mała kuchnia z salonem
07
kwi

Wielofunkcyjna przestrzeń

Coraz więcej mieszkań od początku dysponuje kuchnią połączoną z salonem. Jest to idealny sposób na optyczne powiększenie małego metrażu, który jednocześnie pomaga w utrzymywaniu kontaktu między lokatorami. Drugi aspekt sprawia, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli, nawet tych z niemałym mieszkaniem. Połączenie kuchni z salonem ma wielu zwolenników i przeciwników. Bez względu po której stronie jesteś, nasz artykuł pokaże Ci, w jaki sposób zaprojektować przestrzeń, aby była wygodna, przestronna, funkcjonalna i w dobrym guście. 

Konieczność czy funkcjonalność? 

Zdecydowanie funkcjonalność! Połączenie kuchni z salonem optycznie powiększa przestrzeń i niweluje uczucie przytłoczenia. Usunięcie ściany, która zajmuje dużo miejsca może korzystnie wpłynąć na komunikację między domownikami, a także pozwoli na wstawienie wyspy kuchennej czy stołu jadalnianego, często nie mieszczącego się w oddzielnej kuchni. 

Łączenie ze sobą pomieszczeń to cecha charakterystyczna nowego budownictwa, które stawia na małe metraże. Najczęściej nie oddziela się od siebie kuchni z salonem, ale także nie wydziela się osobnego miejsca na przedpokój. 

duży salon z kuchnią

Podział na strefy – jak oddzielić kuchnię od salonu 

Spójny i harmonijny efekt uzyskamy, dzięki zastosowaniu tego samego stylu, kolorystyki i materiałów. Dlatego też w projektach kuchni z salonem, niezwykle popularne są wnętrza monochromatyczne. Często wybierane są różne odcienie brązów, szarości czy zieleni, które powinny znaleźć się w obu częściach pomieszczenia. Tak samo materiał. Jeśli w salonie są drewniane elementy, nie powinno ich zabraknąć w kuchni. W podobnych aranżacjach odchodzi się od wielości barw i materiałów, gdyż może to wywołać poczucie przytłoczenia i bałaganu. 

Choć pisaliśmy o spójności i harmonii projektu, to nie oznacza, że kuchnia i salon muszą być identyczne. Dzięki subtelnym różnicom, uzyskamy podział na dwie strefy. 

Ściany i podłoga 

Zastosowanie dwóch różnych podłóg bądź kolorów ścian, to częsty zabieg używany do oddzielenia stref. Jednakże wykorzystanie innej posadzki w obu częściach pomieszczenia, optycznie je pomniejszy oraz wywoła problem nieestetycznego przejścia między strefami. Powyższych kłopotów pozbędziemy się wykorzystując jednolitą posadzkę. Najlepiej sprawdzą się panele winylowe imitujące drewno, które są wodoodporne, antypoślizgowe oraz są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Oprócz tego, łatwo jest je utrzymać w czystości, a także są ciche w użytkowaniu oraz przyjemne dla bosych stóp. Jeśli zdecydujemy się na dwie różne posadzki, to w kuchni możemy wykorzystać tradycyjne płytki, a w salonie panele drewniane. 

Dwa różne kolory na ścianach możemy zastosować bez kłopotania się o optyczne pomniejszenie przestrzeni. W oddzieleniu dwóch stref pomogą tapety, fototapety bądź murale. Niektóre modele są wodoodporne, co czyni je idealnym materiałem do wykorzystana na ścianie w kuchni. 

kuchnia połączona z salonem

Jakie meble? 

Do podziału pomieszczenia na dwie strefy, idealnie nada się wcześniej wspomniane: stół jadalniany czy wyspa kuchenna. Druga możliwość jest nawet bardziej funkcjonalna. Wyspa kuchenna nie tylko zwiększy powierzchnie do przygotowywania posiłków, ale również, jeśli wybierzemy odpowiedni model, może spełnić rolę stołu, do którego wystarczy dopasować odpowiednie hokery bądź krzesła. Istnieją także wyspy kuchenne z wbudowaną płytą grzewczą, co z kolei zwiększy miejsce na głównym blacie roboczym. 

Wstawienie regału bez tylnej ściany, dzięki czemu konstrukcja mebla wydaje się lżejsza, to inne dobre rozwiązanie na wydzielenie obu stref. Dodatkowo na jego pólkach możemy wyeksponować, np. książki, rośliny czy pamiątki rodzinne. 

Dobre oświetlenie 

Projektując wnętrze tego typu, należy zwrócić uwagę na natężenie, kolor oraz ilość światła w obu strefach. W kuchni powinniśmy zdecydować się na chłodną barwę, która ułatwia pracę. Ta część pomieszczenia musi być lepiej oświetlona, gdyż wpływa to na komfort gotowania. Inaczej rzecz się ma w salonie. W strefie wypoczynkowej możemy pozwolić sobie na wstawienie nie tylko światła ciepłego, ale również różnego rodzaju lamp: sufitowych, podłogowych czy małych egzemplarzy, które będą stały na meblach. 

Wady i zalety 
 

Tak jak wszystko – kuchnia z salonem ma swoje plusy i minusy. Sprawdź czy to połączenie jest dla Ciebie. Wady i zalety zebraliśmy w poniższej tabelce. 

 Wady   Zalety  
Przenikanie hałasu i zapachów z kuchni do salonu. Oba pomieszczenia powinny mieć spójną aranżację.  Z salonu widać nieporządek znajdujący się w kuchni.  Strefa do przygotowania posiłków może być za mała, jeśli nie mamy odpowiednio dużo miejsca.   Optyczne powiększenie przestrzeni. Możliwość montażu wyspy kuchennej bądź wstawienia stołu jadalnianego. Umożliwienie wspólne spędzanie czasu z rodziną. Możliwość jednoczesnego gotowania z oglądaniem telewizji. 
wyspa kuchenna z płytą grzewczą

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Choć połączenie kuchni z salonem ma swoje wady i zalety, to nie można zaprzeczyć temu rozwiązaniu niezmiernej funkcjonalności. MAZZANI zajmie się projektem wnętrz domu lub mieszkania, dobierając odpowiedni styl, kolory, meble i dodatki, aby aranżacja jak najlepiej oddawała Twoją osobowość. Działamy na terenie Warszawy i okolicznych miejscowościach, ale zdalnie na obszarze całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety połączenia kuchni z salonem?

Główną zaletą niewątpliwie jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Równie ważny walor to ułatwienie kontaktu między domownikami. Dzięki usunięciu ściany między pomieszczeniami, uzyskamy miejsce na wyspę kuchenną bądź stół jadalniany, na który często nie ma miejsca w osobnej kuchni. 

Czym oddzielić kuchnie od salonu?

Oba pomieszczenia można oddzielić przede wszystkim meblami. W tym celu idealnie sprawdzi się wyspa kuchenna bądź stół jadalniany. Dobrym wyborem będzie również wstawienie regału bez tylnej ściany, na którym postawimy kolorowe drobiazgi czy książki. Poza użyciem mebli, mamy także możliwość oddzielenia pomieszczeń poprzez zastosowanie innego rodzaju podłogi czy koloru ściany.  

Czy łączenie pomieszczeń jest konieczne?

Kuchnia z salonem to przede wszystkim funkcjonalność. Jednakże takie rozwiązanie jest często proponowane właścicielom mniejszych mieszkań jako niezbędne ze względu na właściwość optycznego powiększenia, co jest bardzo ważne w projektowaniu wnętrz o małym metrażu. Osoby posiadające duże powierzchnie decydują się na wyburzenie ściany między kuchnią a salonem ze względu na ułatwienie komunikacji między domownikami. 

Jakie oświetlenie zastosować w obu strefach?

W kuchni oświetlenie powinno być chłodne, gdyż sprzyja pracy. W salonie możemy zastosować ciepłą barwę, która dobrze wpływa na odpoczynek. Również ilość i rodzaj oświetlenia powinien być zupełnie inny. Dla komfortu gotowania kuchnia musi być dobrze oświetlona. Zaś w strefie wypoczynkowej, nie trzeba przywiązywać do tego aż takiej wagi i można pokusić się na różne rodzaje lamp.