duży obraz abstrakcyjny
10
maj

Jaką rolę pełni sztuka w domu? 

Warto otaczać się sztuką, która rozwija wyobraźnię, pobudza zmysły i sprawia, że czujemy się swobodnie. Zmienia spostrzeżenie na przestrzeń domową, a gości wprawia w zachwyt. Ludzie często nie wiedzą, jaki wpływ wywiera na nas działanie artystyczne, a jest on znaczący. Dlatego powinniśmy wprowadzić ją do swojego wnętrza. 

Dobre dzieło sztuki wywołuję emocje i zmusza do myślenia, bo każda twórczość ma jakieś przesłanie. Istotne jest, aby za pomocą sztuki dodać do mieszkania brakujące elementy, np. jeśli pragniemy włączyć do naszej przestrzeni trochę natury, warto zaopatrzyć się w botaniczne obrazy, figurki oraz fotografie. 

Czasem bywa tak, że w domu panuje jednolita, jasna paleta kolorystyczna i brakuje nam akcentów mocniejszych odcieni, które mogłyby dodać przestrzeni dynamizmu. Do przełamania barw idealnie sprawdzi się właśnie sztuka. W zależności od stylu wnętrza, wybieramy obrazy, rzeźby lub fotografie, komponując zgraną całość, np. dobrze sprawdzą się czerwone, abstrakcyjne malowidła na białym tle. 

Sztuka we wnętrzu to przede wszystkim dopełnienie. Przysłowiowa wisienka na torcie. Wybierać powinniśmy już w początkowym etapie aranżacji, ponieważ jest to jeden z jej najważniejszych elementów. Dzięki arcydziełom łączymy przestrzeń w całość, dodajemy charakteru, kłonimy się historii. 

Jakie dzieła wybierać? 

Przy wyborze dzieł sztuki kierujemy się wieloma lub jednym, konkretnym czynnikiem, w zależności od naszych preferencji. Jakie aspekty są decydujące? 

  • Znane nazwiska – to aspekt, który jest wybierany zazwyczaj przez osoby, które cenią w sobie artyzm oraz kolekcjonują dzieła jednego artysty. 
  • Nurt – wybieralny przez ludzi, którzy skłaniają się ku jednej epoce i takie dzieła kolekcjonują. 
  • Przynależność pokoleniowa – jest to mało spotykane, ponieważ starsi inwestorzy kupują nowoczesną sztukę i na odwrót, jednak kiedyś było to mocnym wyznacznikiem. 
aranżacja salonu ze sztuką

Popularne elementy sztuki 

Mimo że dzieła dobieramy indywidualnie pod nasze potrzeby i oczekiwania, to są obiekty chętniej wybierane. Dziś dużą popularnością cieszą się obrazy m.in. akwarelowe i olejne, w różnorodnych rozmiarach. Wielkoformatowe malunki są uniwersalne dla każdego pomieszczenia, możemy je wprowadzić nawet do małych mieszkań. Wystarczy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pokoi i wyposażenia, a płótno idealnie odegra rolę dopełnienia. Do łask wracają również rzeźby, które mają podkreślać nietuzinkowy styl mieszkania.  

W wielu polskich, tradycyjnych domach, można było spotkać grafiki, jednak wychodzą one z mody i coraz rzadziej bierze się je pod uwagę przy aranżacji wnętrz. Podobnie jest z ceramiką i szkłem, które kojarzą się z PRL-em, jednak szklane przedmioty z tamtych czasów zyskują na wartości i są warte więcej niż parę lat temu. 

Odpowiednie wnętrze i ułożenie sztuki 

Przy aranżacji wnętrza uwzględniającej sztukę, warto pamiętać o dobrym rozmieszczeniu dzieł. Dziś często znajdziemy galerię zdjęć lub obrazów, które sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Pamiętajmy, aby były małych rozmiarów, a jeśli chcemy coś wyszczególnić, można pokusić się o dobre, akcentujące oświetlenie oraz zadbać o wyjątkową ramę lub ulokować specjalną grafikę w centrum.  

Nieszablonowy dom lub mieszkanie to najlepsza baza pod sztukę. W takiej sytuacji łatwo wybierać rzeźby, obrazy, grafiki, które będą wprawiały domowników i gości w zachwyt. Ważny jest indywidualizm oraz niestandardowe podejście do twórczości artystycznej. 

figurka o fantazyjnych kształtach

Wnętrza, które sprawią, że poczujesz się lepiej

Jesteś koneserem sztuki i nie wyobrażasz sobie nie mieć jej w swoim wnętrzu? Jeśli pragniesz dopasować piękne obrazy lub rzeźby, które będą odzwierciedleniem Ciebie, skontaktuj się z MAZZANI. Zadbamy o efektowne aranżacje Twoim domu.

Pytania naszych klientów:

Po co jest sztuka we wnętrzu?

Sztuka odgrywa ważną rolę w mieszkaniu, ponieważ ma wywoływać różne emocje. Sprawia, że możemy poczuć melancholię lub natchnienie oraz zmusza do refleksji. Dzięki niej możemy przełamać jasną kolorystykę oraz wypełnić bezwyrazową przestrzeń. 

Jakie elementy sztuki są popularne?

Najbardziej popularne są obrazy akwarelowe oraz olejne, o różnych rozmiarach, jednak wielkoformatowe dzieła sprawdzają się w każdym wnętrzu, nawet tym najmniejszym. Rzadziej wybierane są grafiki, szkła oraz ceramika. 

Jak stworzyć galerię zdjęć?

Tworząc galerię zdjęć lub obrazów, warto pamiętać o ich rozmiarze – powinny być małe. Jeśli chcemy wyszczególnić jakieś dzieło, można użyć dobrego oświetlenia, ulokować je w centralnej części oraz zadbać o specjalną ramkę.