afrykańskie maski na kremowej ścianie
06
kwi

Trend aranżacji wnętrz ostatnich lat

Styl boho to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz ostatnich lat. Charakteryzuje się on lekkością, połączeniem z naturą, wygodą oraz kolorystyką nawiązującą do ziemi i roślin. Ten styl czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów. Wprowadza on klimat afrykański i kolorystykę Ameryki Południowej. Na przestrzeni kilku lat przeszedł on metamorfozę, mieszając się ze stylem skandynawskim. Dlatego też stawia się na łagodniejsze i bardziej stonowane barwy. 

Styl boho, co o nim wiemy?   

Dawniej ten nurt był nazywany po prostu etno. Określenie to odnosi się do kultury ludowej. Może się ono odnosić więc zarówno do ornamentyki afrykańskich Masajów, jak i łowickich wzorów czy kurpiowskich strojów. Jednak w przypadku wystroju wnętrz, etno nawiązuje przede wszystkim do kultur Australii, Ameryki Południowej oraz Afryki. Taka rozpiętość geograficzna nie pozostawia wątpliwości, że jest to styl niezwykle różnorodny, bardzo kolorowy i zaskakujący. Dziś porzuciliśmy styl etno z tak szeroką paletą barw, wybierając raczej stonowane odcienie. To spowodowało wykształcenie się innego stylu, zwanego new bohemian, w skrócie boho.   

kanapa z wikliny na tle białej ściany

Pochodzenie stylu boho   

Styl new bohemian zaczął zyskiwać na popularności w latach 70. XX wieku. Wtedy to na fali kontestacji kultury, która była zdominowana przez wytwory wielkich korporacji, młodzi ludzie zechcieli czegoś prawdziwego. Podczas, gdy produkty wykonane z plastiku oraz jednorazowe przedmioty były w każdym supermarkecie, pojawiła się potrzeba wyróżnienia się oraz poszukiwania oryginalności. To właśnie ona zaprowadziła do miejsc egzotycznych oraz nieznanych. Wtedy to zwrot ku kulturom uznawanym wówczas za prymitywne, był pewnego rodzaju buntem, który przejawiał się w modzie oraz wystroju wnętrz. Choć nie przyjął się wtedy na długo, otworzył oczy i umysły na odległe kultury i świat. Dzisiaj sięganie po liczne inspiracje jest modne zarówno w designie, modzie oraz wnętrzach. Rzeczy etniczne łączy się z nowoczesnymi elementami, nierzadko opierając się na białej bazie wnętrza. Dzięki temu zabiegowi styl boho nabiera nowego życia. 

Kolory dominujące we wnętrzach boho     

We wnętrzach urządzonych w stylu boho dominują neutralne kolory oraz barwy ziemi. Odzwierciedlają one wypalone słońcem, afrykańskie krajobrazy lub barwne wioski amazońskich plemion. Paleta barw jest jednak bardzo okrojona. Za to dominujące są wszelkie naturalne materiały. ważne jest, aby wszelkie przedmioty były wykonane ręcznie z:  

  • drewna,  
  • wikliny,  
  • lnu,  
  • bambusa,   
  • liny. 
wzorzysty dywan z frędzlami

Wzory w stylu boho   

Etniczne wzory to coś, czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć we wnętrzu w stylu boho. Można po nie sięgnąć na przykład wybierając dekoracyjne poszewki na poduszkę, pledy, dywany czy zasłony. Bez skrępowania można miksować azteckie romby, wielobarwne, marokańskie desenie czy motywy afrykańskie. Warto również wykorzystać wzory związane z kulturą swojego kraju.

Można to zrobić poprzez wprowadzenie do wnętrza łowickich motywów czy wyeksponowanie na regale z przeszkleniami ręcznie malowanej ceramiki. Nierzadko można też się pokusić o zwierzęce motywy, na przykład lamparcie cętki, tygrysie paski oraz sztuczne futra (ponieważ akurat w tym jednym aspekcie naturalność nie powinna być priorytetem). Nie należy jednak z nimi zbytnio przesadzać, ponieważ bardzo łatwo popaść w przesadę. Styl boho to natura, więc nie lubi zbyt wielu dodatków. Prostota jest kluczem do pięknego wnętrza. Nie jest wskazana także dosłowność w kopiowaniu odległych kultur, a same dodatki oraz odpowiednie zestawienie barw wystarczą, żeby wykreować odpowiednią aranżację. 

Meble w stylu boho   

W aranżacji wnętrz urządzonych w tym stylu, znakomicie sprawdzą się meble wykonane z naturalnych materiałów. Najpowszechniej stosowanym, naturalnym materiałem, jest drewno. W stylu boho najlepiej sprawdzi się drewno naturalne z wieloma niedoskonałościami, takimi jak widoczne słoje, sęki i drobne pęknięcia. Niezwykle popularne w tym stylu są również fotele, a także nieduże sofy wykonane z wikliny bądź wyplatane z rattanu. Takie meble nie dość, że są wygodne, to również lekkie, dzięki czemu można je samodzielnie przestawić i zmienić co jakiś czas trochę aranżację wnętrza. Warto również postawić na meble z mosiężnymi bądź miedzianymi akcentami. 

poduszki w romby ułożone na sofie

Zalety stylu boho 

Styl boho wyróżnia się niezwykłą uniwersalnością. Można się nim dowolnie bawić miksując z innymi stylami oraz łącząc z najbardziej nieoczywistymi rzeczami. Pozwala to urządzić pomieszczenie, nie ograniczając się przy tym do jednego, ściśle określonego stylu. Zabawa formami czy łączenie elementów, które pozornie do siebie nie pasują, to tylko niektóre cechy stylu boho. Najczęściej łączy się go z nurtem skandynawskim bądź industrialnym, co daje niebanalne aranżacje o wyjątkowym oraz niebanalnym klimacie. 

Daj nam szansę, a Twój dom zachwyci

Jeśli chcesz wprowadzić styl boho do swojego domu, ale nie wiesz, od czego zacząć, zawsze możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. W ten sposób będziesz mieć pewność, że twoje wnętrze będzie urządzone w sposób, który idealnie oddaje charakter tego stylu, jednocześnie zachowując równowagę między różnorodnymi elementami. Projektant wnętrz z MAZZANI pomoże Ci wybrać odpowiednie kolory, materiały i meble, aby stworzyć piękne, spójne i wyjątkowe wnętrze, w którym będziesz się czuł komfortowo. Skorzystanie z pomocy eksperta jest szczególnie ważne, jeśli chcesz uniknąć błędów, które mogą zepsuć efekt końcowy, i osiągnąć piękny i stylowy efekt, który będzie ci się podobał przez wiele lat. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory dominują w stylu boho?

W stylu boho dominują naturalne kolory oraz barwy ziemi. Mają one za zadanie odzwierciedlać spalone słońcem krajobrazy Afryki oraz barwne wioski amazońskich plemion. 

Jakie meble wybierać do wnętrza w stylu boho?

Do wnętrza w stylu boho najlepiej sprawdzą się meble wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina bądź rattan.