projekt werandy w stylu skandynawskim
19
wrz

Jak zagospodarować werandę w domu jednorodzinnym? 

Zabudowa loggia, weranda lub po prostu przybudówka, to częsty element domów wolnostojących. Zazwyczaj są to konstrukcje zadaszone, całkowicie lub częściowo pozbawione przedniej ściany i zlokalizowane u czoła budynku. Dobudówki znajdujące się z frontu, najczęściej połączone są bezpośrednio z wejściem do mieszkania, a zatem stają się pierwszym wnętrzem, na jakie zwracamy uwagę. Z tego też powodu przestrzenie, takie jak weranda lub półotwarty ganek, powinny być urządzone w miły dla oka, ale i funkcjonalny sposób. 

Odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi weranda czy zamknięta przybudówka, to jednak nie tylko rodzaj przedpokoju czy strefy wejściowej. To także, a właściwie przede wszystkim – strefa relaksu, idealna na poranną kawę, letnie popołudnie z książką lub wieczorne spotkanie z bliskimi. Jak zatem urządzić werandę, by móc cieszyć się relaksującym wypoczynkiem o każdej porze roku? 

aranżacje rustykalne na ganek i werandę

Najlepsze pomysły na aranżację werandy  

Przydomowy ganek, przypominający zamknięty taras i w istocie będący dodatkową powierzchnią użytkową mieszkania, najczęściej urządza się w jasnej kolorystyce i z wykorzystaniem możliwie największej ilości naturalnych materiałów, takich jak drewno czy wiklina. Nie bez powodu, skąpana w słonecznym świetle weranda kojarzy nam się z letnim, sielskim odpoczynkiem na wsi, dlatego nawet w nowoczesnych projektach aranżacyjnych najczęściej wybieranym okazuje się styl rustykalny, bazujący na ciepłych kolorach ziemi i subtelnych dodatkach. Ganek, który służyć będzie przede wszystkim odpoczynkowi w domowym zaciszu, warto wyposażyć w wygodne meble i akcesoria. Sprawdzą się tu najlepiej całoroczne, rattanowe komplety z sofą, fotelami i stolikiem, choć świetnym pomysłem będzie też wstawienie na werandę bujanego fotela lub wolnostojącej huśtawki z koszem czy szeroką ławką. 

Oprócz popularnych, inspirowanych przyrodą i naturalnymi kolorami aranżacji rustykalnych, na dobudowanej werandzie i reprezentacyjnym dla całego domu ganku świetnie sprawdzą się też inne kompozycje. Wśród najczęściej wybieranych należy wymienić przede wszystkim: 

  • styl skandynawski, popularny w jasnych, przestronnych wnętrzach i cechujący się eleganckim minimalizmem z wykorzystaniem chłodnych, stonowanych pasteli, naturalnych faktur, takich jak kamień czy drewno oraz pojedynczych dodatków w mocniejszych kolorach; 
  • styl boho, inspirowany etnicznymi wzorami i wykorzystujący naturalne, miękkie tkaniny, często ozdabiane frędzlami, a także elementy drewniane lub roślinne; 
  • styl śródziemnomorski, nawiązujący do malowniczych, greckich krajobrazów, najczęściej bazujący na eleganckiej bieli, nasyconym błękicie oraz kamiennych i ceglanych teksturach; 
  • styl orientalny z głębokimi, nasyconymi fioletami, czerwienią lub mocnymi zieleniami oraz egzotycznymi dekoracjami, najczęściej wykonanymi z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy glina. 
zamknięta weranda w stylu śródziemnomorskim

W aranżacji wychodzącego bezpośrednio na ogródek lub podjazd ganku mniej korzystnie wypadną natomiast style nowoczesne, dla których charakterystyczne są zwłaszcza proste, ascetyczne formy oraz elementy metalowe i szklane. Oczywiście, werandę z powodzeniem urządzić można w sposób minimalistyczny i funkcjonalny, niemniej z uwagi na charakter takiego pomieszczenia, lepiej postawić w tym przypadku na więcej naturalnych akcentów. Oprócz mebli czy fantazyjnych dekoracji, doskonałym uzupełnieniem sielskiej werandy będą rośliny. Nie tylko efektownie dopełnią kompozycję, lecz będą tu także świetnie rosły, osłonięte od wiatru czy palącego słońca.  

W projektowaniu wnętrza przyszłej werandy, ważną funkcję spełnią także praktyczne szafki i schowki, przeznaczone chociażby na niewielkie akcesoria ogrodnicze. Mogą to być różnego rodzaju skrzynie i pufy, a także solidne komody. Należy przy tym zaznaczyć, że dobór mebli powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości ganku, a także jego specyfiki. Otwarte przybudówki, których nie sposób całkowicie ochronić przed deszczem, wiatrem czy silnym słońcem, warto urządzić jako strefę relaksu wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego. Natomiast na zamkniętej werandzie, chronionej przed niekorzystnym wpływem pogody, możemy ustawić klasyczne meble, rezygnując z kompletów ogrodowych. Pamiętajmy jednak, że tapicerowane fotele i sofy zabiorą znacznie więcej przestrzeni niż mniejsze i lżejsze modele z wikliny czy rattanu. 

Jak wykończyć zabudowany ganek? 

Planując urządzenie całorocznej werandy, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zaizolowanie wnętrza od wilgoci i chłodu. Okna lub tafle pleksy, umieszczone w solidnych, aluminiowych lub drewnianych ramach, warto dodatkowo ocieplić, zwłaszcza w dolnej części. Także zadaszenie werandy powinno być wykonane profesjonalnie, zabezpieczając całe pomieszczenie przed deszczem i przeciągami.  

Dodatkowa izolacja może również znaleźć się pod podłogą, co znacznie ułatwi utrzymanie mniej więcej stałej temperatury o każdej porze roku, a tym samym pozwoli na uprawę roślin doniczkowych nie tylko w sezonie letnim, ale też jesienią czy nawet zimą. 

Warto zaznaczyć, że podczas najcieplejszych dni wnętrze przeszklonej i zabudowanej werandy może nadmiernie się nagrzewać, dlatego dobrym pomysłem będzie zamontowanie dodatkowej wentylacji lub klimatyzatora. Jeśli jednak chcemy nieco ograniczyć koszty remontu ganku, zamiast takiej instalacji możemy zdecydować się na wstawienie do wnętrza niewielkiego wiatraka, który podczas upałów zapewni dobry przepływ powietrza. 

Istotnym elementem wyposażenia werandy jest też oczywiście odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto przemyśleć wprowadzenie do wnętrza różnych źródeł światła o ciepłej barwie, które dodadzą pomieszczeniu przytulności i swojskiego, urokliwego charakteru. Na otwartym ganku świetnie sprawdzić się mogą różnego rodzaju lampki i girlandy zasilane niewielkim panelem słonecznym, ładujące się w ciągu dnia i dostarczające klimatycznego światła po zapadnięciu zmroku. 

meble i dodatki na werandę

Chcąc w letnie dni uchronić się przed komarami i innymi insektami, możemy z powodzeniem zamontować na werandzie niemalże niewidoczne moskitiery po zewnętrznej stronie okien lub w drzwiach. Ten drugi wariant jest o tyle praktyczny, że obie części materiału, z którego wykonana jest moskitiera, automatycznie łączą się w jedną całość za pomocą sprytnych magnesów, nie pozwalając owadom na przedostanie się do środka. 

Pomysłów na niebanalne aranżacja werandy znajdziemy bez wątpienia całe mnóstwo, zaś rynek mebli ogrodowych i sezonowych oferuje najróżniejsze modele i komplety. Przygotowując się do remontu ganku warto jednak zawczasu skonsultować się z architektem, który pomoże nam dobrać odpowiednie materiały i stworzy szczegółowy kosztorys czekających nas prac. Swoją radą i wsparciem służą Państwu specjaliści z MAZZANI, dostępni stacjonarnie w Warszawie oraz online na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

W jakim stylu urządzić werandę?

Zewnętrzny ganek lub weranda to pomieszczenia bezpośrednio połączone z wejściem do domu, powinny więc stanowić jego atut i wizytówkę. Warto urządzić takie wnętrze w jednym z popularnych stylów, inspirowanych naturą. 

Jak zabudować ganek?

Osłonięta od wiatru, słońca i wilgoci weranda to doskonałe miejsce na relaks w domowym zaciszu. Przestrzeń taka musi jednak zostać odpowiednio solidnie zaizolowana i ocieplona, by można się nią cieszyć przez cały rok. 

Jak dobrać meble na werandę?

Na słonecznym ganku i przygotowanej na letni wypoczynek werandzie nie może zabraknąć wygodnych i funkcjonalnych mebli. Popularne okazują się komplety ogrodowe wykonane z wikliny, rattanu lub naturalnego drewna. 

Jak urządzić rustykalną werandę?

W stylu ruralistycznym dominują naturalne materiały, miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny, jasna kolorystyka i oczywiście żywe rośliny. Styl ten doskonale wpisuje się we wnętrza przeszklonych ganków i osłoniętych od wiatru werand.