rozpalony kominek w salonie
07
kwi

Norweski styl we wnętrzach

Kraje skandynawskie znane są ze swoich długich zim, podczas których przede wszystkim jest ciemno. Choć w innych częściach Europy brak słońca i niskie temperatury powodują smutek i przygnębienie, to w krajach takich jak Norwegia jest to czas przyjmowany z radością. Dodatkowo Skandynawowie, mimo nieprzyjemnych zim, są najszczęśliwszymi osobami na świecie. Aby dobrze czuć się we własnym wnętrzu podczas najmroźniejszej pory roku proponujemy zaprosić do niego styl norweski – koseling. 

Jeden z trzech stylów skandynawskich 

Wszystkie style skandynawskie wykorzystują jasne barwy, które mogą być przełamane bardziej nasyconymi kolorami takimi jak czerwień czy złoto. Wiążącymi cechami są również minimalizm i funkcjonalność, choć w różnym stopniu. W poniższej tabelce pokażemy najważniejsze rozróżnienia stylów skandynawskich. 

 Koseling   Lagon   Hygge  
 w stylu norweskim najrzadziej spotykane są akcenty w ciemnych, nasyconych kolorach, innowacyjne techniki oświetleniowe, mieszanie nowoczesności z historią – względy chaos.   w stylu szwedzkim kładzie się największy nacisk na funkcjonalność ze wszystkich stylów skandynawskich, szczególne rozmiłowanie się we wzornictwie, nie tylko folklorystycznym.  w stylu duńskim najważniejszym elementem jest przestrzeń, inspiracja szkołą bauhaus – stosowanie prostych, geometrycznych form, wykorzystywanie nowych technologii przemysłowych z ideami prostoty i funkcjonalizmu mebli. 

Jak osiągnąć koseling we wnętrzu i życiu? 

drzwi przesuwane w salonie

Jeśli chcemy, aby w naszych wnętrzach i życiu zagościł koseling, powinniśmy zaprojektować go według tych 7 zasad: 

1. Ciepło 

Najlepszym sposobem, aby wprowadzić ciepło do naszego mieszkania byłaby instalacja kominka. Na szczęście jest inny sposób, aby osiągnąć podobny efekt. Wspominaliśmy wcześniej, że w koselingu szczególnie ważne jest oświetlenie. Projektując wnętrze pamiętaj, aby w pomieszczeniu nie zabrakło lamp stołowych bądź podłogowych, które złagodzą kolory i cienie w pokoju. Nie powinno zabraknąć paru świec w różnych rozmiarach, kształtach, a nawet kolorach. Ciepła mogą nadać ściany lub elementy o ziemistych kolorach czy innych bladych odcieniach. Jeśli preferujemy pomieszczenia w zimnych barwach, to nawet najdrobniejsze złote akcenty mogą je ocieplić. 

2. Komfort 

Cecha ta kojarzy nam się przede wszystkim z puszystymi dodatkami takimi jak poduszki, dywany czy koce. Jednakże komfort to też lniana pościel, pleciony dywan, a nawet skórzane czy wiklinowe kosze. 

3. Natura 

Norwegowie uwielbiają spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, by następnie usiąść przed kominkiem wraz z przyjaciółmi i ciepłym kakao. Dla tych, którzy nie lubią sportów zimowych mamy dobrą wiadomość. Naturę do wnętrza można zaprosić między innymi przez użycie takich kolorów jak: zieleń, błękit i brąz. Ważnym elementem są też ozdoby wykonane ręcznie z ekologicznych materiałów, np. z drewna. Sprawdzą się także dodatki przyniesione prosto z lasu – gałązki w wazonie czy szyszki. 

4. Intymność 

Norwegowie uwielbiają spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Tworzą z nimi specjalne więzy podczas wspólnych czynności. Do uzyskania efektu intymności nie trzeba zbyt wiele. Mile widziane będą krzesła ustawione przy stoliku, nie odwrócone w stronę telewizora. Niedaleko powinny znaleźć się gry planszowe, książki i inne przedmioty mogące umilić czas. Intymności we wnętrzu może nadać także piękna zastawa stołowa czy kilka warstw koców z motywami roślinnymi na łóżku. 

5. Dbanie o siebie 

W koseling nie jest ważne tylko wnętrze naszego mieszkania, ale także to jak sami się czujemy. Dobrze jest znaleźć czas na nasze ulubione czynności. Dla jednym będzie to popijanie kakao podczas czytania książki, dla innych jogging, po którym będą mogli wrócić do domu i odpocząć. 

6. Odpust 

Norwegowie wiedzą, że w zimę trzeba dobrze zjeść. Każdy z nas ma ulubionąpotrawę, która szczególnie ucieszy go w ponure, mroźne dni. Najlepiej prezentować się będzie na stole z zastawą w naturalnych kolorach, ozdobioną motywami roślinnymi takimi jak gałązki, liście czy kwiaty. Nie zapomnijcie o gorących napojach! 

7. Relaks 

Wszystkie powyższe zasady prowadzą do relaksu – najważniejszej cechy koseling. Norwegowie nie lubią się śpieszyć. Usiądź wygodnie w fotelu, postaw niedaleko siebie kakao, weź dobrą książkę i załóż ciepłe skarpety. Jeśli doszliście do tego punktu – gratulacje! Osiągnęliście koseling. 

salon

Wnętrza w norweskim stylu 

Projekt wnętrz koseling, tak jak w innych stylach skandynawskich, nie musi ograniczać się do jednego pomieszczenia. W jaki sposób można zaaranżować poszczególne pokoje? Przychodzimy z radami. 

Sypialnia 

Wbrew pozorom kolory mają duży wpływ na jakość snu. Dzięki zastosowaniu bieli, szarości oraz pastelowego błękitu łatwiej będzie nam wypocząć, ale i wstać nad ranem. Lepsza jakość snu i łatwiejsze zasypianie osiągniemy dzięki ciemniejszym, nienasyconym barwom. W sypialni nie powinno znajdować się za wiele mebli, aby osiągnąć uczucie lekkości. Wełniane tekstylia, łagodne i rozproszone światło czy obrazy bądź plakaty z motywami natury, dopełnią nasz projekt. 

Salon 

Zaokrąglone i wykonane z jasnego drewna meble to podstawa pokoju dziennego. Jednakże tak samo jak w sypialni – powinniśmy ograniczyć się do niezbędnego wyposażenia. Dodatki wykonane z naturalnych tworzyw nadadzą pomieszczeniu przytulności. W salonie nie powinno zabraknąć poduszek, koców, pledów czy dywanu. Byłoby wspaniale, gdybyśmy posiadali kominek, ale i na jego brak jest rozwiązanie – świece dodadzą równie dużo ciepłego światła. 

Kuchnia 

Jasne barwy, drewniana podłoga oraz proste fronty to przepis na kuchnię w stylu norweskim. Brzmi nudno? Dla zwalczenia monotonni możesz zdecydować się na pomalowanie jednej ze ścian farbą kredową. Ciekawy obraz czy przykuwająca oko fototapeta także nada pomieszczeniu charakteru. Nie zapomnijmy o dodatkach. Najlepiej wybierać ozdoby z naturalnych materiałów, np. suszone kwiaty. Zakup krzeseł w nietypowym kształcie, np. Model 42 Kai Kristiansen czy Wishbone Hansa Wagnera, może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Pokój dziecka 

Koseling idealnie nada się do pokoju dziecka. Jasne barwy nie będą pobudzać naszej pociechy. Jednakże, jeśli nie chcemy monotonnych ścian możemy zdecydować się na tapetę w drobne wzory. Skandynawskie meble znane są ze swojej wysokiej jakości i uniwersalnemu designowi, a to sprawia, że zostaną z naszym dzieckiem na lata. Najlepszymi dekoracjami do tego typu pomieszczenia będą drewniane zabawki, geometryczne wzory oraz ręcznie tkane dywaniki. Najważniejsze, że styl norweski może stanowić idealną bazę do przeróbek w przyszłości. 

salon i sofa

Odkryj potencjał swoich wnętrz z nami

Zaintrygował Was styl norweski? Chcecie osiągnąć w swoim życiu koseling? MAZZANI pomoże Wam w zaadaptowaniu najważniejszych cech stylu norweskiego. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale chętnie zaprojektujemy wnętrze Twojego domu lub mieszkania w najdalszym zakątku Polski, dzięki współpracy zdalnej. Szykujcie ciepłe skarpety, kakao i ulubioną książkę – nadchodzi Skandynawia! 

Pytania naszych klientów:

Czym jest koseling?

Koseling we wnętrzarstwie to inaczej styl norweski – jeden ze stylów skandynawskich. Jednakże jest to też sposób na życie polegający przede wszystkim na osiągnięcie relaksu. Poza odpoczynkiem, najważniejszymi cechami są również: ciepło, komfort, natura, intymność, dbanie od siebie oraz odpust. 

Czym styl norweski różni się od szwedzkiego?

W koseling rzadziej spotykane są różnokolorowe dodatki, mające na celu przełamanie wnętrza, w którym przede wszystkim królują blade barwy. Styl norweski w porównaniu do szwedzkiego wydaje się być chaotyczny ze względu na połączenie nowoczesności z przeszłością. Lagon zaś kładzie większy nacisk na funkcjonalność wnętrz. Dominują w nim minimalistyczne meble oraz dodatki we wzory ludowe, a także te bardziej innowacyjne. 

Czym styl norweski różni się od duńskiego?

W duńskim hygge najważniejsze jest poczucie otwartej przestrzeni. W stylu norweskim zaś oświetlenie, które ma na celu nadanie przytulności wnętrzu. Meble wykorzystywane w hygge są połączeniem nowych technologii oraz minimalizmu i funkcjonalności, co za tym idzie – stawianie akcentu na nowoczesność. Koseling łączy przyszłość wraz z historią. 

Co łączy wszystkie style skandynawskie?

Wszystkie style skandynawskie – koseling, lagon, hygge – wykorzystują jasne barwy oraz minimalizm i funkcjonalizm, mimo że te ostatnie dwie cechy, w każdym z nich ujawniają się w różnym stopniu.