duża wyspa kuchenna”
29
gru

Choć wyspa kuchenna najlepiej odnajdzie się w dużych przestrzeniach, nie oznacza to, że nie będzie odpowiednia dla mniejszych wnętrz. Kuchnie, które są wydzielone jako osobne pomieszczenia, faktycznie powinny być przestronne, aby wyspa kuchenna była funkcjonalna. Natomiast w przypadku przestrzeni otwartych na salon te ograniczenia znikają i pojawiają się możliwości. 

ZALETY WYSPY KUCHENNEJ 

  • wyspa kuchenna w otwartej przestrzeni subtelnie łączy strefę wypoczynku z kuchnią, 
  • podczas przygotowywania posiłków nie tracisz kontaktu z osobami przebywającymi w salonie, 
  • jest elementem dekoracyjnym, 
  • w osobnym pomieszczeniu pomoże zaaranżować wolą przestrzeń, 
  • zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania i prac kuchennych, 
  • może służyć jako mini jadalnia, główne miejsce do gotowania lub kącik kawowy. 

Powodów, dla których możesz umieścić w swojej kuchni wyspę, jest naprawdę wiele i każdy z nich jest równie dobry. Najważniejsze, aby wybrać odpowiednią wielkość blatu roboczego do metrażu kuchni, aby odgrywała swoją główną rolę, czyli była funkcjonalna. 

JAK USTAWIĆ WYSPĘ W KUCHNI? 

Wyspa kuchenna ma ułatwiać pracę. Dlatego musi spełniać wymagania co do powierzchni blatu roboczego i zachowania odstępów między blatem a szafkami. 

Najlepsza odległość wyspy od szafek to 120 cm. Zachowanie takiego odstępu zapewnia swobodę ruchu osobom znajdującym się przy wyspie i szafkach kuchennych. 

Odstęp od ściany i sprzętów to minimum 60 cm. Optymalnie – 90 cm. Takie odstępy pozwolą na swobodniejsze otwarcie lodówki czy piekarnika. 

Wymiary wyspy są bardzo zróżnicowane. Duże kuchnie polubią większe wyspy kuchenne, natomiast najważniejsza zasada jest jedna — blat nie może być mniejszy niż 1m2

CO UMIEŚCIĆ NA WYSPIE? 

Płyta grzewcza i piekarnik. Te dwa elementy wyposażenia kuchennego muszą znaleźć się na wyspie. Miej na uwadze, aby zostawić na blacie wolne miejsce na odkładanie naczyń podczas gotowania. Idealne wymiary to około 40 cm po obu stronach płyty. 

To, co umieścisz na wyspie, zależy od Twoich preferencji. Najczęściej znajdują się na niej frytkownica, grill, barek czy szafki. Najważniejszy jest dostęp do wyspy z każdej strony, dlatego miej to na uwadze, planując rozmieszczenie sprzętów kuchennych. 

Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie zlewozmywaka i ociekacza na naczynia. Zmywarkę zamontuj pod blatem roboczym, a naczynia do gotowania trzymaj w szafkach zamontowanych obok zmywarki. Skróci to dystans, który musisz pokonać między wyjmowaniem sprzętów potrzebnych do gotowania czy późniejszego schowania czystych. 

półwysep kuchenny

 
OKAP NAD WYSPĄ 

Możesz zastosować okap montowany w suficie podwieszanym lub specjalną zabudowę, w której okap będzie ukryty. 

Okap może być także ozdobą kuchni samą w sobie. Wystarczy, że wybierzesz model, który będzie imitować lampę. 

Równie idealnym rozwiązaniem na umieszczenie okapu w kuchni z wyspą jest zastosowanie okapu wysuwanego z blatu roboczego. Kiedy nie jest Ci już potrzebny, możesz go w całości schować w blat wyspy. Takie rozwiązanie jest wygodne i praktyczne, zwłaszcza gdy nie lubimy widoku tradycyjnego okapu.   

WYGLĄD WYSPY 

Wyspa kuchenna jest głównym elementem kuchni. Dlatego najważniejsze jest, żeby wpasować ją do aranżacji pomieszczenia, szczególnie gdy kuchnia jest otwarta na salon. W takim przypadku wyspa musi współgrać z dwoma pomieszczeniami, łącząc je ze sobą. 

Sposobów na stworzenie z wyspy kuchennej łącznika z salonem jest wiele. Możesz jedną stronę wyspy wykorzystać jako mini biblioteczkę lub wykończyć ją fototapetą. Świetnie sprawdzi się także wykorzystanie w tym celu półek, schowków czy szuflad. Do wykończenia wyspy możesz wybrać różne materiały takich jak kamień, drewno lub płytki. Świetnie sprawdzi się również pomalowanie wyspy farbą. Możliwości jest dużo. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. 

BRAK MIEJSCA NA WYSPĘ? WYBIERZ PÓŁWYSEP 

Jeśli w Twojej kuchni nie ma wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie wyspy kuchennej, idealnym wyjściem będzie wstawienie półwyspu. Jest to najbardziej funkcjonalny wybór, ponieważ łatwiej jest wkomponować go w przestrzeń kuchenną i zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna wyspa.  

Półwysep spełnia większość funkcji wyspy kuchennej. Przede wszystkim oddziela salon od kuchni, a zamontowane w nim szafki stworzą dodatkową przestrzeń na przechowywanie naczyń do gotowania. Sam półwysep może być wykorzystywany jako stolik śniadaniowy. 

Projekt wnętrza, w których planujesz umieścić wyspę kuchenną, musi być dobrze przemyślany. Zaprojektuj razem z nami swoje wymarzone wnętrza, korzystając z wizualizacji Twojego nowego domu. Nasi projektanci czekają na Ciebie w Warszawie lub online. Pozwól nam stworzyć dla Ciebie Twoje wymarzone cztery kąty. 

Pytania i odpowiedzi

1. Czy w małej kuchni można postawić wsypę kuchenną?

Minimalny wymiar blatu roboczego wyspy kuchennej to 1m2. Jeżeli Twoja kuchnia nie pozostawia Ci tyle wolnego miejsca, we wpisie znajdziesz opisaną alternatywę dla wyspy kuchennej. 

2. Co mogę postawić na wyspie kuchennej?

To zależy od Twoich preferencji. W artykule znajdziesz kilka pomysłów na zagospodarowanie wyspy kuchennej. 

3. Jakie są zalety wyspy kuchennej?

Główną zaletą posiadania wyspy w kuchni jest dodatkowa przestrzeń do gotowania czy przechowywania. Więcej zalet i pomysłów na wykorzystanie wyspy kuchennej znajdziesz w artykule.