pokój na poddaszu ze skosami
19
wrz

Co warto wiedzieć przed remontem? 

Strychy i poddasza to często niedoceniane pomieszczenia, służące nam zwykle za magazyny niepotrzebnych staroci, dziecięcych zabawek czy nieużywanych już mebli. Te dodatkowe wnętrza możemy jednak z powodzeniem zaaranżować na niemal dowolne potrzeby. Warto przy tym pamiętać, iż nierzadko potrzebować będziemy specjalnego pozwolenia na rozbudowę wyższych kondygnacji, szczególnie jeśli nasz projekt zakłada znaczne zmiany w konstrukcji samego budynku. 

O możliwości zaadaptowania strychu lub poddasza warto pomyśleć już w momencie budowy wolnostojącego domu. Należy pamiętać, że takie wnętrze powinno mieć wysokość co najmniej dwóch, dwóch i pół metra, by spełnić niezbędne wymagania techniczne określone w prawie budowlanym. Oczywiście, im niższe będą ściany lub wyrazistsze skosy, tym trudniej będzie zaaranżować przyszłe pomieszczenie, gdyż będzie ono po prostu niewygodne i ciasne. Ponadto, na etapie budowy domu o wiele łatwiej będzie wykonać  niezbędne przeróbki i dopasowania, niż w przypadku gotowego budynku. W starszych konstrukcjach, mogących z racji wieku nie spełniać już pewnych norm lub wymagających przeprowadzenia poważnego remontu, odnawianie lub adaptacja strychu może wiązać się z koniecznością uzyskania stosownej zgody. 

sypialnia na poddaszu

Jakie formalności spełnić?  

Jeśli w dokumentacji naszego domu poddasze figuruje jako pomieszczenie nieużytkowe, czyli nieprzeznaczone na cele mieszkalne, wówczas będziemy musieli uzyskać odpowiednią zgodę z urzędu. Prawo budowlane wymaga, aby przed przystąpieniem do prac zgłosić chęć zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia, uzyskać zgodę na taką przebudowę, także poinformować urząd podatkowy o dodatkowej powierzchni, która podlegać będzie podatkowi od nieruchomości. 

Wydanie zgody na przebudowę strychu lub poddasza będzie uzależnione od kilku czynników. Najważniejszy to oczywiście spełnianie norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W nowo zaadaptowanym pomieszczeniu ważne będą też warunki pracy podczas remontu, a także czynniki sanitarne i zdrowotne oraz przestrzeganie norm ochrony środowiska.  

Przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych na poddaszu nie będzie być może trudne i skomplikowane, jednak warto mieć na uwadze solidność wykonania.  

Ostatnie piętro naszego domu narażone jest najbardziej na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz. Konieczne więc będzie szczególnie dokładne odizolowanie dachu oraz skrajnych zewnętrznych ścian. Jednoczesne ocieplenie nowego pomieszczenia pozwoli na utrzymanie komfortowej temperatury o każdej porze roku. 

Jeśli natomiast nie planujemy prowadzenia zaawansowanych prac technicznych w związku z adaptacją strychu lub poddasza, wówczas o wiele łatwiej zaprojektujemy wnętrze bez wymogu uzyskania zezwolenia. Znacznie skrócimy czas trwania całego przedsięwzięcia, a finalnie obniżymy też nieco całkowity koszt adaptacji. Zależnie od własnych preferencji możemy więc stworzyć na poddaszu klimatyczny pokoik, wyciszone domowe biuro lub zorganizowany magazyn rzeczy wszelakich. 

biuro na poddaszu

Jak urządzić pokój na poddaszu? 

Nastrojowe wnętrza strychów i poddaszy z oryginalnymi skosami i przytłumionym, klimatycznym światłem to pomieszczenia wręcz wymarzone na przytulną sypialnię lub zapewniający więcej prywatności pokój dla nastolatka. W przypadku projektu wnętrza sypialni na poddaszu, najwięcej uwagi należy poświęcić oczywiście na dobór odpowiedniego łóżka. Będzie to zapewne główny mebel w tym pomieszczeniu, któremu towarzyszyć mogą niewysokie komody lub stoliki nocne, doskonale wpasowujące się pod niskie skosy. Chcąc stworzyć w takim wnętrzu możliwie najbardziej kameralny nastrój, warto postawić na naturalne, miękkie tkaniny w ciepłych kolorach. Świetnie sprawdzą się tapicerowane fotele lub niskie pufy, kolorowe poszewki na poduszki czy puszyste dywany typu shaggy. 

Pokój młodzieżowy na poddaszu to także pomysłowa alternatywa dla dawnego strychu bądź poddasza. Należy tu jednak zwrócić szczególną uwagę na wysokość pomieszczenia. Optymalna dla nastolatka, czyli nieco powyżej dwóch metrów, pozwoli na bardziej kreatywną aranżację wnętrza i swobodę poruszania się. W pokoju dla młodszego dziecka możemy zrezygnować z części mebli, takich jak fotele czy sofy, zastępując je popularnymi, ogromnymi poduszkami na podłogę. W pokoju nastolatka nie może zabraknąć wygodnego, dopasowanego do jego wzrostu biurka, pojemnej szafy i mnóstwa mniejszych schowków na zabawki czy bibeloty. Niskie ściany pod skosami są wręcz idealne na szafki lub zamykane pojemniki, w których z łatwością przechowywać można zabawki, bibeloty czy ubrania. 

Urządzając funkcjonalny pokój na poddaszu, należy też mieć na uwadze ilość wpadającego do wnętrza światła. Jeśli planujemy urządzić tam sypialnię, nie będziemy potrzebować dużego okna, przez większość czasu będziemy tam przecież nocą. Jeśli jednak chcemy stworzyć pokój dla dziecka, powinien on być bardziej doświetlony, by zapewnić odpowiednią ilość światła naturalnego. Niezbędne będzie też w tym przypadku zapewnienie dodatkowych źródeł światła, zarówno do nauki, jak i zabawy przed snem. 

Jeżeli nasze poddasze jest samo w sobie bardzo ciemne, być może warto wykorzystać tę cechę jako atut? Wyciemnione i wytłumione pomieszczenie doskonale sprawdzi się jako domowa sala kinowa! Do aranżacji wnętrza na pokój kinowy nie trzeba wiele. Wystarczy wygodna sofa lub rozkładany fotel, stolik na przekąski i zwykły projektor, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój królestwa prawdziwego kinomaniaka.  

Nie dysponując odpowiednią na pokój kubaturą strychu lub poddasza, możemy z powodzeniem przeznaczyć to wnętrze na domowy magazyn lub składzik na narzędzia. Wstawienie kilku niskich szafek, skrzynek lub pojemników z pokrywką ułatwi segregację wszelkich przedmiotów, a korzystanie z uporządkowanego strychu na pewno zaoszczędzi mnóstwo czasu i energii. 

adaptacja strychu krok po kroku

Projektowanie wnętrz na poddaszach i strychach 

Z jednej strony poddasze lub strych daje możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni do niemal dowolnego zagospodarowania. Z drugiej jednak, optymalna aranżacja może okazać się problematyczna, głównie ze względu na wielkość i kształt pomieszczenia. Spore trudności może powodować zagospodarowanie skosów lub możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych przestrzeni pionowych. Ponadto większe przeróbki na poddaszu czy potrzeba przeprowadzenia solidniejszego remontu wiązać się będą z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń. 

Zaadaptowanie pomieszczeń poddaszowych ma jednak mnóstwo zalet. Oprócz oczywistej, jaką jest zyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej lub użytkowej, innymi plusami adaptacji poddasza są: 

  • niepowtarzalny klimat wnętrza, 
  • oryginalność przestrzeni, 
  • możliwość eksperymentowania z wystrojem, 
  • więcej prywatności.  

Przytulna i cicha sypialnia, odizolowane od reszty mieszkania biuro lub wygodna przechowalnia sprzętów, narzędzi i akcesoriów – to tylko niektóre z pomysłów na urządzenie pokoju ze skosami. Wszystko zależy bowiem od naszej kreatywności, przy czym warto pamiętać, iż nasza wizja musi wpisać się w dość trudną przestrzeń, jaką jest strych lub niskie poddasze. Wiele zależy więc od wyglądu i stanu samego pomieszczenia.  

Chcąc możliwie najbardziej dostosować nieużywane dotychczas pomieszczenie, powinniśmy skonsultować naszą wizję z zespołem profesjonalnych projektantów, którzy stworzą pełną wizualizację z uwzględnieniem zarówno naszych wymagań oraz koniecznych rozwiązań technicznych. MAZZANI działa stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic, ale można skontaktować się z nami również online.

Pytania naszych klientów:

Kiedy trzeba mieć zgodę na remont poddasza?

Wykonanie poważniejszych prac budowlanych na nieużywanej dotychczas powierzchni strychu lub poddasza wymaga uzyskania pozwolenia. Zgodnie z prawem budowlanym, powinniśmy zgłosić zakres planowanych prac z uwzględnieniem wszelkich norm technicznych, sanitarnych i środowiskowych. 

Jaki wystrój do pokoju na poddaszu?

Klimatyczna przestrzeń ze skosami i ograniczoną ilością światła powinna być urządzona w sposób przytulny. Warto wykorzystać przede wszystkim ciepłe barwy, miękkie tkaniny i puszyste dodatki. Ważnym aspektem będzie zapewnienie kilku źródeł światła, a zatem przydadzą się lampy ścienne, sufitowe lub taśmy ledowe. 

Jak wykorzystać strych?

Na strychu zazwyczaj gromadzimy niepotrzebne sprzęty domowe, które kiedyś mogą się jeszcze przydać. Zamiast chaotycznej graciarni warto jednak stworzyć na strychu zorganizowany składzik z rozmaitymi pojemnikami i pudełkami lub klimatyczny, zaciszny pokój na poddaszu.  

Jak urządzić pokój kinowy na poddaszu?

Naturalnie zaciemnione wnętrze strychu lub pokoju na poddaszu możemy zaadaptować na potrzeby kameralnej sali kinowej. Niezbędnym elementem będzie oczywiście wygodna kanapa lub fotele, przyda się też niska ława na napoje i przekąski. Jeśli dodatkowo wytłumimy takie wnętrze, będziemy mogli cieszyć się magią kina w domowym zaciszu.