przyprawy w słoiczkach w szufladzie
06
kwi

Kuchnia i spiżarnia w jednym

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, w którym spędzamy dużo czasu, przygotowując posiłki dla naszej rodziny. Jednak często zdarza się, że brakuje nam miejsca na przechowywanie produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych. Dlatego też warto rozważyć urządzenie kuchni z przestronną spiżarnią. 

Czy warto posiadać spiżarnię w kuchni? 

Spiżarnia ułatwia codzienne gotowanie, pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, umożliwia utrzymanie porządku oraz trzymanie pod ręką większości potrzebnych produktów spożywczych. Może być również wykorzystywana do przechowywania warzyw, owoców, przetworów, pieczywa, słodyczy, soków, produktów mlecznych, konserw oraz sprzętów kuchennych. Dzięki odpowiednim warunkom, produkty spożywcze będą dłużej zachowywały swoją świeżość. 

Jak zaplanować kuchnię ze spiżarnią? 

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, możesz łatwo zaplanować spiżarnię jako oddzielne pomieszczenie. To dobre rozwiązanie, jeśli plan architektoniczny pozwala na umieszczenie jej blisko kuchni i jeśli jej wielkość będzie dla Ciebie wystarczająca. Jednak po zakupie domu lub mieszkania, nie jest łatwo znaleźć miejsce na nieduże pomieszczenie, dlatego trzeba pomyśleć nad innym rozwiązaniem. 

Jednym z pomysłów, na który można się zdecydować, jest zlikwidowanie części szafek kuchennych i wstawienie szafy spiżarnianej. Musisz jednak oszacować, czy ta szafa będzie bardziej pojemna i czy zmieści się w niej więcej produktów. Warto wcześniej zaplanować, co będziesz przechowywać w spiżarce. W niedużym pomieszczeniu każda przestrzeń jest na wagę złota. Innym rozwiązaniem jest wydzielenie niedużego pomieszczenia za drzwiami albo zrobienie spiżarni otwartej w postaci półek na ścianie. 

słoiki stojące na półce

Odpowiednie warunki do przechowywania 

Osobno wydzielona spiżarnia, to jeszcze nie wszystko. Jeżeli chcemy, by przechowywana w niej żywność pozostawała świeża dłużej, musimy zadbać o to, by w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki. Temperatura w spiżarni powinna być stała i stosunkowo niska – nie wyższa niż 16°C, a wilgotność powinna plasować się na poziomie 55-65%. Takie specyficzne warunki uzyskamy projektując spiżarnię jako pomieszczenie nieogrzewane oraz bez dostępu do naturalnego światła, które powoduje wahania temperatury. Okna w spiżarni zajmowałyby również cenną przestrzeń, którą można by było wykorzystać do przechowywania. Dobrym pomysłem jest zamontowanie pod sufitem niewielkich lufcików wentylujących pomieszczenie. W spiżarni powinno również być sucho, dlatego pod sufitem powinien znaleźć się kanał wentylacji grawitacyjnej, np. nawiewnik bądź podcięcie w drzwiach, które zapewni stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Najlepiej spiżarnię urządzić w północnej części domu, która jest mniej nasłoneczniona, dzięki czemu panują tam niższe temperatury. 

Nowoczesna spiżarnia 

Nowoczesna spiżarnia w kuchni, to pomieszczenie, które może być w najwyższym stopniu praktyczne i wygodne w użytkowaniu. To nasze zaplecze gospodarcze, które ma ułatwić codzienne funkcjonowanie oraz wszystkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków. Urządzanie spiżarni najlepiej rozpocząć od ustalenia, jakie produkty i przedmioty się w niej zmieszczą. Dzięki temu stworzymy idealne wnętrze, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. 

szafa pełna przetworów

Meble, jakie możemy wybrać do naszej spiżarni, to: 

  • Otwarte półki o różnej głębokości. Wbrew pozorom, wybieranie tylko głębokich półek na całej ścianie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ często układamy na nich kilka warstw produktów, co utrudnia szukanie tego, czego potrzebujemy w danej chwili. 
  • Zamknięte szafki przydadzą się zwłaszcza na sprzęt AGD, foremki oraz blaszki do ciasta. Dzięki zamykanym drzwiczkom, przedmioty nie będą się kurzyć. 
  • Szafki cargo pozwalają optymalnie wykorzystać dostępne miejsce i ułatwiają znalezienie potrzebnych produktów. 

Wykończenie spiżarni jest jednym z czynników, który może znacznie wpłynąć na komfort użytkowania. Podłogi oraz ściany w spiżarni warto wyłożyć płytkami ceramicznymi bądź materiałem o nieporowatej powierzchni, co ułatwi utrzymanie czystości w pomieszczeniu. W nowoczesnej spiżarni sprawdzą się również półki oraz fronty szafek wykonane z tworzyw sztucznych, metalu bądź drewna. Ważne jest również równomierne oświetlenie, które może stanowić na przykład szyna z reflektorami ustawionymi w różnych kierunkach lub plafon. Jeśli spiżarnia w kuchni jest pomieszczeniem, w którym znajduje się również blat roboczy, konieczne będzie dodatkowe oświetlenie.

Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych dla wszystkich znajdujących się tam urządzeń, takich jak lodówka, mikrofalówka bądź dystrybutor wody. Warto zadbać o dodatkowe gniazdko, aby mieć pewność, że w razie przybycia nowego sprzętu będziemy mieli możliwość, żeby go podłączyć. W spiżarni często montuje się półki od podłogi do sufitu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ale oznacza też gorszy dostęp do przedmiotów i produktów znajdujących się na samym szczycie. Dlatego warto ustawić w pomieszczeniu drabinkę, dzięki której łatwo i szybko będzie można sięgnąć po potrzebne rzeczy. Przy urządzaniu spiżarni warto też zaopatrzyć się w komplet szklanych pojemników – są one bardzo szczelne, co pozwala na uniknięcie przedostawania się szkodników, a przezroczyste ścianki pozwalają na łatwe zobaczenie, co znajduje się w środku. Domowa spiżarnia nie może się obejść bez tak przydatnych akcesoriów, jak kosz na warzywa, stojak na wino czy półeczki na przyprawy. 

makarony oraz kasze w pojemnikach

Urządzenie spiżarni w niewielkiej kuchni 

Również na niewielkiej powierzchni możemy zadbać o miejsce do przechowywania artykułów żywnościowych, nawet jeżeli nie będziemy mogli wyodrębnić osobnego pomieszczenia. Dobrym pomysłem w niewielkich kuchniach, jest zastosowanie dużej szafy z przesuwnymi drzwiami. W małej kuchni warto pokusić się o zrobienie zabudowy na wymiar, dzięki której zostanie wykorzystany każdy centymetr wolnego miejsca. Jasne, minimalistyczne drzwi przesuwne powiększą optycznie przestrzeń. W wąskiej kuchni świetnie sprawdzi się zamontowanie szafy narożnej. Pozwoli to nie tylko optymalnie zagospodarować trudny do urządzenia narożnik, ale również nie zakłóci całej aranżacji. Możemy zdecydować się również na dostawienie dodatkowego regału, zamontowanie dodatkowych szafek pod sufitem bądź dużej szafy cargo, która będzie zawierała kilka piętrowo ustawionych koszy.  

Projektowanie wnętrz na najwyższym poziomie

Podsumowując, urządzenie kuchni ze spiżarnią może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie praktyczność i funkcjonalność. Przede wszystkim, należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby i dostosować przestrzeń do swoich indywidualnych wymagań. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego wyposażenia, które ułatwi przechowywanie i organizację produktów. Na koniec należy zadbać o estetykę i dopasować styl wyposażenia do reszty pomieszczenia. Dzięki takim działaniom, kuchnia ze spiżarnią stanie się nie tylko funkcjonalnym, ale i estetycznym elementem naszego mieszkania – skorzystaj z pomocy MAZZANI.

Pytania naszych klientów:

Czy spiżarnia powinna być oddzielona od kuchni?

Niekoniecznie. Spiżarnia może być zintegrowana z kuchnią, jednak warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętów tak, aby nie zaburzało funkcjonalności kuchni. 

Jakie są najważniejsze zasady przechowywania produktów spożywczych w kuchni zintegrowanej ze spiżarnią?

Ważne jest, aby produkty spożywcze były przechowywane w suchych i chłodnych warunkach, tak żeby nie ulegały szybkiemu psuciu. Należy również zwrócić uwagę na to, aby produkty nie przemieszczały się w trakcie przechowywania i aby były oznaczone datą przydatności do spożycia.