neutralne kolory w salonie
19
paź

Oświetlenie jest bardzo ważne

Odpowiednie oświetlenie to jedna z najistotniejszych rzeczy, jakie należy rozważyć, urządzając wnętrza w swoim lokum. Wyróżniamy kilka rodzajów światła, które pełnią określone funkcje, ułatwiając nam codzienne życie i umilając czas. Postaramy się je scharakteryzować, a także wskażemy, pod jakimi postaciami można je znaleźć.

lampa podłogowa

Rodzaje światła

Skoro krótkie wprowadzenie jest już za nami, przejdźmy do najważniejszej części poradnika, w której zajmiemy się omówieniem rodzajów światła oraz ich funkcji w aranżacji wnętrz. Zacznijmy od oświetlenia naturalnego, które powinno stać się priorytetem w sytuacji, gdy wnętrze jest projektowane od zera. Zobaczmy, o czym warto pamiętać w tym przypadku.

Światło naturalne

Zastanawiając się nad tym, jakie role będą odgrywać poszczególne pomieszczenia w urządzanym od podstaw mieszkaniu, trzeba wziąć pod uwagę ich położenie względem kierunków geograficznych. Mogłoby się zatem wydawać, że najwięcej korzyści przyniesie:

 • sypialnia skierowana na wschód,
 • strefa dzienna na zachodzie lub południu,
 • łazienka zorientowana na północ.

Nie jest to aż tak oczywiste, jak może podpowiadać pierwsza myśl, ponieważ należy pamiętać o tym, że ze względu na różne czynniki, niektórzy nie zajmują się wszystkimi swoimi sprawami za dnia. Dla przykładu, jeżeli dana osoba pracuje w godzinach wieczornych, okna od wschodniej strony nie będą najodpowiedniejszym wyborem.

Zachęcamy do dostosowywania wnętrz do swoich potrzeb. Niekiedy z pozoru błahe działania, choćby zamienienie mebli miejscami, ma szansę sprawić, że pomieszczenie będzie lepiej dopasowane do naszego stylu życia, jak również do ilości dostępnego światła słonecznego. Nie wypada też zapomnieć o kolorystyce – tam, gdzie pada mniej światła, dobrze sprawdzą się jasne odcienie – a także o rozwiązaniach w rodzaju rolet czy zasłon, jeśli światła jest w nadmiarze.

Światło centralne

Nazywane jest również oświetleniem głównym i jego zadaniem jest dbanie o to, by wykonywanie różnych czynności w pomieszczeniach mieszkania nie sprawiało nam trudności. Na myśl przychodzi zapewne oświetlenie sufitowe – i słusznie, ponieważ właśnie taką formę przyjmuje najczęściej. Stanowiąc niejaką podstawę, rzadziej zatroszczy się o przyjemną atmosferę w aranżacji, jednak jako praktyczny element nie będzie mieć sobie równych.

Wybierając tego typu oświetlenie, należy pamiętać, że musi ono zapewniać nam dobrą widoczność, oświetlając w tym samym stopniu każdy pozostały element danego pomieszczenia. Natężenie powinno być więc wystarczająco silne, a samo źródło światła znajdować się na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu użytkowanie przestrzeni będzie wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

halogeny na suficie

Światło strefowe

Jak podpowiada jego nazwa, światło strefowe – wspólnie z umeblowaniem oraz kolorystyką – pozwala wywołać wrażenie płynnego przechodzenia między otwartymi przestrzeniami. Oświetlenie strefowe może przykładowo przyczynić się do subtelnego wyodrębnienia:

 • przedpokoju,
 • salonu,
 • jadalni,
 • klatki schodowej.

Lampy stojące to praktyczny wybór dla zmieniających się przestrzeni, ponieważ można je dowolnie przestawiać, wpływając przez to na wygląd i odbiór wystroju. W przeciwieństwie do wyżej opisanego światła centralnego nie powinno ono świecić zbyt mocno, o ile nie będzie służyć jako udogodnienie w pracy czy nauce. Oświetlenie strefowe spisze się również jako element dekoracyjny, jeśli przyjmie na przykład postać kinkietów czy oświetlenia schodowego.

Światło punktowe

Ten rodzaj oświetlenia dostosowuje się do naszych potrzeb w konkretnej chwili, spotkamy je więc na biurkach, stołach i wszędzie tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo oraz efekt wykonywanych czynności. Z tej przyczyny sugerujemy zastanowić się nad wyposażeniem wnętrz w lampy teleskopowe albo na klips czy na sprężynie, aby zapewnić sobie komfort. Nie zaszkodzi też pomyśleć o świetle z czujnikiem ruchu lub lampach z potencjometrem, które dodatkowo zadbają o naszą wygodę, a przy okazji nieco urozmaicą aranżację.

Oświetlenia strefowe i punktowe są do siebie dość podobne – konkretniej rzecz ujmując, to pierwsze nierzadko odgrywa rolę tego drugiego. Jeżeli zawiesimy lampę nad stołem, będziemy mogli się przy nim posilić, a jednocześnie zaobserwować, jak światło lampy delikatnie wydziela strefę jadalnianą. W ten sposób jeden element wyposażenia spełni nasze wymagania zarówno wobec funkcjonalności, jak i estetyki.

Światło dekoracyjne

Ostatni typ oświetlenia, o którym rozmawiamy w tym poradniku, uatrakcyjnia wnętrza i dodaje im przytulności. Aby zadbać o klimat w pomieszczeniu, warto rozważyć zastosowanie:

 • lampek,
 • girland świetlnych,
 • kinkietów,
 • reflektorów.

Zdadzą egzamin w klasycznej i nowoczesnej stylizacji pomieszczeń, akcentując pozostałe elementy wyposażenia, na przykład umeblowanie. W zasadzie decyzję w kwestii oświetlenia dekoracyjnego można podjąć zgodnie ze swoimi upodobaniami, jednak chcielibyśmy podzielić się istotną radą – światło powinno być łagodne, dzięki czemu nie zmęczy wzroku. Nie zapominajmy także o zasadzie umiaru – nadmiar jakichkolwiek dekoracji nie przyniesie żadnemu wnętrzu niczego dobrego.

Aspekty doboru oświetlenia

Dobierając oświetlenie do wnętrza, pamiętaj przede wszystkim o funkcjach, jakie mają spełniać poszczególne pomieszczenia, a także o swoim komforcie i bezpieczeństwie. Aspekt estetyczny również warto nadmienić, jako że niektóre źródła światła mogą sprawdzić się też w formie dekoracji. Mamy nadzieję, że skorzystasz z którejś z naszych wskazówek, pracując nad oświetleniem w swoim lokum. Udanych aranżacji!

minimalistyczny salon

Tworzymy wnętrza z duszą i charakterem

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz z MAZZANI doskonale rozumie, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie dla stworzenia harmonijnego projektu. Dzięki naszemu ekspertowi w projektowaniu wnętrz masz pewność, że optymalnie wykorzystasz światło, podkreślając walory swojego mieszkania. Skorzystaj z naszych usług, by cieszyć się nie tylko piękną, lecz także funkcjonalną aranżacją wnętrz. Twój projekt z nami nabierze życia! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są najważniejsze funkcje oświetlenia?

Odpowiednie oświetlenie ma wpływ na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z udogodnień domu czy mieszkania. Powinno dostosowywać się do potrzeb w danej chwili, usprawniać wykonywanie różnych czynności w przestrzeni naszego lokum, ale także pełnić funkcję dekoracyjną. Jest zatem bardzo istotnym elementem wyposażenia, nad którego doborem trzeba dokładnie się zastanowić.

Jaka jest istota światła strefowego?

Tego typu oświetlenie przyczynia się do delikatnego wyodrębniania poszczególnych stref we wnętrzach – na przykład poprzez akcentowanie części jadalnianej w kuchni. Dobre oświetlenie strefowe zapewnią między innymi lampy stojące, które da się dowolnie przestawiać. Ponadto ten rodzaj światła może również pełnić funkcję dekoracyjną, jeśli przyjmie formę kinkietów czy listwy świetlnej na schodach.

Czym jest oświetlenie punktowe?

Oświetlenie punktowe przyda się choćby na biurkach, przy których nierzadko wykonuje się wymagające precyzji czynności. Jest bardzo potrzebne w sytuacjach, gdzie liczy się efekt naszych działań, ponieważ nie tylko ułatwia nam owe działania, ale też dba o nasze bezpieczeństwo. Komfortowym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z pomocy lamp teleskopowych czy na sprężynie.

Przykłady źródeł światła dekoracyjnego

Girlandy świetlne, lampki, reflektory i kinkiety sprawdzą się jako dekoracyjne źródła światła. Urozmaicą zarówno wnętrza klasyczne, jak i te nastawione na nowoczesność, dodając im klimatu i przytulnego charakteru. To, jaką postać przyjmie oświetlenie dekoracyjne, jest oczywiście kwestią gustu, ale warto pamiętać, by światło było delikatne dla wzroku.