ciemne ściany, drewniane meble, kolorowe dodatki
29
gru

Łączenie różnych stylów

Styl eklektyczny charakteryzuje się dużą swobodą łączenia stylów aranżacyjnych, przez co, na pierwszy rzut oka, może wydawać się on chaotyczny i pozbawiony planu działania. Jednak wbrew pozorom w tym szaleństwie jest metoda! 

Choć projektowanie wnętrz w stylu eklektycznym daje wiele swobody, to podczas aranżacji należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek, aby uniknąć chaosu. Pomogą one w zaplanowaniu przestrzeni w przemyślany sposób tak, żeby wszystkie elementy wyposażenia i dekoracji tworzyły spójne wnętrza. 

Zostań z nami, a podpowiemy Ci jak zaaranżować wnętrza w stylu eklektycznym! 

czerwone dodatki, wzorzyste tekstylia, duże łóżko

Najważniejsze punkty przy projektowaniu 

 • Zachowaj proporcje w ilości 80:20 w przypadku łączenia dwóch stylów aranżacyjnych lub 70:20:10 podczas łączenia trzech stylów. 
 • Kontrasty łącz ze sobą ostrożnie. Zdecyduj się na kontrast w postaci aranżacji, kolorów lub wzorów. Przykładowo, jeśli wybierzesz klasyczny, biały, drewniany stół, wykorzystaj we wnętrzu nowoczesne lustro w czarnej ramie. 
 • Zadbaj o wspólny element. Najczęściej wybieranym mianownikiem dla stylu eklektycznego jest kolor. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie, które pomaga spoić ze sobą wszystkie elementy wnętrza. 
 • Dobierając kolorystykę, wybierz maksymalnie 4 odcienie. Pierwszy, który będzie stanowić bazę, wykorzystany na dużych powierzchniach np. ściany. Drugi np. meble i większe dodatki. Ostatnie dwa kolory przeznacz dla małych, jaskrawych dodatków. 
 • Nie wieszaj na ścianie zbyt wielu elementów. Przestrzeń będzie wtedy przeładowana obrazami lub zdjęciami i nikt nie zwróci na nie szczególnej uwagi. Wieszając obrazy na ścianie, wybierz jeden motyw lub użyj takich samych ram, które połączą wszystkie elementy w całość. 
 • EKSPERYMENTUJ! Eklektyzm uwielbia połączenie na pozór niepasujących do siebie przedmiotów czy kolorów. Na przykład wiodący styl vintage połącz z urban jungle. 

Kolorystyka ścian

Eklektyzm lubi naturalne i jednolite kolory. Dzięki nim zintegrujesz ze sobą elementy różnych stylów, które znajdą się w Twoich wnętrzach. Jest to bezpieczny wybór, a jasne ściany będą idealnym tłem, które możesz uzupełnić pełnymi kolorów meblami i dodatkami. 

Oczywiście, jak dużo elementów w tym stylu — nie jest to sztywna zasada. Możesz wprowadzić kolor na swoich ścianach poprzez pomalowanie jednej z nich na kontrastowy odcień. 

Choć ściany w tym stylu najczęściej są jasne, to jeśli decydujesz się na meble w jasnych i neutralnych kolorach, dla swoich ścian postaw na intensywne barwy np. granat czy ciemne odcienie zieleni. 

Meble

Styl eklektyczny pozwala na pełną swobodę w doborze mebli. Wręcz zakazuje wykorzystania gotowych kompletów wyposażenia. Najlepiej, abyś dobrał poszczególne elementy mebli osobno. Jak to zrobić? Wystarczy znaleźć cechę wspólną — materiał, kształt czy zdobienia. Zadbają one o spójność wybranego wyposażenia i pozwolą Ci na stworzenie niepowtarzalnego zestawu wypoczynkowego. Możesz tu łączyć szklane stoły z drewnianymi krzesłami czy masywne zestawy z lekkimi metalowymi stołkami. 

Choć taka dowolność wyboru jest ekscytująca, uważaj, aby w Twoich wnętrzach nie zapanował chaos. Decydując się na mocny kontrast kolorystyczny, staraj się uniknąć nagromadzenia mebli, żeby nie przytłoczyć wnętrz. 

WSKAZÓWKA! W tym stylu możesz wykorzystać swoje stare meble. Stara komoda, lustro lub krzesła? Przerabiając je i wykorzystując w aranżacji wnętrz, podkreślisz wyjątkowość swojego stylu. Eklektyczne meblarskie perełki znajdziesz także na pchlim targu. 

różnorodność dodatków, rośliny, kolorowe tekstylia

Dodatki i oświetlenie 

Dzięki swobodzie, którą charakteryzuje się styl eklektyczny, mamy wiele przestrzeni na testowanie różnych rozwiązań aranżacyjnych. Możesz wykorzystać tu: 

 • pamiątki z poprzednich mieszkań, 
 • pamiątki z podróży, 
 • wazony, 
 • dywany, 
 • kolorowe poduszki, 
 • obrazy, 
 • zdjęcia w ramkach. 

Dekoracje mogą być z różnych materiałów — drewna, metalu czy gliny. Do eklektycznych wnętrz świetnie wpasują się też żywe kwiaty. 

Alternatywą dla zawieszenia obrazów jest wykorzystanie fototapet, które doskonale pasują do eklektycznego stylu. To jaką grafikę wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, pamiętaj jednak, że wszystkie elementy muszą być spójne. Dlatego decydując się na fototapetę, zwróć uwagę na to, żeby z resztą pomieszczenia łączył ją jeden główny kolor. 

Bardzo podobna zasada tyczy się wykorzystania luster czy zdjęć. Najlepszym sposobem na połączenie tych elementów będzie wybór ram w tym samym stylu. 

Planując oświetlenie, miej na uwadze, że będzie ono nadawać odpowiedniego nastroju całej aranżacji. Możesz je dostosować do motywu przewodniego lub wybrać przeciwieństwo wybranego stylu. Przykładowo, do eleganckich, barokowych mebli, wybierz metalową lampę. 

Kto odnajdzie się w stylu eklektycznym? 

W tym stylu nie ma reguł. Ten rodzaj aranżacji nie lubi ograniczania ani trzymania się utartych schematów. Styl eklektyczny jest dla osób, które uwielbiają próbować nowych rzeczy, eksperymentować, ale też cenią sobie wygodę. 

Styl eklektyczny będzie również dobrym wyborem dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na urządzenie swoich nowych wnętrz w jednym stylu. Jeśli zastanawiasz się pomiędzy dwoma lub trzema stylami, wybierz styl eklektyczny. Ten wybór da Ci możliwość połączenia Twoich ulubionych sposobów aranżacji i nada Twoim wnętrzom niepowtarzalny charakter. 

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

Zastanawiasz się jakie połączenia w stylu eklektycznym będą dla Ciebie najlepsze? Skorzystaj z opcji wizualizacji swojego nowego domu. Nasi projektanci pomogą Ci w podjęciu decyzji najlepszej dla Ciebie! W MAZZANI wiemy, jak ważne jest, aby czuć się w swoim wnętrzu wyjątkowo. Sprawdź naszą ofertę! 

Pytania naszych klientów:

Jakie są cechy stylu eklektycznego?

Styl ten uwielbia różnorodne połączenia stylów aranżacyjnych, to które z nich połączysz, zależy od twoich preferencji. W artykule znajdziesz wskazówki, którymi warto się kierować podczas aranżacji, aby uzyskać spójny efekt. 

Jak wybrać meble?

Najważniejsze, aby łączył je wspólny element. We wpisie znajdziesz kilka przykładów i wskazówek jak zestawić ze sobą poszczególne elementy wyposażenia. 

Jakie dodatki wybrać w stylu eklektycznym?

Pamiątki, wazony czy obrazy odnajdą się tutaj idealnie. Jak je ze sobą połączyć, aby stanowiły całość, dowiesz się z artykułu. 

Dla kogo jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią nudy lub nie potrafią zdecydować się na jeden styl aranżacyjny.