Czarna kuchnia z dużą wyspą kuchenną
10
maj

Czym jest wyspa kuchenna?  

Najprościej mówiąc, wyspa kuchenna to zabudowany blat, pod którym możemy znaleźć np. półki lub szafki. Często spotykany jest model, który pozwoli nam dosunąć krzesła, tworząc z niego miejsce do spożywania posiłków.  

Oddzielona od reszty mebli kuchennych, może rozdzielać pokój dzienny i kuchnię. W ten sposób wyspa kuchenna staje się jadalnią. 

Mebel ten daje nam dużo możliwości twórczych i funkcjonalnych. Podstawową jest przechowywanie przyborów kuchenne i drobnego, kuchennego AGD, ale sprawdzi się także jako miejsce do rozmów i spożywania posiłków. W zależności od potrzeb, możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów wysp: wolnostojących i mobilnych, na kółkach. 

Rozmiary i odległość od wyspy kuchennej 

Rozmiary mebla mogą być różne, w zależności od wielkości kuchni i tego, co chcemy umieścić na wyspie. Przy jej wyborze pamiętajmy, by wszystko właściwie spełniało swoją funkcję. 

  • odległość od sprzętów kuchennych i ścian: minimum 90 cm (optymalnie 100–120 cm), 
  • odległość od stołu jadalnianego: 140–160 cm.  

Jeśli potrzebujemy blatu bez zlewozmywaka lub płyty grzewczej, odpowiednim rozmiarem będzie ok. 70 x 60 cm, biorąc pod uwagę wygodę i funkcjonalność. 

Przy montażu zlewozmywaka lub płyty, optymalnym rozmiarem będzie 120 x 60 cm. Jednak, gdy planujemy zamontowanie tych dwóch sprzętów, wielkość wyspy powinna być powiększona dwukrotnie, zachowując odstępy: 40 cm od końca wyspy do pierwszego urządzenia i 60 cm między jednym a drugim. Taka ilość miejsca pozwoli nam swobodnie gotować i sprzątać.  

Warto przemyśleć kwestię wysokości blatu. Każdy powinien dostosować wysokość do swojego wzrostu. Można ją łatwo określić dzięki wzorowi:  

Wzrost: 2 + 5cm 

Wyspa kuchenna z krzesłami

Okap 

Jeżeli planujemy umieścić na wyspie kuchennej płytę grzewczą, koniecznością będzie również zamontowanie okapu. Na rynku dostępne są następujące rodzaje: 

  • wiszące okapy wyspowe, 
  • sufitowe, 
  • blatowe, 
  • zintegrowane z płytą. 

Ważnym elementem będą podłączenia wodno–kanalizacyjne i elektryczne. 

Instalacja wodno-kanalizacyjna Niezbędna przy montażu zlewozmywaka lub zmywarki. Wodę doprowadzamy rurami biegnącymi w podłodze, bo są cienkie i można układać je poziomo. Odpływ kanalizacji również przeprowadzamy w podłodze (ułożenie ze spadkiem 4 – 5% w kierunku pionu). 
Instalacja elektryczna Doprowadzamy do piekarnika, zmywarki, płyty grzewczej oraz gniazd roboczych. 

Z czego może składać się wyspa kuchenna? 

W internecie można spotkać bardzo dużo inspiracji na urządzenie kuchni z wyspą. Wszystko zależy od tego, czego nam potrzeba. Warto też skupić się na wielofunkcyjności, którą niesie za sobą wyspa kuchenna. Można do niej dodać:  

  • sprzęt AGD – piekarnik, zmywarka, płyta grzewcza itp., 
  • szafki i półki, 
  • stół – można być wykonany z innego materiału, 
  • krzesła – sprawdzą się hokery.  
Wyspa kuchenna połączona ze stołem

Łączenie stylów dzięki wyspom kuchennym 

Wyspa jest pewnego rodzaju łącznikiem między salonem a kuchnią. Dlatego tak ważna jest umiejętność łączenia stylów, aby wszystko tworzyło zgraną całość.  

Przy wyborze frontów, blatu i dodatków, wszystko musi być przemyślane i ze sobą połączone. Dobrze wyglądają blaty w kolorze podobnym ścian, które ładnie się komponują i tworzą harmonię z resztą wnętrza.  

Chcąc stworzyć oryginalną przestrzeń, możemy połączyć ze sobą pokój dzienny z kuchnią, stosując podstawową metodę używaną przy łączeniu stylów wnętrz, czyli 80:20. Dzięki tej zasadzie utrzymamy równowagę (blaty dopasowane kolorystycznie z szafkami kuchennymi) i odpowiednio dopełnimy całość dekoracjami (przyborniki, misy dekoracyjne itp.). 

Zapewnij sobie wygodne i stylowe mieszkanie

Wyspa kuchenna jest wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i wielofunkcyjność w mieszkaniu. Idealny model będzie dopasowany do użytkownika i przestrzeni jaką dysponujemy. Nasi specjaliści z MAZZANI z należytą starannością i dokładnością wybierze dla Ciebie odpowiednią wyspę kuchenną, ale też zaprojektują wszystkie wnętrza Twojego domu. Zadzwoń lub napisz i opowiedz nam o swoich marzeniach aranżacyjnych.  

Pytania naszych klientów:

Jakie są rodzaje wysp kuchennych?

Wyróżniamy dwa rodzaje wysp kuchennych: wolnostojąca i mobilna. Wyspa wolnostojąca będzie idealnie pasować do kuchni całkowicie zabudowanej. Wyspa na kółkach może sprawdzić się jako stół w kuchni lekkiej i nie dużej. 

Jaki okap wybrać do wyspy kuchennej?

Rodzaje okapów: wiszący, sufitowy, blatowy, zintegrowany z płytą grzewczą. Wybierając okap trzeba zwrócić uwagę na wysokość sufitu czy miejsce pod blatem wyspy kuchennej. Przy wyborze ważny jest również aspekt wizualny, dopasowanie do wnętrza. 

Co to jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to zabudowany blat, pod którym możemy znaleźć: półki, szafki, a nawet piekarnik czy zmywarkę. Niektóre modele pozwalają na dosunięcie do blatu krzeseł, tworząc z niego miejsce do spożywania posiłków. Na wyspie kuchennej często możemy znaleźć zlewozmywak lub płytę grzewczą.  

Jakie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna? 

Rozmiar jest uzależniony od wielkości kuchni oraz tego, co planujemy umieścić na wyspie. Mała wyspa z blatem roboczym bez żadnych urządzeń powinna mieć rozmiar ok. 70 cm x 60 cm. Blat ze zlewozmywakiem lub płytą powinien mieć 120 x 60 cm.