pokój dziecięcy
29
wrz

Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy to przestrzeń, w której, dziecko powinno znaleźć miejsce na odpoczynek, naukę, zabawę i hobby. Wszystkie wymienione elementy są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Należy pamiętać, że jest to miejsce, gdzie nasza pociecha powinna odnaleźć swój azyl i móc przeżywać wszystkie emocje. Pokój dziecięcy to zupełnie inne wnętrze niż pomieszczenia dla dorosłych. Najważniejszym aspektem przy projektowaniu tej przestrzeni jest bezpieczeństwo. Prawdopodobnie to w tym miejscu nasze dziecko będzie spędzało najwięcej czasu, więc powinniśmy zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Projektując pokój dla dziecka, nie kierujmy się swoim gustem. Łatwiejszą opcją będzie (jeśli dziecko jest na tyle duże), aby określiło, co jego zdaniem powinno znaleźć się w jego pokoju. Zapytaj dziecka, jaki jest jego wymarzony pokój i zaangażuj go przy wyborze mebli lub dekoracji. Pozwól mu wybrać obraz na ścianę lub pościel. Jednym z częściej spotykanych błędów w aranżacji pokoju jest projekt pod linijkę, gdzie dziecko nie może niczego przestawić lub ruszyć. Dzieci uwielbiają tworzyć z mebli, poduch, pudełek własne konstrukcje: bazy, kąciki, tory przeszkód, zamki i wiele innych.  Stwórz im więc taka możliwość.

pokój z podziałem na strefy

Podział na strefy

W wymarzonym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się kilka stref, czyli miejsc do:

  • relaksu,
  • nauki,
  • zabawy,
  • wypoczynku,
  • przechowywania ubrań.

W zależności od wieku dziecka strefy mogą się różnić wielkością. Dla dzieci małych, które większość swojego czasu poświęcają zabawie, strefa zabawy będzie tą największą. Natomiast dla dzieci w wieku szkolnym, strefa do nauki i wypoczynku będzie większa od miejsca do rekreacji. Zaplanowanie stref w pokoju powinno uwzględnić kilka aspektów. Jeśli przez okno wpada światło z ulicznych latarni, nie stawiaj w tym miejscu łóżka, bo może ono rozpraszać dziecko w nocy, dobremu snu sprzyja ciemność. Inaczej jest oczywiście w przypadku nauki – odpowiednia ilość światła jest niezbędna, dlatego w okolicach okna, gdzie wpada najwięcej światła słonecznego, można ustawić biurko lub stolik do prac plastycznych. Ściana nad biurkiem to idealne miejsce na tablicę korkową lub sucho-ścieralną na niezbędne notatki. Jeśli pokój nie ma zbyt dużej przestrzeni, projektanci chętnie korzystają z połączenia łóżka z biurkiem lub pod łóżkiem tworzą miejsce do relaksu albo zabawy. Wiele dzieci boi się ciemności, więc warto pomyśleć o oświetleniu, które będzie delikatne i nastrojowe. Dobrym rozwiązaniem będą lampki z możliwością regulacji natężenia światła, które będziemy mogli zostawić włączone na noc.

W zależności od wieku

Inny będzie projekt pokoju dla dziecka w wieku niemowlęcym, a inny dla dziecka w wieku szkolnym. Wiek dziecka jest więc kluczowym elementem przy projektowaniu pokoju.

W pokoju dla niemowlaka powinno znaleźć się łóżeczko, które będzie mu służyło przez kilka lat. Na komodzie, w której będą przechowywane ubranka, można zamontować przewijak. Na podłodze powinna znajdować się mata do ćwiczeń, a gdy dziecko zacznie samo się przemieszczać, w pokoju na wysokości wzroku nie powinien znaleźć się żaden przedmiot, który mógłby stanowić zagrożenie.

Pokój dla małego dziecka – właśnie w tym pokoju kilkulatek odkrywa otaczający go świat. To czas eksperymentowania, zabawy oraz nabywania nowych umiejętności. Śmiało można już wstawić pełnowymiarowe łóżko, choć warto jeszcze ze względów bezpieczeństwa zamontować barierkę ochronną. W ostatnich latach hitem stały się łóżka domki, które po nakryciu kocem lub narzutą mogą stać się zamkiem, bazą lub kącikiem do zabaw. W takim pokoju powinno znaleźć się bardzo dużo miejsca do zabawy, ponieważ w tym wieku dzieci najwięcej się bawią zabawkami, klockami. Warto pomyśleć o pudłach, koszach i innych miejscach do przechowywania zabawek, aby utrzymać w nim porządek.

Pokój dziecka w wieku szkolnym w tym czasie zachodzi najwięcej zmian, dziecko przestaje większość swojego czasu spędzać na zabawie. Bardzo ważną częścią pokoju staje się strefa nauki. Wybierz duże biurko i wygodny fotel z możliwością regulacji. Zadbaj o miejsca na książki i sprzęt grający. Pozwól również dziecku decydować o kolorze ścian i dodatków. To ma być jego pokój, który staje się teraz jego prywatnym królestwem. Dziecko w tym wieku potrzebuje coraz więcej prywatności.

pokój dla niemowlaka

Pokój dziecięcy w zależności od płci

Istnieje wiele stereotypów, najczęściej dotyczy on kolorów. Mówi on, że dla chłopców pasuje kolor niebieski, ewentualnie z motywem rakiet, kosmosu i gwiazd. Pokój dziewczynki, natomiast powinien być w kolorach różowych z kucykami, lalkami i kuchnią w roli głównej. Aby uniknąć takiego błędu, w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się zabawki przeznaczone dla obu płci. Chociaż przy planowaniu pokoju dla dziewczynki maluchy same decydują i wybierają motywy kucyków, lalek itp., często stosuje się tapety w groszki lub w zwierzęta. Natomiast w pokoju chłopca bardzo często króluje kolor błękitny, z motywami samochodów, rakiet lub dinozaurów. Głównym celem pokoju dla dzieci jest rozwijanie kreatywności i to na tym rodzic powinien się skupić. Pokój powinien być dostosowany do potrzeb dzieci i ich zainteresowań. Już w czasie niemowlęcym można zaobserwować, czym dziecko bardziej jest zainteresowane.

Kolory odpowiednie dla dzieci

W ostatnim czasie odchodzi się od intensywnych kolorów, w zamian stosuje się zasadę jeden kolor dominujący w spokojnych barwach i kilka w tej samej palecie. Zdecydowanie częściej w pokojach dziecięcych pojawiają się kolory pastelowe. Intensywne barwy można zastosować w dodatkach i dekoracji pokoju, którą z wiekiem dziecka częściej się wymienia niż np. szafę czy łóżko.

Meble funkcjonalne

Aby nie było konieczne wymienianie mebli co kilka lat, zastanów się, czy nie lepszym wyborem będzie wysoki regał, na którym pomieścisz książki i zabawki niż niski regał z kilkoma półkami, a przestrzeń, na którą nie sięga dziecko można wykorzystać na dekoracje, czy gustowne oświetlenie. Po kilku latach taki mebel starsze dziecko szybciej wykorzysta. Podobnym tokiem myślenia możemy kierować się przy wyborze łóżka i szafy. Proponujemy wybrać łóżko z możliwością powiększenia go i wymiany jedynie materaca, gdy dziecko wyrośnie z małego lub od razu łóżko w pełnych wymiarach. Jeśli planujemy meble na lata, szafa powinna być głęboka i pojemna, aby w przyszłości nie zabrakło w niej miejsca. Pojemne meble powinny zmieścić ubrania, ale również możemy w nich przechowywać książki oraz zabawki.

wysoki regał w pokoju dziecięcym

Zaprojektuj swoje wnętrze razem z nami!

Projektowanie pokoju dla dziecka to wyjątkowe wyzwanie. Nasz doświadczony architekt wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w aranżacji przestrzeni, która wspiera rozwój i tworzy komfortowe środowisko dla dzieci. Dzięki naszym projektom, pokoje stają się kreatywnymi oazami, łącząc funkcjonalność z estetyką. Skorzystaj z naszych usług, aby zapewnić swojemu dziecku inspirujące i wyjątkowe miejsce do zabawy i nauki. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie meble wybrać do pokoju dla niemowlaka?

Dla niemowlaka najlepiej sprawdzi się łóżeczko. Będzie mu służyło przez najbliższych kilka lat. Ubranka spokojnie zmieścisz w komodzie, na której można zamontować przewijak. W późniejszym czasie można będzie dokupić szafę. 

Czy błękitny pokój dla dziewczynki będzie dobrym pomysłem?

Coraz częściej odchodzi się od stereotypów, że odcienie niebieskiego pasują jedynie dla chłopców, a dziewczynki powinny otaczać się w kolorach różowych. Błękitny kolor pasuje do obu płci dziecka.  

Jakie łóżko wybrać dla trzylatka?

Jeśli zależy Wam na tym, aby łóżko służyło na dłużej, to warto zastanowić się nad łóżkiem w pełnych wymiarach, czyli 90X200 lub 80X180, w którym można zamontować barierki ochronne. Drugą opcją będzie łóżko z możliwością powiększenia, gdy dziecko wyrośnie i wymiany jedynie materaca.