rozsuwana sofa z szufladami
07
kwi

Sypialnia z salonem nie taka straszna

Wiele osób decyduje się na połączenie salonu z kuchnią ze względu na komfort tego rozwiązania. Jednakże fuzja pokoju dziennego z sypialnią jest często koniecznością, gdyż pełno mieszkań od początku dysponuje jednym pomieszczeniem na obie te strefy – zazwyczaj niedużym. Projekt wnętrza będzie się różnił w zależności od tego, ile miejsca posiadamy. Na większym metrażu można pozwolić sobie np. na oddzielenie sypialni ścianką działową. Gdy mamy mniejsze pomieszczenie, pomocne będą m.in. rozkładane wersalki – najpopularniejszy wybór w tego typu aranżacjach. 

Plusy tego rozwiązania 

Optyczne powiększenie przestrzeni to nie jedyny plus sypialni z salonem. To połączenie idealnie sprawdza się w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Częściowo bądź nierozdzielone w ogóle obie strefy będą miały równy dostęp do naturalnego światła. Atutem takiego wnętrza są także gotowe zestawy mebli, dzięki którym nie trzeba martwić się o instalację dodatkowych elementów. Sypialnia z salonem to również pomieszczenie, w którym łatwo zrobić przemeblowanie – co jest niewątpliwą zaletą dla tych, którzy lubią eksperymentować. 

Połączenie to dobrze współgra ze stylem nowoczesnym, który lubi ciekawe kształty i oryginalne pomysły.  

Antresola 

Pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, jednakże nadaje się tylko do pomieszczeń, gdzie ściany nie są niższe niż 270 cm. Sypialnie urządzone na antresoli cechuje intymność. Na półpiętrze można także zaaranżować małą biblioteczkę, co nada wnętrzu przytulności. 

Razem czy „osobno”? 

Jak już pisaliśmy wcześniej – wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, projekt przede wszystkim powinien skupiać się na komforcie użytkowania obu stref. Niżej przedstawiamy sposoby na aranżację salonu połączonego z sypialnią. 

nowoczesna sypialnia z salonem

Ścianka działowa 

Zastosowanie ścianki działowej od sufitu do podłogi optycznie pomniejszy przestrzeń. W małych pomieszczeniach zaleca się, aby zdecydować się na taką do wysokości zagłówka łóżka. Jeśli będzie trochę wyższa, to można przymocować do niej lampki i wieczorami czytać książki w sypialni. Ważne, aby zagospodarować drugą stronę ścianki, by nie odznaczała się od reszty wnętrza. 

Dwa różne style 

Projektując każdą ze stref w innym stylu, subtelnie rozdzielimy sypialnię od salonu. Ciekawymi połączeniami są: 

  • styl klasyczny + styl kolonialny, 
  • styl prowansalski + styl marynistyczny, 
  • styl industrialny + styl minimalistyczny. 

Należy unikać nadmiernego gromadzenia akcesoriów, gdyż wprowadzi to niepotrzebny chaos do wnętrza. 

Przesuwane drzwi 

Jeśli część sypialniana znajduje się we wnęce bądź za niepełną ścianką działową, to przesuwane drzwi są idealnym wyborem, aby rozdzielić obie strefy. Atutami tego rozwiązania jest zarówno oszczędność miejsca, jak i ogromny wybór materiałów i kolorów, w których występuje ten model. 

Przeszklenie 

Jeśli zdecydujemy się na rozdzielenie obu stref specjalnym przeszkleniem w drzwiach, to zapewnimy sypialni dostęp do światła i zapobiegniemy przedostawaniu się odgłosów z pokoju dziennego. 

Inne kolory ścian 

Jeśli projektujemy wnętrze w stylu nowoczesnym, możemy użyć dwóch mocno kontrastujących ze sobą barw. Mniej odważnym, ale równie stylowym rozwiązaniem jest wykorzystanie podobnych do siebie kolorów, gdzie jedna ze stref będzie pomalowana mocniejszym odcieniem, np. waniliowa sypialnia i biały salon (bądź odwrotnie). Podział dodatkowo wzmocni dobranie dekoracji w tym samym kolorze co ściany. 

Nie trzeba ograniczać się jedynie do farb. Na ściany sypialni bądź salonu możemy nałożyć dekoracyjne panele lub lamele. 

drewniane, przesuwane drzwi

Meble 

Rozdzielając sypialnię od salonu wyposażeniem, zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jest to także jeden z najprostszych sposobów podzielenia wnętrza na dwie strefy. Do tego najlepiej nadadzą się meblościanki, biblioteczki oraz ażurowe regały. Z takiej sypialni można zaaranżować również biuro, umieszczając w przejściu biurko lub sekretarzyk. 

Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie mebli w innym kolorze w obu strefach bądź położenie tylko w jednej części dywanu czy chodnika. 

Łóżko chowane w szafie 

Jeśli zależy nam na dyskrecji, to półtapczan będzie idealnym rozwiązaniem! Złożenie go jest błyskawiczne i bezproblemowe nawet dla osób słabych fizycznie. Dodatkowym atutem jest przestrzeń w szafie, która umożliwia schowanie w niej paru przedmiotów. Półtapczan jest świetnym pomysłem w aranżacjach małych przestrzeni.  

Kotara, zasłona, parawan 

Prawdopodobnie jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na odseparowanie sypialni od salonu. Bezproblemowa możliwość zmiany to największy atut tego rozwiązania. Kotara, zasłona bądź parawan z ciekawym wzorem będą również wspaniałą dekoracją.  

Rozsuwana sofa 

Rozsuwana sofa idealnie sprawdzi się zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w projektach, którym zależy na oszczędności miejsca. Na rynku dostępne są modele z ukrytymi szufladami, co umożliwia przechowywanie, np. pościeli. 

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

Wraz z MAZZANI stworzysz aranżacje swoich marzeń! Pomożemy zaprojektować wnętrza dopasowane do Twoich potrzeb, bez względu na metraż. Niezależnie od tego, w jakim stylu chcesz je urządzić – podołamy zadaniu! Pracujemy stacjonarnie w Warszawie – zdalnie na terenie całej Polski. Zapraszamy do rozmowy! 

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety sypialni w salonie?

Choć z początku wydawać się może, że połączenie to jest niewygodne i zabiera prywatność w sypialni, to ma swoje zalety. Optyczne powiększenie przestrzeni to główny plus. Innym atutem jest zapewnienie równego dostępu do światła naturalnego w obu częściach pomieszczenia. Sypialnia połączona z salonem umożliwia także łatwiejsze przemeblowanie. 

W jakim stylu zaaranżować salon z sypialnią?

Przy małych pomieszczeniach zaleca się zachowanie umiaru, aby nie przytłoczyć wnętrza, a tym samym, nie pomniejszyć go optycznie. Jednakże nie oznacza to, że jedynym stylem, w którym można zaprojektować sypialnie z salonem jest minimalizm. Co więcej obie części można zaaranżować w różnej estetyce. Dobrze współgrać ze sobą będą: styl klasyczny z kolonialnym, styl prowansalski z marynistycznym oraz industrialny z minimalistycznym. 

Jak bezproblemowo oddzielić sypialnię od salonu?

Najmniej problematyczne będzie oddzielenie sypialni kotarą, zasłoną bądź parawanem. Innym sposobem niezmiernie popularnym, jest wstawienie między obie części meblościanki, ażurowego regału czy biblioteczki. Jeśli nie zależy nam na fizycznym wyznaczeniu granicy między sypialnią a salonem, to dla zaznaczenia, gdzie jest koniec danego pomieszczenia, można pomalować ścianę w innym kolorze.  

Jak zaoszczędzić miejsce w salonie z sypialnią?

W zaoszczędzeniu miejsca pomocna będzie antresola, pod którą można umieścić mebel początkowo niemieszczący się w pomieszczeniu. Rozdzielenie sypialni od salonu ażurowym regałem czy meblościanką stworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Niezmiernie pomocne będą również modele łóżek oraz wersalek z dodatkowymi szufladami.