Drewniana komoda z dodatkami
11
kwi

Wciąż na topie styl rustykalny

Aranżując wnętrze swojego mieszkania zazwyczaj chwytamy się gotowych pomysłów, które delikatnie przerabiamy według uznania. Podobnie jak w ubiorze, tak i w projektowaniu wnętrz występuje wiele stylów, z których można czerpać i korzystać. Bezsprzecznie, jednym z najpopularniejszych jest styl rustykalny.  

Historia stylu rustykalnego 

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, oznaczającego wiejski, swojski. Styl ten jest zatem odniesieniem do spokojnego wiejskiego życia w zgodzie z naturą. Nawiązuje on do architektury dawnych gospodarstw wiejskich z przełomu XIX i XX wieku. Styl rustykalny jest próbą oddania atmosfery i klimatu tamtych czasów. Pierwszy rustykalny mebel został zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych przez Thomasa Lee, było to krzesło skonstruowane z kilku elementów jednej deski. 

Cechy stylu rustykalnego 

Styl rustykalny współgra z naturą i nawiązuje do ludowości. Cechami charakterystycznymi wnętrz zaprojektowanych w oparciu o ten styl, powinny być: 

  • ciepłe lub neutralne barwy – biel, beż, kolory ziemi (różne odcienie zieleni i brązów). 
  • drewniane meble i panele, szczególnie te z uwidocznionymi słojami i sękami, 
  • jasny kamień i cegła, 
  • wzory, obrazy i naturalne tkaniny (len, wełna, bawełna). 
modern vintage otwarta na salon kuchnia

Dobór mebli 

Meble rustykalne obowiązkowo powinny być wykonane z drewna – proste, masywne, toporne, surowe, naturalne sprawdzą się idealnie. Drewniane ławy, komody, kredensy, szafy czy skrzynie nadadzą się wręcz świetnie w budowie klimatu swojskości. Zamiast drewnianych mebli do aranżowania wnętrz wykorzystuje się również te wiklinowe. Dosyć częstym zabiegiem jest także postarzanie mebli, nawiązujące do stylu shabby chic, wciąż popularyzowanego od lat 90 XX wieku. Postarzanie polega na przecieraniu mebli, nadawanie im efektu „odrapywania”. Oczywiście nie ma takiego wymogu, jednak przyczynia się to dodatkowo do tworzenia odpowiedniej atmosfery.  

Dobór dekoracji 

Jeżeli już mowa o budowie atmosfery to nie można zapomnieć o dodatkach, które odgrywają bardzo ważną rolę i dzięki nim ten cel jest możliwy do zrealizowania. Ważnym jest, aby dekoracje współgrały z meblami i odnosiły się do aranżacji, pasowały do całości wnętrza i stylu w jakim je projektujemy. Prostota, minimalizm oraz naturalność mają kluczowe znaczenie także w przypadku dodatków. W rustykalnej kuchni idealnie mogą się sprawdzić drewniane pojemniki na przyprawy, miedziane dzbanki, wiklinowe koszyczki, lniane obrusy, w salonie natomiast wyroby; zegar z kukułką, dywan w ludowe wzory czy makatki. 

Minimalistyczny kącik z akcentami drewna

Minusy stylu rustykalnego 

Poza oczywistymi plusami stylu rustykalnego, jakimi niewątpliwie są naturalność, ocieplanie wnętrza, minimalizm, prostota, ma on również swoje minusy. Jako że podstawowym materiałem wykorzystywanym w aranżacji wnętrz rustykalnych jest drewno bardzo łatwo o przesadę. Z drewnem idealnie komponuje się wiele dodatków, co sprawia, że dobór raczej jest prosty. Sprzyja to nagromadzeniu się niepotrzebnych bibelotów i zaburzeniu koncepcji minimalizmu, na której ten styl się opiera. W rezultacie czego, dodatki mogą sprawiać wrażenie niepotrzebnie dobranych. Należy pamiętać, że dekoracje mają dodać smaku do całości aranżacji. W przypadku, gdy jest ich za dużo, wnętrze wydaje się być przekombinowane i przesycone. 

Należy wziąć również pod uwagę to, że nie każdy dom czy mieszkanie jest odpowiednie dla stylu rustykalnego. Podczas projektowania wnętrza powinno się wziąć pod uwagę metraż. Niewielka przestrzeń urządzona rustykalnie da wrażenie przytłoczenia i ciasnoty. W końcu korzysta się wówczas z masywnych, drewnianych mebli, które przeważnie zajmują dużo miejsca. 

Również cena odgrywa tu znaczącą rolę. Z pewnością koszty aranżacji rustykalnego wnętrza od postaw nie będą niskie. Ceny dobrych jakościowo, porządnych mebli odpowiadających stylowi rustykalnemu są oczywiście dużo wyższe od wyposażenia jakie znajdziemy w sieciówkach. Jeżeli natomiast posiadamy takowe meble na strychu bądź w piwnicy i z ich pomocą chcemy nadać wnętrzu nowy styl, przeważnie musimy się liczyć z kosztami odrestaurowania wyposażenia. 

Styl rustykalny z innymi stylami 

Styl rustykalny może idealnie współgrać nie tylko z klasyką, ale również ze stylem skandynawskim, czy też bardziej współczesnym. Nierzadko połączenie elementów jednego stylu z drugim daje niebanalny, niespotykany efekt, który po prostu wygląda świetnie. Oczywiście pozostanie w ramie jednej, konkretnej aranżacji jest dobre, jednak to przełamywanie jednej koncepcji tą drugą daje wyśmienite rezultaty i zwyczajnie warto to robić. 

kominek z cegły, drewno na opał, kwiaty w wazonie

Dla kogo styl rustykalny? 

Każdy człowiek ma inne upodobania i gusta. Wnętrza aranżowane w stylu rustykalnym najbardziej cenią sobie ludzie dbający o bliski kontakt z naturą oraz ci, którzy posiadają do dyspozycji spory metraż. Ekologia stylu rustykalnego również zachęca do korzystania z jego rozwiązań, w końcu główną koncepcją jest tu korzystanie z rozwiązań naturalnych, a podstawowym materiałem jest drewno. Styl ten nie akceptuje sztuczności. Także i ludzie będący zwolennikami tradycji oraz ludowości znajdą w stylu rustykalnym wiele dla siebie. Należy zaznaczyć, że jest to styl ocieplający wnętrza, nadający niezwykłej atmosfery, już same dodatki oraz drewniane meble są w stanie sprawić, że dom stanie się miejscem przytulniejszym, a przebywanie w nim przyjemniejsze.  

Z nami każde wnętrze nabiera charakteru

Każdy z nas pragnie urządzić swoje otoczenie możliwie jak najbardziej komfortowo, wedle własnych upodobań. Zespół naszych profesjonalistów z MAZZANI zdaje sobie z tego sprawę. Razem możemy odmienić każde wnętrze i nadać mu świeżości. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są różnice między stylem rustykalnym a boho?

Chociaż wiele łączy styl rustykalny oraz boho, występują pomiędzy nimi pewne różnice, na pierwszy rzut oka trudne do wykrycia. Styl rustykalny poza bliskością z naturą i życiem na wsi, nawiązuje również do ludowości i rękodzieła. Kolory przeważające w tym stylu są stonowane, ciepłe lub neutralne, takie jak: biel, beż, zieleń i brąz. Boho natomiast nawiązuje do bohemy i kultury cygańskiej, charakteryzuje się częstym wykorzystywaniem etnicznych motywów, piór i frędzli, uwielbia też mocne kolory. 

Jakie drewno najczęściej wykorzystuje się w stylu rustykalnym?

W znacznej części wnętrz projektowanych w stylu rustykalnym przeważają dąb i jesion. Jest to spowodowane przede wszystkim ich trwałością, twardością i szeroką paletą barw. 

Jakie oświetlenie jest idealne dla stylu rustykalnego?

Dobierając lampę do wnętrza rustykalnego należy pamiętać, że poza funkcją oświetlania wnętrza, powinna również być ozdobą. W takiej aranżacji poza drewnem mogą zostać wykorzystane również metale. Najważniejsze, aby całość idealnie się komponowała i uzupełniała.