marmurowy blat w kuchni 
19
wrz

Blat kuchenny jako wizytówka kuchni

Blat kuchenny niezaprzeczalnie wpływa na nasz codzienny komfort w użytkowaniu kuchni. Dobrze dobrany sprawi, że stanie się on niejako wizytówką naszej kuchni. Najważniejsze to wybrać taki blat, który nie tylko idealnie wkomponuje się w nasze wnętrze, ale także posłuży na długie lata. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, który rodzaj wybrać.  

kuchnia z niebieskimi szafkami

Blaty trwałe i praktyczne  

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blatów kuchennych: 

  • laminowane,  
  • z drewna,  
  • z kamienia,  
  • z konglomeratu,  
  • kompaktowe,  
  • kompozytowe,  
  • ze spieku.  

Wybór materiału, z którego zrobiony będzie blat w kuchni, zależy głównie od naszych preferencji, od tego, w jakim stylu wnętrzarskim chcemy zaprojektować kuchnię, a także od naszego budżetu i intensywności użytkowania kuchni.   

Blaty kuchenne stanowią nie tylko ozdobę, ale muszą być również odporne na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na trwałym materiale, to zdecydowanie powinniśmy postawić na blaty ze spieku, konglomeratu czy blaty kompozytowe. 

Blaty z konglomeratu  

Konglomerat powstaje z mieszaniny zmielonych kamieni naturalnych i żywicy. Blaty z konglomeratu to idealna alternatywa dla blatów z kamienia naturalnego. Są lżejsze i cieplejsze, dlatego że przyjmują temperaturę z otoczenia, niestety mają niższą odporność na działanie wysokich temperatur niż te z organicznego materiału. Blaty tego rodzaju cechuje stonowana kolorystyka, bez trudu znajdziemy np. biały blat kamienny czy czarny z drobinkami brokatu lub szkła. Dodatkowo, mamy też sporą gamę kolorystyczną do wyboru. Blaty te są antybakteryjne i gładkie, a dzięki temu łatwe w utrzymaniu czystości.  

czarny blat kuchenny 

Blaty kompozytowe  

Blaty kompozytowe łączą w sobie mieszankę spoiwa akrylowego, barwników oraz kamieni naturalnych. Są niezwykle trwałe, antybakteryjne, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz termoplastyczne.  

Są w dotyku cieplejsze od kamieni naturalnych i stosunkowo od nich lżejsze, a co ciekawe, występują one w szerokiej gamie kolorystycznej. Kompozyt to solidny materiał, wolno się zużywa, dlatego gdy nadejdzie taka potrzeba, nie trzeba go wymieniać, a jedynie poddać renowacji.  

Ponadczasowy styl, czyli drewniane blaty 

Blaty kuchenne nie musza być niezwykle odporne i wytrzymałe. Jeśli kuchnia służy nam głownie do odgrzewania gotowych posiłków, parzenia kawy czy przygotowania potraw na święta, to możemy zdecydować się na ponadczasową elegancję i postawić na klasyczne blaty drewniane.  

Drewniane blaty idealnie wkomponują się w wiele stylów wnętrzarskich, takich jak skandynawski czy boho. Dodatkowo, pomieszczenia z drewnianymi elementami posiadają ten niepowtarzalny urok, sprawiają, że wnętrze staje się pełne ciepła, a co za tym idzie, bardziej przytulne.  

Do wyboru mamy blaty z drewna klejonego lub litego. Te z drewna klejonego są znacznie trwalsze i bardziej odporne na warunki panujące w kuchni, nie pękają. Natomiast blaty z litego drewna są zdecydowanie bardziej atrakcyjne wizualnie dzięki widocznej strukturze drewna.  

Blaty drewniane są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż blaty laminowane. Powinniśmy wystrzegać się na nich krojenia oraz stawiania gorących garnków czy innych naczyń. Regularna konserwacja pozwoli nam cieszyć się drewnianym blatem na długie lata.  

drewniany blat kuchenny 

Wnętrza, które pozostaną modne na lata

Odpowiedni wybór materiału blatu kuchennego ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z porady eksperta. Architekci MAZZANI zaprojektują dla Ciebie idealne wnętrza z użyciem najlepszych materiałów. Zapraszamy do kontaktu. 

Pytania naszych klientów:

Czy blaty z konglomeratu będą lepszym rozwianiem niż wykonane z drewna?

Blaty z konglomeratu będą znacznie trwalsze. Jeśli jednak nie spędzamy w kuchni długich godzin, możemy z powodzeniem wybrać blaty drewniane. 

Dlaczego wybór blatu kuchennego jest taki istotny?

W kuchni spędzamy zazwyczaj dużo czasu, dlatego warto wybrać taki blat, który posłuży nam na długo, a utrzymanie go w czystości będzie proste.