lamele montowane na skos
29
wrz

Co to są lamele?

Sama nazwa może zaskoczyć wielu, ale to prosta dekoracja, która jednocześnie zadziwia. Lamele to cienkie deseczki montowane w pionie lub poziomie. Można kupić gotowe panele do montażu lub pojedyncze listwy. Najczęściej produkowane są z drewna dębowego, sosnowego lub bukowego. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i rustykalnym. Lamelami można ozdobić ściany i sufity. Po zamontowaniu ich w pomieszczeniu, tworzy się efekt 3D, głębi. Drewno to materiał ponadczasowy, stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

lamele podświetlane w sypialni

Gdzie można wykorzystać lamele?

Lamela ścienna jest bardzo efektowną dekoracją ze względu na ekologiczność, prosty montaż i nowoczesny design. Cechuje się wytrzymałością i trwałością, dzięki temu posłuży przez wiele lat. Można je pomalować na dowolny kolor pasujący do wnętrza i stosować w różnych pomieszczeniach.

Gdzie Opis 
Ściana za telewizorem To jeden z najbardziej popularnych wyborów w ostatnich latach. Telewizor w salonie umieszczamy z reguły na głównej ścianie, lamele za nim sprawią, że będzie on bardziej wyeksponowany. Innym sposobem wyróżnienia telewizora w pokoju, to umieszczenie lameli po bokach, uzyskamy wtedy skromniejszą dekorację, a jednocześnie równie efektowną. 
Salon  W salonie możemy zamontować lamele nie tylko za telewizorem. Ciekawym wyborem będzie wyłożenie nimi całej ściany, dzięki czemu uzyskamy efekt głębi w pomieszczeniu. Nie jest to jednak dobry pomysł do małego pokoju. Inną opcja będzie zastosowanie ich przy stole, w taki sposób, aby oddzielał część jadalną od wypoczynkowej. 
Kuchnia Znacznie rzadziej używa się ich w kuchni. Jeśli posiadamy aneks kuchenny połączony z salonem, lamele świetnie sprawdzą się do ich oddzielenia. 
Sypialnia Ciekawie zaprezentują się lamele umieszczone na ścianie, przy której stoi łóżko. Można je zamontować na tylnej ścianie lub po bokach. 
Przedpokój Przedpokój to kolejne pomieszczenie, w którym często znajdują się lamele. Sprawią one, że uzyska głębie a przy tym stanie się bardziej nowoczesny. 
Schody Na schodach zwykle umieszcza się je po obu stronach, wybierając z reguły lamele drewniane, które współgrają z wykonanymi z tego samego surowca schodami. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie lameli jako barierki przy schodach. 

Inne zastosowania lameli

Lamele możemy zastosować na wiele różnych sposobów. Poniżej kilka przykładów:

  • żaluzje drewniane – jeśli posiadacie duże okno, na które nie możecie dopasować standardowych żaluzji, lamele świetnie sprawdzą się w tym celu;
  • drewniane blaty i łączenia mebli – dzięki lamelom można szybko i efektownie wykończyć meble. Łączenia kołkowe są widoczne dla oka, natomiast lamele są delikatne i nie popsują przy tym efektu wizualnego;
  • wygłuszenie pomieszczeń – jak większość paneli ściennych, lamele wygłuszają pomieszczenie. Jest to kolejna bariera do pokonania przez fale dźwiękowe;
  • wykończenie konstrukcji domów – lamele w swej naturze są dosyć giętkie i elastyczne, a więc projektanci często wykorzystują je do konstrukcji stropów lub sufitów.
lamele montowane poziomo

Jak zrobić ścianę z lameli

Montaż paneli drewnianych, czyli lameli może odbyć się na 3 różne sposoby:

  • bezpośrednio na ścianę,
  • na płycie,
  • na listwie.

Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia oraz bardzo ważne, w kołki dystansujące, dzięki którym będziesz odmierzał kolejne panele. Ściana lub sufit, na których będą montowane lamele powinny być suche, czyste i równe.

Montaż paneli bezpośrednio na ścianie

W pierwszej kolejności należy nakleić listwę montażową na wycięcie lamela. Na powierzchnię panelu trzeba nałożyć klej i przymocować go do ściany. Jeśli nasza dekoracja posiada listwę wykończeniową, w tym momencie powinno się ją przykleić. Jeśli producent jej nie przewidział, trzeba zastąpić ja klockami dystansującymi. Cały proces powtarzaj, aż do ostatniego lamela.

Montaż paneli na płycie

To bardzo prosty sposób, jeśli zamówiłeś płytę z przymocowanymi listwami montażowymi, nie musisz już ich przytwierdzać. W innym przypadku, należy przykręcić je za pomocą wkrętów. Aby zamontować płytę, trzeba wywiercić otwory, wsadzić w nie kołki, następnie przykręcić płytę do ściany.

Montaż paneli na listwie

W pierwszej kolejności należy przymocować listwę do ściany za pomocą wkrętów, a następnie przykręcić do nich listwy montażowe. Aby przykleić lamele na panel, należy nałożyć klej i przymocować go do listwy.

Dlaczego lamele są aż tak modne?

Lamele produkowane są z drewna, a drewno to materiał ponadczasowy, nigdy nie wychodzi z mody. Pomieszczenia wykonane z samego betonu lub stali są dosyć chłodne, gdy pojawią się elementy drewniane, ocieplają jego wnętrze. Sprawiają, że staje się przytulne. Lamele są bardzo wdzięcznym materiałem dekoracyjnym, gdyż sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu, a ich naturalne, przyjazne środowisku materiały zawsze znajdą odbiorcę. Pasują do nich również rośliny zielone i świeże kwiaty. Odpowiednio dobrane oświetlenie, pogłębi efekt 3D.

lamele obok telewizora

Stwórz przestrzeń razem z nami!

Lamele mają wiele zastosowań. To nie tylko ciekawy i atrakcyjny element dekoracyjny, ale również konstrukcyjny. Nie jest kosztowny, a przy tym prosty w montażu. Idealnie sprawdzi się, aby nadać pomieszczeniu głębi, a zarazem nowoczesności. Nasi projektanci z MAZZANI chętnie pomogą w projektowaniu i dekoracji pomieszczeń z wykorzystaniem lameli. Z nami odmienisz wnętrze domu lub mieszkania na terenie Warszawy i okolic lub online na obszarze całej Polski.

Pytania naszych klientów:

Gdzie najlepiej zamontować lamele?

Lamele sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Najczęściej montuje się w miejscu, gdzie chcemy uzyskać efekt głębi, jak na przykład za telewizorem, w przedpokoju lub na schodach. 

Czy lamele nadają się na schody?

Zdecydowanie tak. Lamele na schodach mogą pełnić różne funkcje. Podstawową, czyli dekoracyjną będą pełnić w momencie, gdy zastosujemy je na ścianie. Natomiast jeśli chcemy zamontować je w inny sposób, zróbmy z nich barierki montowane od podłogi do sufitu.

Z jakiego drewna robi się lamele?

Lamele to cienkie deseczki, które wykorzystuje się jako ozdobę dekoracyjną na ścianę i nie tylko. Produkowane są z różnego rodzaju drewna między innymi z sosnowego, bukowego lub dębowego.

Jak uzyskać efekt 3D za telewizorem?

Do tego idealnie sprawdzą się lamele drewniane. Montowane za telewizorem sprawiają, że w pokoju powstaje efekt 3D. Dobierając odpowiednie oświetlenie, jeszcze bardziej pogłębimy ten efekt.