przykładowa aranżacja salonu w stylu nowoczesnym
10
maj

Charakterystyka  

Styl nowoczesny został zapoczątkowany w pierwszej połowie XX wieku. Od początku główną ideą była prostota i funkcjonalność, które miały pozytywnie wpływać na użytkowanie przestrzeni przez domowników. Nurt modern miał być przeciwieństwem ówczesnego przepychu oraz jaskrawej kolorystyki, której wtedy nie brakowało, jednak do dziś, styl nowoczesny jest najchętniej wybierany. 

Charakteryzuje się on: 

  • praktycznością pomieszczenia, 
  • funkcjonalnymi meblami, 
  • stonowaną kolorystyką, 
  • brakiem przesytu w dekoracjach i dodatkach. 

Ważne jest, aby do pomieszczeń wpadało jak najwięcej światła naturalnego, a przestrzeń powinna pozostać otwarta, więc unikamy zbędnych mebli, ścianek działowych oraz sprzętów. 

Kolorystyka i faktury 

Modern to przede wszystkim minimalizm i tym warto kierować się aranżując nowe wnętrze. Dominują stonowane kolory, np. biel, czerń, odcienie szarości lub beżu, jednak nie musimy się ograniczać, ponieważ detale w mocniejszych tonacjach również idealnie komponują się z ideą stylu nowoczesnego. Połączenie takiej palety kolorystycznej sprawia, że organizm odpoczywa, nabiera energii oraz redukuje stres. 

Użycie naturalnych materiałów to podstawowy krok przy nowoczesnych projektach, a drewno dobrze wpasuje się w koncepcję modern. Często zobaczymy nie tylko drewniane podłogi, ale również połączenie parkietu ze ścianą, tworzące element dekoracyjny. Idealnie sprawdzi się też boazeria lub lamele.  

Kamień lub marmur perfekcyjnie wpisują się w minimalistyczne ramy tego stylu i warto je wykorzystywać osobno oraz połączyć ze sobą. W nurcie nowoczesnym stosuje się wiele faktur oraz materiałów, aby przestrzeń nie wydawała się chłodna i bez wyrazu, a dzięki takiemu zabiegowi wnętrze zyskuje charakter. 

sypialnia modern

Dekoracje 

Minimalizm to podstawa stylu nowoczesnego, dlatego błędnie jest szukać bogactwa w doborze dodatków, ponieważ pomieszczenie powinno być łatwe w użytkowaniu, a zbędne dekoracje, które się kurzą, mogłyby załamać tę konwencję. Jednak nie oznacza to, że wnętrze modernistyczne musi być nudne.  

Warto użyć podstawowych elementów wystroju jako dekoracji, np. ozdobne poduszki lub koce, firany z niecodziennej faktury lub wzorzyste dywany. Taki zabieg idealnie doda wnętrzu wyjątkowego klimatu i charakteru. Ważne jest, aby wszystko było harmonijne i tworzyło jedną całość oraz nie traciło na funkcjonalności. 

W celach dekoracyjnych można użyć materiałów, z których mamy wykonaną podłogę lub blat kuchenny. Zastosowanie takich drobnych elementów w innych częściach pomieszczenia sprawi, że wszystko będzie do siebie pasowało. 

Geometria  

W każdym nowoczesnym wnętrzu znajdziemy elementy geometryczne, które są wyznacznikiem prostoty. Nie chodzi tylko o “kanciaste” wzory na ścianach lub meblach, ale też o przemyślne rozmieszczenie wyposażenia, które tworzy symetryczną całość.  

Ułożenie stolika przeciwlegle do telewizora, kominka lub innego centralnego obiektu, pomiędzy kanapą lub fotelami, to idealny przykład na użycie geometrii przy konfiguracji mebli. Dzięki takiemu zabiegowi, wnętrze zyskuje na harmonii oraz sprawia wrażenie uporządkowania. 

Idealne formy sześcianów lub prostopadłościanów znajdziemy również w konstrukcjach wyposażenia. Zobaczymy je m.in. w modułowych szafach lub komodach o idealnym rozmiarach, które powinny być przyjemne w użytkowaniu. Dzięki prostej formie, wzory geometryczne można umieścić praktycznie wszędzie. 

biała szafa modułowa

Oświetlenie  

Brakujący dynamizm można uzyskać za pomocą oświetlenia. Ważne jest, aby wnętrze rozświetlało naturalne światło, a więc najlepszym rozwiązaniem będą duże okna. Jednak dodatkowe źródło światła może nadać aranżacji wyjątkowy klimat, który podkreśli przestrzeń.  

Pozwól nam stworzyć Twoje wymarzone mieszkanie!

Urządzając wnętrze, możemy dać ponieść się wyobraźni oraz kierować się własnymi fantazjami wnętrzarskimi. Styl nowoczesny jest idealny dla wszystkich, którzy kochają minimalizm oraz cenią funkcjonalizm. Jeśli pragniesz, by Twój dom był pełen praktycznego wyposażenia, które w połączeniu z prostymi dekoracjami stworzy idealne dla Ciebie wnętrze. Zespół MAZZANI posiada wieloletnie doświadczenie w nowoczesnych aranżacjach. Zobacz nasze zrealizowane projekty. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać przy nowoczesnych wnętrzach?

W stylu modernistycznym podstawą jest minimalizm, także w doborze palety kolorystycznej. Dominują barwy stonowane np. biel, czerń, odcienie szarości oraz beżu. Warto przełamać je intensywniejszymi kolorami, np. zielonym lub niebieskim. 

Jakie dekoracje wybrać do wnętrza w stylu nowoczesnym?

Warto pamiętać, że nurt modern stroni od zbędnych bibelotów i dodatków, które zbierają kurz  

i zmuszają do codziennego sprzątania, co nie sprzyja idei tego stylu. Warto użyć poduszek, dywanów lub firan dekoracyjnych, przełamując tym chłodną przestrzeń. 

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Modern kieruje się minimalizmem i funkcjonalnością. Wyposażenie powinno być praktyczne i przyjemne w użytkowaniu, a wnętrze musi być estetyczne i proste. Główne cechy to: stonowana kolorystyka, unikanie zbędnych dekoracji, praktyczne meble.