kamienna podłoga w salonie 
26
wrz

Wiejska sielanka czy francuska elegancja?

Nurt rustykalny i prowansalski dla wielu osób stanowią te same style. Chociaż oba są do siebie bardzo podobne, mają kilka odmiennych cech, które pozwalają je między sobą odróżnić. Czym się charakteryzują i jak je rozpoznać? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czytaj dalej!

Aranżacje z regionalnych wsi

Styl rustykalny nie bez powodu został nazwany wiejskim. Wnętrza urządzone w tym klimacie przypominają folklorystyczne zagospodarowania. Starodawne drewniane meble, parkiety i stoły zbite z desek to obowiązkowe wyposażenie rustykalnych mieszkań. Używa się tutaj naturalnych materiałów – idealnie sprawdzi się lite drewno, wiklina, len, wełna i bawełna oraz glina. Z pewnością jest to styl nieodpowiedni dla minimalistów i miłośników nowoczesnych aranżacji. Stosuje się tu dużo dekoracji, najczęściej wykonanych przez rękodzielników. W celu wzbogacenia wnętrza i nadania mu dodatkowego klimatu umieszcza się starodawne przedmioty codziennego użytku takie jak np.: młynki do kawy, drewniane i mosiężne moździerze, tara do prania, emaliowane naczynia, stare maszyny do szycia czy zegar z kukułką. Wiejski charakter nie może obyć się również bez suszonych polnych i ogrodowych kwiatów oraz ziół w pęczkach, które mogą być doskonałą kuchenną ozdobą.

sypialnia rustykalana

Wnętrza rustykalne kojarzą się z folklorem. Nic w tym dziwnego, gdyż w dekoracjach można dostrzec sporo etnicznych wzorów. Są one widoczne zwłaszcza na ręcznie malowanej ceramice, haftowanych poszwach i obrusach oraz obrazach. Rustykalny klimat dopełni blask kominka. W starych, wiejskich domach palenisko to element obowiązkowy. Pełniło ono nie tylko funkcję grzewczą ale i oświetleniową, nadając ciepłego klimatu domowego ogniska. Popularnością cieszył się też piec kaflowy, który był ozdobą wiejskiej kuchni.

Słoneczna Prowansja we wnętrzach

Styl prowansalski pochodzi od rustykalnego i pomimo znacznych podobieństw między nimi, opiera się on na innej kolorystyce i elementach dekoracyjnych. Odwzorowuje połączenie subtelnej elegancji z wiejskim stylem z prowincjonalnych miasteczek. Francuskie wnętrza charakteryzują się lekkością i romantyczną nutą, dlatego surowe, rustykalne kompozycje wzbogacone zostały o delikatne zdobnicze elementy. Została tutaj również dopuszczona możliwość zastosowania lekkich krągłości, np. w postaci zakrzywionych nóżek i poręczy krzeseł. Prowansja kojarzy się z pachnącymi, lawendowymi polami. Z tego powodu we wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylistyką prowansalską należy do tego nawiązać, np. stosując odpowiednią kolorystykę. Białe, delikatnie zdobione meble doskonale będą prezentować się na tle lawendowej ściany.

kuchnia w stylu prowansalskim

Różnice

Styl rustykalny z prowansalskim mają wiele podobieństw. Oba wywodzą się z tego samego nurtu i posiadają pokrewny motyw przewodni. Pomimo tego mają kilka odrębnych cech. Jeżeli jeszcze ich nie rozpoznajesz, spójrz na ich zasadnicze różnice. 

Cecha Styl rustykalny Styl prowansalski 
Kolorystyka biel, beż, brąz, szarość, zieleń biel i pastelowe odcienie 
Materiał lite drewno drewno + kamień 
Forma prosta dopuszczalne lekkie zaokrąglenia 
Dodatki kolorowe, folklorystyczne eleganckie, delikatne 

Kolorystyka

Styl rustykalny opiera się przede wszystkim na naturalnych barwach. Kolor ścian i wyposażenie przeważnie są w odcieniach brązu, bieli, beżu, szarości czy zieleni. W przypadku dodatków można wykorzystać więcej barw, używając haftowanych obrusów czy ręcznie malowanej ceramiki. Pozwoli to na stworzenie ciekawych kontrapunktów nadających mieszkaniu swoistego charakteru. Kolorystyka we wnętrzach prowansalskich stwarza więcej możliwości. Chociaż unika się tutaj dużych kontrastów, to sam wystrój jest dosyć barwny – oparty na odcieniach pastelowych, charakterystycznych dla rejonu Prowansji, takich jak:

 • lawendowy,
 • błękitny,
 • piaskowy,
 • kremowy,
 • różowy,
 • bladozielony.

Na pierwszym miejscu widnieją tutaj jednak biel oraz bardzo jasne odcienie szarości, które można podkreślić delikatnymi akcentami barwy oliwkowej, ochry czy terakoty.

Materiały

Wiejski styl rustykalny słynie z litego drewna. Podłogi z desek, masywne i proste drewniane meble – to charakterystyczne elementy tych wnętrz. Należy pamiętać, że użyty materiał powinien być surowy i stylizowany na starodawny. Jak najbardziej sprawdzą się tutaj meble kupione na pchlim targu, które doskonale oddadzą wiejski klimat sprzed lat. We wnętrzach prowansalskich również króluje drewno, jest ono jednak stylizowane na bardziej nowoczesne. Meble nie muszą być naturalnej barwy i mogą zawierać delikatne zdobienia. Często maluje się szafki na odcienie charakterystyczne dla tego stylu, przeważnie biel, lawenda lub szarości. Ich elementem dekoracyjnym są kute zawiasy i ciężkie, metalowe uchwyty. Materiałem, który wyróżnia wnętrza prowansalskie jest kamień, z którego buduje się kominki i robi podłogi.

Forma

Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym charakteryzuje prostota i ubogość form. Meble są masywne i przybierają wyraziste, kanciaste kształty brył. Charakterystyczne jest tutaj wyposażenie wnętrza w okazałe komody, biblioteczki, proste regały i krzesła. Styl prowansalski wyróżnia się zastosowaniem delikatnych krągłości. Mogą one widnieć na delikatnie owalnych stołach, poręczach krzeseł czy wygiętych meblowych nóżkach. Wyposażenie powinno być solidne, jednak wizualnie nie może być zbyt mocarne. Lekkości dodadzą przeszklenia i delikatne, faliste zdobienia.

Dodatki

Dekoracje, które najczęściej stosuje się w rustykalnych wnętrzach to produkty regionalne, często wykonane przez rękodzielników. Należą do nich:

 • haftowane obrusy i narzuty,
 • koronkowe i ażurowe serwety,
 • firanki i wzorzyste zasłonki,
 • drewniane rzeźby ludowe,
 • ręcznie malowana, folklorystyczna ceramika,
 • wiklinowe kosze,
 • drewniane skrzynie,
 • gliniane naczynia.
stare drewniane meble w prowansalskim wnętrzu

Styl prowansalski podobnie jak rustykalny również obfituje w dodatki. Są one jednak bardziej wysublimowane. Prowansalskie wnętrza zdobią najczęściej:

 • ceramiczne doniczki i wazony,
 • delikatne, suszone kwiaty np. lawenda,
 • świeczniki,
 • zegary,
 • obrazy w stylowych, drewnianych ramach,
 • finezyjny żyrandol,
 • haftowane poszewki na poduszki,
 • muślinowe firanki,
 • pikowane narzuty w pastelowych odcieniach.

Wybierz swój styl

Oba przedstawione style są dosyć charakterystyczne i z pewnością nie każdemu przypadną do gustu. Przytulny styl rustykalny niczym z wiejskiego domku babci stworzy ciepły klimat. Klasyczny i bardziej chłodny styl prowansalski z pewnością spodoba się osobom, które lubią jasne, romantyczne wnętrza. Ciekawą opcją może okazać się również połączenie obu tych nurtów. Projektowanie mieszkań w stylach prowansalskim i rustykalnym to doskonały sposób na stworzenie przytulnych i urokliwych przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w aranżacji wnętrz, pomagając klientom osiągnąć pożądany efekt. Zalety tych stylów to wyjątkowa atmosfera, wykorzystanie naturalnych materiałów i funkcjonalność. Dzięki naszemu architektowi wnętrz możesz cieszyć się harmonią i pięknem swojego domu w stylu, który najbardziej Ci odpowiada. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to styl prowansalski? 

Styl prowansalski wywodzi się z rustykalnego i jest jego bardziej elegancką odmianą. Poza tradycyjnymi barwami dla tego nurtu występują tutaj również kolory pastelowe, a zwłaszcza odcienie lawendy i błękitu.

Jakie meble będą odpowiednie do rustykalnego wnętrza?

Rustykalne wnętrza charakteryzują się masywnymi meblami z surowego drewna. Obicia wykonane są naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna, a wykończenie elementów może być postarzane.

Co różni styl prowansalski od rustykalnego?

Styl prowansalski można rozróżnić po zastosowanej kolorystyce, użytych materiałach i dekoracjach. Jest on bardziej subtelny. W aranżacjach używa się pastelowych barw, kładzie kamienne podłogi i dobiera delikatniejsze dodatki niż w rustykalnym. 

Jakie dekoracje wybrać do wnętrz rustykalnych?

W zależności od pomieszczenia dobieramy odpowiednie dekoracje. W jadalni może zagościć haftowany ażurowy obrus, w kuchni ręczny młynek do kawy i drewniany moździerz. Na ścianie w salonie warto umieścić stary zegar z kukułką, a w łazience wiklinowy kosz na pranie.