pluszowe zabawki w pokoju dziecięcym
11
kwi

Bezpieczne poznawanie świata 

Wraz z poznawaniem świata i bodźców dookoła, dziecko może być narażone na różne niebezpieczeństwa. Największą uwagę należy zwrócić na maluchy z alergiami, one potrzebują dodatkowej opieki, dotyczącej, np. braku kurzu w pomieszczeniu czy tkanin, z którymi mają kontakt. Pamiętaj o: 

 • poszewkach antyroztoczowych i antyalergicznych, 
 • osłonach na meble, występujących również w formie taśmy, 
 • zabezpieczeniach kontaktów. 

Należy usunąć wszelkie liny i sznurki, w które maluch może się zaplątać, a także niebezpieczne obiekty, które dziecko może zbić. 

Ściany i podłoga 

Podłoga, na której będzie przebywał maluch, powinna być miękka, aby amortyzować upadki. Przyjemnym i dość tanim rozwiązaniem będzie użycie w pokoju dziecka wykładzin lub zakup dywanów. Warto przemyśleć, czy to rozwiązanie ma zostać z nami na lata, czy wolimy z niego zrezygnować po przekroczeniu przez dziecko określonego wieku. 

Ściany w przestrzeni malucha polecamy pomalować farbą zmywalną. Unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Pokój musi być interesujący i współgrający z kreatywnością dziecka. Obrazy, fototapety i zabawki na ścianach, to genialne dekoracje dla malucha, który dopiero poznaje świat.  

Oświetlenie 

Wiele małych dzieci boi się ciemności, warto więc zainwestować w lampkę nocną. Choćby małe źródło światła pomoże zwalczyć ten lęk. Jeśli pragniesz dodać bodźców do życia dziecka, warto wstawić lampkę zmieniającą kolor. Zainteresowany maluch szybko zaśnie, wpatrując się w jej barwy.  

Zabawa i ruch 

Warto zachęcać podopiecznych do ruchu już od najmłodszych lat. Dziecko w wieku około 8 lat ma sporo energii i chce ją wykorzystać. Tutaj idealnie sprawdzi się drabinka z huśtawką do pokoju, która pozwoli na ruch i zabawę w jednym. Starsze dzieci mają inne potrzeby od maluchów, więc wymagają zabaw bardziej dostosowanych do ich wieku. Kosz do koszykówki czy mała siatka do łapania kopanej piłki, to dopiero początek możliwości.  

Marzeniem niejednego malucha jest ogrom zabawek. Dzieci szybko tracą zainteresowanie pojedynczą rzeczą i skupiają uwagę na kolejnej. Podarowanie dziecku telefonu lub tabletu to zły pomysł, ponieważ maluch szybko się uzależni, a jego koordynacja ręka – oko będzie na bardzo niskim poziomie. Zainwestuj w różne zabawki, które pomogą mu poznać i zrozumieć świat. Dobrym wyborem będą: 

 • basen z kulkami, 
 • zjeżdżalnie i klocki z pianki, 
 • tablice edukacyjne, 
 • zabawki z dźwiękami i w rozmaitych kształtach. 
kącik do zabaw w pokoju

Pokój dla dziecka 10+ 

Niezależnie od płci, dziecko potrzebuje miejsca do: 

 • snu, 
 • nauki, 
 • przechowywania ubrań oraz zabawek, 
 • rozwijania zainteresowań. 

I właśnie w taki sposób najlepiej rozdzielić pokój. Strefy snu i przechowywania ubrań powinny być niedaleko siebie, zaś zabawa i zainteresowania to sąsiadujące tematyki. Warto zainwestować w łóżko piętrowe z biurkiem lub nawet komodą, gdzie dziecko śpi u góry na materacu, zabezpieczonym siatką lub balustradą. U dołu znajdziemy komodę z wysuwanym biurkiem, idealne rozwiązanie na małą ilość miejsca.  

Strefa zabawy i zainteresowań będzie dopasowana do dziecka. Jeśli nasza córka lubi sport, warto zapewnić jej dekoracje i przedmioty związane z tym tematem. Syn lubiący kolekcjonować figurki, powinien posiadać dodatkowe miejsce na swoje zainteresowania. Daj dziecku pole do rozwoju jego pasji.  

Połączenie pokoju dla dwójki dzieci  

Każde dziecko potrzebuje strefy prywatnej oraz miejsca, gdzie czuje się bezpiecznie. Co, jeśli zaplanujemy jeden pokój dla dwójki dzieci? Przede wszystkim trzeba zapewnić dla każdego z nich strefę prywatności. Pokój warto rozdzielić na dwie części, np. przy pomocy ścianki ażurowej lub działowej. Aby uniknąć sprzeczek i kłótni, warto dobrać podobne meble dla obu dzieci. Zaplanuj przestrzeń zgodnie z ich upodobaniami, niech czują możliwość zmian, które mogą wprowadzać podczas planowania i po urządzeniu pokoju. 

udekorowane łóżko

Twój styl, nasza pasja, piękne wnętrza

Miejsce, w którym będzie dorastać Twoje dziecko, to niezmiernie ważna sprawa. Odpowiednie zaplanowanie pokoju pozwoli Ci zaoszczędzić na zmianach mebli, aby dostosować je do wieku dziecka. Jeśli aranżujesz dom lub mieszkanie, firma MAZZANI pomoże Ci spełnić wszystkie marzenia małych domowników. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zaś zdalnie w całej Polsce. Oddaj swoje wnętrza w ręce specjalistów. 

Pytania naszych klientów:

Co, gdy nie mam miejsca, aby rozdzielić pokój dla dwójki dzieci?

Wtedy warto wstawić łóżko piętrowe, aby zapewnić prywatność podczas snu. Biurka powinny być dwa, aby dzieci miały wygodne miejsce do nauki. Wstaw również dwie komody, aby rzeczy dzieci się nie mieszały. 

Jakie są popularne dekoracje dla starszego dziecka?

Wraz z rosnącą popularnością TikToka, dzieci poznają i tworzą własne trendy dekoracyjne. Podobają im się sztuczne pnącza, światła ledowe zmieniające kolor, puszyste dywany i koce, wzorzyste poduszki i lustra w kształcie plam. 

Jak może wyglądać garderoba dla dziecka?

Najlepiej, aby zawierała akcent w postaci ulubionego koloru dziecka. Może to być zwykła komoda lub oddzielne pomieszczenie na ubrania, wszystko zależy od Twoich chęci i budżetu. Starsze dziecko zdecydowanie bardziej doceni większą przestrzeń na składowanie odzieży i akcesoriów. 

Czy dziecko może uczestniczyć w projektowaniu jego pokoju?

Nawet powinno, w końcu to jego przestrzeń. Dzieci mają ogrom kreatywnych i genialnych pomysłów, a przecież chcemy, aby to właśnie ono czuło się dobrze we własnym pokoju. Warto spisać wymagania i potrzeby dziecka, a następnie wdrożyć je podczas dekorowania.