświetlenia w salonie. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteście zdecydowani i potrzebujecie pomocy – projektanci MAZZANI z chęcią przygotują projekt oparty na Waszych oczekiwaniach.  

Pytania naszych klientów:

Jakie rodzaje oświetlenia można zastosować w salonie?

W salonie zwykle stosuje się 3 rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Pierwsze z nich powinno oświetlać całe pomieszczenie z zachowaniem odpowiedniej jasności w każdym zakątku. Miejscowe ma za zadanie zapewnić nam odpowiednią ilość światła w miejscach, gdzie najczęściej wykonujemy dane czynności. Z kolei dekoracyjne buduje klimat, jak również pozwala kształtować przestrzeń wnętrza. 

Jak dobrać oświetlenie do stylu salonu?

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się panele LED, spoty czy reflektory. W salonie rustykalnym bądź skandynawskim lampy z naturalnego tworzywa, zaś glamour stawia na przepych i królują tam lampy w kolorach złota lub srebra oraz ozdoby z kryształu. W stylu retro sprawdzą się abażury, natomiast w industrialnym wszystkie odkryte modele wykonane z takich materiałów jak beton czy metal.