dekoracje boho w salonie
10
maj

Historia konwencji boho 

Styl boho to bez wątpienia jeden z najmodniejszych nurtów wnętrzarskich, w którym króluje artystyczny nieład. Szanujemy go za swobodę w dobrze fasonów oraz za dynamizm, prowadzi nas w niesamowitą podróż kultur. 

Bohema ma swoje początki w XIX wieku. Wówczas nazywano tak artystów, którzy nie pasowali do reszty społeczeństwa, byli niekonwencjonalni i podążali swoją drogą. Często wypełniali swój czas zabawami, wernisażami i podróżami. 

Założeniem stylu boho była naturalna swoboda, orientalizm i nonszalancja. Muzycy, pisarze, malarze żyli według własnych norm i skupiali się na wolności, która była dla nich wartością nadrzędną. 

Zmieniający się charakter boho przyjmował elementy modnych stylów, które w danym wieku były dominujące. Znajdziemy więc wersje marokańskie, ludowe bądź nowoczesne scandi boho. 

Charakterystyka stylu boho 

W stylu boho ważna jest wolność w doborze materiałów, dekoracji oraz kolorystyki wnętrza, która powinna tworzyć spójną całość z naturalnym wystrojem. 

Kolorystyka  Intensywne i naturalne barwy: odcienie niebieskiego, pomarańczowego, żółtego, a także beż, biel, brąz. 
  Motyw dalekich podróży Aranżacja wnętrz w stylu boho nawiązuje do kultury egzotycznej i orientalnej. Motyw ten można umieścić w dekoracjach, na przykład w ręcznie wykonanych ozdobach, narzutach i kocach z afrykańskim wzorem, makramach. 
 Materiały i wzory Dominują materiały naturalne: bambus, bawełna, drewno. Mieszanka różnych wzorów, stylów i faktur.  
Swoboda Przestrzeń powinna być wygodna i przytulna, nie zapominajmy o roślinach. 
kanapa w stylu boho

Materiały i dekoracje 

Ten styl wyróżniają wysokiej jakości materiały wykorzystane w produkcji mebli i dekoracji. Drewno jest głównym motywem w konwencji boho, dlatego warto przemyśleć, jakie wybrać do naszego wnętrza. Dobrym wyborem będą egzotyczne gatunki np. palisander, mahoń czy heban, a także sprawdzą się elementy wyposażenia wiklinowe lub bambusowe. 

Jedną z ważniejszych elementów bohemy są dekoracje w dużych ilościach, które wypełniają artystyczną przestrzeń. Można fantazjować, eksperymentować z dodatkami, ponieważ ten styl wiązał się z naturalną swobodą i podróżami, więc idealnie sprawdzą się ceramiczne akcesoria z dalekich wędrówek, ręcznie malowane wazony lub figurki.  

Do popularnych ozdób należą wełniane kilimy i plecione makramy, które symbolizują wolność i spokój duszy, a w naszej przestrzeni sprawią, że poczujemy się przytulnie i swobodnie. 

Kolorystyka boho 

Styl boho kojarzy się z jaskrawymi barwami, które podkreślają orientalny charakter wnętrza. Wszystko sprowadza się do kontrastowych kolorów mających na celu wprowadzać domownika w pozytywny nastrój.  

Intensywna kolorystyka nie jest jedynym rozwiązaniem w boho. Jeśli zastosujemy delikatne odcienie na ścianach oraz meblach, możemy wybrać “mocne” dekoracje, które podkreślą nam orientalną symbolikę tego stylu m.in.:  

  • obrazy, 
  • dywaniki, 
  • szyte narzuty, 
  • kolorowe poduszki, 
  • plakaty, 
  • figurki,  
  • wazony,  
  • maski z dalekich podróży. 
rośliny w pokoju

Roślinność 

Patrząc na aranżacje wnętrz w stylu boho, można zauważyć, że nie brakuje w nich egzotycznych okazów, co świadczy o bliskości człowieka z naturą. Ten niekonwencjonalny nurt łączy ze sobą sprzeczności i wprowadza luźną estetykę. W projektowaniu wnętrz boho warto zwrócić uwagę na elementy przyrody, które można byłoby dodać do naszej przestrzeni. Dobrze sprawdzą się duże rośliny, np. drzewa bonsai, figowce lub palmy, które będą podkreślały naturalność naszego pomieszczenia. 

Wzory boho  

Warto mieszać ludowe symbole, podkreślając różnorodność nardową. Amazońskie, afrykańskie lub indyjskie hafty i naszycia dobrze wkomponują się w ten styl, a geometryczne wzory na ścianach lub podłodze idealnie zaakcentują charakter boho.  

Wprowadzając rodzinne zdjęcia i pamiątki, eksponujemy historię domowników, która świetnie wygląda w zestawieniu z przedmiotami z dalekich wędrówek.  

Wnętrza w boho w małych i dużych przestrzeniach 

Styl boho można zastosować w każdym pomieszczeniu, a rozmiar domu czy mieszkania nie jest barierą. Warto pamiętać, aby w małych przestrzeniach wybierać stonowane kolory, które będą dominować nad mocnymi wzorami. Dobrymi dekoracjami będą drobne wazony lub figurki, a dodanie jednego, szczególnego elementu boho, np. kanapy do pokoju, może od razu zmienić oblicze lokum. 

W dużych domach umieszczenie konwencji bohemy będzie łatwiejsze, jednak pamiętajmy o balansie. Nie powinniśmy wprowadzać niepotrzebnego chaosu zbędnymi dekoracjami oraz wielobarwną kolorystyką we wnętrzu. Boho to nie jeden styl, a detale wielu konwencji, dlatego podchodźmy do aranżacji przestrzeni jak do płótna, które trzeba wypełnić. 

kolorowe ściany w konwencji boho

Odkryj piękno swojego mieszkania razem z nami

W MAZZANI ważny jest Twój punkt widzenia, który umożliwi idealny dobór stylu do wnętrza. Nasi projektanci specjalizują się w aranżacjach nie tylko boho. Skontaktuj się z nami, a pokażemy Ci nasze realizacje i dopasujemy projekt do Twojego charakteru, trybu życia i gustu. 

Pytania naszych klientów:

Jakie materiały wykorzystać w stylu boho?

W stylu boho wykorzystuje się naturalne i ekologiczne materiały np. bambus, wiklinę, bawełnę. Często faktury są ze sobą swobodnie łączone, tworząc orientalny całokształt, który idealnie pasuje do egzotycznego charakteru bohemy.  

Jakie rośliny wybrać do stylu boho?

Główną ideą tego stylu była wolność i naturalność. Bohema pragnęła zjednoczyć się z naturą, dlatego roślinność jest tak ważna. W aranżacji przestrzeni sprawdzą się masywne okazy np. figowiec, palmy lub drzewko bonsai. 

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho to swobodne łączenie ze sobą niestandardowych kolorów i wzorów, aby nasza przestrzeń miała orientalny charakter. Motyw dalekich podróży w dekoracjach to jeden z elementów, którego nie może zabraknąć w aranżacji wnętrz wykorzystującej tę konwencję.