lniany koc na łóżku
07
kwi

Styl boho wciąż na topie

Styl boho znowu powrócił do łask! Modny przedtem i popularny teraz – zdaje się, że nigdy nie opuści top 10 pożądanych aranżacji. Podbił serca swoją zadziwiającą spontanicznością w doborze mebli i dodatków. Idealny dla fanów kolorów, natury, sztuki i odrobiny pozornego chaosu. Jeśli jesteście miłośnikami lata, pozwólcie sobie na beztroskie wnętrza w stylu boho. 

Czym jest styl boho? 

Słowo boho pochodzi z francuskiego la bohème, które było określeniem artystów żyjących „po swojemu” – podróżujących, udzielających się na przyjęciach i wieczorkach literackich. Boho początkowo odnosiło się do stylu ubierania się wędrujących twórców, którzy straciwszy majątki zaczęli nosić ubrania luźne i kolorowe. Następnie styl ten zagościł w ich mieszkaniach. Elegancja przestała się liczyć, ważna stała się wygoda i wyrażanie siebie, poprzez twórczość. Dlatego też pełno w nim rozmaitych wzorów, kolorów i pomysłowych rozwiązań. Jednakże i do stylu wnętrzarskiego przedostały się elementy XVIII–wiecznego pesymistycznego fin de siècle, w postaci pojawiających się tu i ówdzie ciemnych akcentów, np. jednej ściany pomalowanej na czarno. 

Początkowo nazywany był stylem etno. Dlatego pojawiło się w nim wiele odniesień do kultur Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Etniczne dodatki dopełniają wnętrza, w których klasyka spotyka frywolność, a elegancja awangardę. 

pomieszczenie w stylu boho

Różnorodność w stylu boho 

Kolorystyka 

Boho kojarzy się przede wszystkim z jasnymi, ciepłymi barwami. Projekty wnętrz w tym stylu najczęściej charakteryzują się odcieniami beżu, brązu, bieli oraz najróżniejszych kolorów ziemi, z czym są też najczęściej kojarzone. Niech to was nie zmyli. Do aranżacji pomieszczeń można użyć całej palety barw! Do pomalowania ścian można wykorzystać farbę o kolorze butelkowej zieleni, intensywnej żółci, indygo czy turkusowym. Krzykliwa tapeta także odnajdzie tu swoje miejsce. Również przy doborze mebli nie trzeba ograniczać się do jasnych barw. W jednym pokoju z intensywnie pomarańczowymi ścianami może stanąć niebieska kanapa z zielonymi poduszkami albo w etniczne wzory. 

Materiały 

Styl boho uwielbia naturalne tworzywo. We wnętrzach najczęściej spotyka się: 

  • bambus, 
  • bawełnę, 
  • cegłę, 
  • ceramikę, 
  • drewno – najczęściej jasne, ale znajdzie się także miejsce dla eleganckiego hebanu czy mahoniu, 
  • jutę, 
  • len, 
  • marmur, 
  • rattan, 
  • trawę morską, 
  • wełnę, 
  • wiklinę. 

Materiały wykorzystywane w stylu boho nie tylko są naturalne, ale także łatwo dostępne, dzięki czemu aranżacja wnętrz nie przysporzy problemów. 

Dodatki 

Własnoręcznie wykonane dekoracje będą najlepszym wyborem. Styl boho lubuje się w narzutach bądź poduszkach z ludowymi wzorami czy koronką. Nie obce są mu dywany w ciekawe, geometryczne wzory. W naszych wnętrzach nie powinno zabraknąć roślin, np. monstery, bambusa czy filodendrona w ceramicznych, wzorzystych donicach. Z tego samego materiału mile widziane są figurki, wazy, naczynia i świeczniki. Popularne są także kosze z juty bądź z trawy morskiej, które także mogą służyć jako osłonki na doniczki. Dobrym pomysłem może okazać się makrama – ścienna ozdoba wykonana ze sznurka. Idealnym dopełnieniem aranżacji będą osobiste pamiątki bądź dodatki znalezione na targu staroci. 

afrykańskie maski

Meble 

Najważniejsza jest równowaga. Projektując wnętrze powinniśmy pamiętać, aby nie wywołać uczucia ciężkości. Zaleca się mieszanie starych, topornych mebli z tymi o lekkiej konstrukcji. Jeśli decydujemy się na wielką kanapę, dobrze jest postawić przed nią lekką ławę bądź jasny dywan. Ściany mogą być pełne półek uginających się pod książkami. Wspaniałym pomysłem mogą okazać się meble z orientalnymi wzorami, np. komody.  

Wnętrza 

Kuchnia 

W tym pomieszczeniu na podłodze możemy położyć panele albo barwne płytki w orientalne wzory. W kuchni sprawdzi się nie tylko drewniane umeblowanie, ale także drewniane akcesoria takie jak: chochle czy deski do krojenia. Również w tym wnętrzu możemy pokusić się o ceramiczne donice, tym razem np. z ziołami, ale z tego samego materiału może być także zastawa kuchenna wyeksponowana w witrynce wraz z książkami kulinarnymi. Półki w kuchni? W stylu boho jak najbardziej! To kolejne miejsce by wyeksponować nasze książki, rośliny, a także ceramiczne dekoracje czy ramki ze zdjęciami. 

Salon 

Styl boho idealnie nadaje się do aranżacji wnętrz, gdzie spędza się dużo czasu. W tym pomieszczeniu mile widziane będą kosze, dywany, poduszki, zdjęcia i obrazy w ramkach z naturalnego materiału, a także rośliny w ceramicznych doniczkach. Brzmi przytłaczająco? Dobrze wykonany projekt salonu puści wodze fantazji i jednocześnie będzie trzymać ją w ryzach, aby wnętrze nie wydawało się zagracone, a nadal spełniało warunki do bycia w „artystycznym nieładzie”. Chcąc ustrzec się przed poczuciem przytłoczenia powinniśmy bazować na trzech dowolnych kolorach, choć najczęściej są to jasne barwy.  

Sypialnia 

Mimo pozornego chaosu, który niesie ze sobą styl boho, będzie odpowiednim wyborem do aranżacji pokoju. Zarówno w sypialni, jak i salonie łatwo jest o przytłaczający efekt spowodowany natłokiem dodatków, wzorów i kolorów. Jednakże chcąc wyrazić siebie, możemy sobie pozwolić na kilka barwnych poduszek oraz narzutę na łóżko ozdobione wiklinowym wezgłowiem. Na ścianie idealnie wkomponują się makrama i kolorowe obrazy. Nieobowiązkowym, ale ciekawym meblem, które może się znaleźć w naszej sypialni, jest duża skrzynia, postawiona, np. obok fotela czy toaletki. Nie należy zapominać o roślinach w ceramicznych doniczkach. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo światła bądź przestrzeni, możemy pokusić się o naklejenie tapety na jednej ze ścian we florystyczne motywy. Swoje miejsce w sypialni odnajdzie także lampa z kloszem wykonanym z wikliny albo juty. 

sypialnia w stylu boho

Podsumowanie 

Powstały we Francji styl boho charakteryzuje się poskromionym chaosem. W tak zaprojektowanych wnętrzach dobrze będą czuć się osoby o artystycznej duszy, lubiące energiczną przestrzeń, które powstają, aby opowiadać historię swoich właścicieli. Jeśli ten opis do Ciebie pasuje – nie bój się zaprosić stylu boho do swojego mieszkania. 

Stwórz miejsce, w którym będziesz się cieszył życiem

MAZZANI zaprojektuje Twoje wnętrza, aby nabrały przytulnego i artystycznego nieładu w stylu boho. Pomożemy zapanować nad chaosem, dobierając odpowiednie meble i dodatki, które stworzą spójną całość. Znajdziesz nas w Warszawie, ale pracujemy także w trybie online na terenie całego kraju. Wieczne lato zwizualizowane w Twoim domu lub mieszkaniu już czeka! 

Pytania naszych klientów:

Czy styl boho to tylko jasne kolory?

Jasne kolory, takie jak biel czy beż, są najczęściej wykorzystywane w stylu boho, aczkolwiek nie są one koniecznością. Można pozwolić sobie na ściany, meble czy dodatki w nasyconych barwach, np. żółtym, pomarańczowym, turkusowym. 

Jakie meble wykorzystuje się w stylu boho?

Przede wszystkim wykonane z drewna, ale co do stylu bądź koloru nie ma zasady. Można w jednym pomieszczeniu wstawić nowoczesną sofę i ławę vintage. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby nie przytłoczyć wnętrza. Tak jak można mieszać style, tak nie powinno się wstawiać do pokoju samych topornych mebli. Dobrze jest je komponować z tymi o lekkiej konstrukcji, np. obszerny stół z wiklinowymi fotelami. 

Jakich najczęściej używa się dekoracji?

Dodatki powinny być przede wszystkim z naturalnych materiałów. Mile widziane są dekoracje ręcznie robione i te mające dla nas sentymentalną wartość. Najczęściej spotykanymi akcesoriami we wnętrzach boho są kolorowe obrazy, rośliny oraz poduszki i narzuty w orientalne wzory. 

Skąd pochodzi styl boho?

Styl boho narodził się pod koniec XVIII wieku we Francji, a jego nazwa pochodzi od słowa la bohème, którym określało się biednych artystów, ubierających się luźno i kolorowo. Następnie styl ten trafił do wnętrz – równie barwny i swobodny.