13
paź

Prostota, naturalność i harmonia

Mówiąc o stylu skandynawskim, warto zadać sobie ważne pytanie. Dlaczego w ostatnich latach zyskał tak bardzo na popularności? Może przez swoją prostotę, która w połączeniu z kolorem białym daje nam poczucie bezpieczeństwa. Może to przez wykorzystanie drewna, światła i tkanin, które dają nam poczucie ciągłego obcowania z naturą, nawet w warunkach domowych. A może przez to, że jest to styl bliski naszym sercom, trafiający potrzeby związane ze zmieniającymi się porami roku, które są naturalnie inne w porównaniu do Europy Zachodniej czy Południowej.

Stawiając na styl skandynawski, do naszego wnętrza wprowadzimy minimalizm oraz lekko stonowany nastrój. Ponadto czeka nas wykorzystanie drewna, zarówno w postaci dodatków, jak i mebli, przemyślane wykorzystanie światła, które da nam poczucie obcowania z naturą.

sypialnia w stylu skandynawskim

Co w nim znajdziemy?

Przede wszystkim białe, jasne kolory. Na ścianach dominuje biel, ale dopuszczalne jest również sięgnięcie po odcienie beżu oraz szarości. Jest to spowodowane upodobaniem Skandynawów do jak najlepszego wykorzystania światła naturalnego, którego bardzo często w tym regionie brakuje. Taka kolorystyka pozwala na dłuższe utrzymanie jasności we wnętrzu podczas krótszych dni, ale zapewnia również wizualne poczucie większej przestrzeni. W nowoczesnej odsłonie tego stylu zauważa się wykorzystanie koloru czarnego jako swoistego rodzaju kontrastu. Kolor biały nie dotyczy tylko i wyłącznie ścian. Wykorzystuje się go do różnego rodzaju dekoracji, jak np. kubeczki, talerze, ramki, doniczki, poduszki, pościel i wiele innych.

Niezwykle charakterystyczne dla tego stylu jest wykorzystanie drewna, które podnosi odczucie obcowania z naturą.  Ma ono również swoje zastosowanie techniczne, gdyż pozytywnie wpływa na akustykę wnętrza oraz ocieplenia. Materiał ten wykorzystuje się do wykończenia podłóg oraz wykonania mebli.

Kolejnym nieodłącznym elementem tego stylu jest wykorzystanie naturalnego światła. Duże okna, rolety zamiast zasłon oraz jasne kolory wnętrz nadają całości wizualne odczucie większej przestrzeni oraz jasności.

Ostatnią kwestią, która przykuwa uwagę, są rzeczy, a w zasadzie ich minimalna ilość. Skandynawowie nie lubią otaczać się zbyt dużą ilością przedmiotów, które zabierają przestrzeń. Jeśli chodzi o dekoracje oraz materiały dodatkowe, np. meble, to natrafimy tutaj na różnego rodzaju tkaniny, tj. len, bawełnę, wełnę, naturalne dekoracje czy ceramikę.

Jak urządzić salon?

Pomimo, że salon może spełniać funkcję pomieszczenia przystosowanego zarówno do odpoczynku, jak i do pracy lub dwóch tych rzeczy jednocześnie, może być miejscem, w którym będziemy przyjmować gości, bądź szukać wyciszenia przed telewizorem, to jego nieodłącznym i centralnym elementem jest kanapa. Najlepiej sprawdzi się jasna, np. w kolorze beżowym. W zależności, czy nasz salon ma przyjmować wielu gości, czy być dla nas miejscem odpoczynku, warto sięgnąć po sofę z dodatkowym miejscem na chowanie pościeli bądź dwuosobową, która może spełniać również funkcję leżanki/łóżka.

Jeśli salon ma pełnić wcześniej wspomnianą funkcję miejsca pracy, to niezależnie czym się zajmujemy, warto zainwestować w biurko (oczywiście w jasnym kolorze, bądź drewniane), które posiadać będzie półki, w których trzymać będziemy potrzebne nam rzeczy. Styl skandynawski charakteryzuje się tym, że wszystko musi mieć swoje wyodrębnione miejsce.

Aby nadać naszemu salonowi przytulnego wyglądu i utrzymać kontakt z naturą, warto zakupić wysokiej jakości materiały. Na poduszki idealnie nada się bawełna a narzuty i koce powinny być wykonane z wełny. Elegancki i minimalistyczny północno-europejski styl wykorzystuje jako dodatki fotele bujane, tkane dywany, przykuwające oko grafiki ścienne, wazony oraz biblioteczki.

Skandynawska sypialnia

Sen pozwala nam się zregenerować, uspokoić myśli, nic więc dziwnego, że jest dla nas tak ważny. W sypialni szczególny nacisk kładzie się na jedną z głównych cech tego stylu, czyli minimalizm. Podczas snu i wieczornego odpoczynku mają otaczać nas tylko niezbędne przedmioty. Jak w każdym z pokoi, tak i tutaj wyodrębniony został mebel, który zajmuje centralny punkt naszego pokoju i stanowi jego główny element. Jeśli myślimy o dobrze wyposażonej sypialni w stylu skandynawskim, największą uwagę musimy oczywiście skupić na łóżku. Jeśli chodzi o materiał, najczęstszym rozwiązaniem jest drewno z metalowymi dodatkami. W nowocześniejszej wersji można pokusić się o wybranie łóżka w kolorze białym, z półkami bocznymi, które możemy wykorzystać jako schowek na pościel bądź poduszki.

Jeśli udało się nam już wybrać łóżko, w kolejnym kroku warto zadbać o wygodę naszego snu, dobierając odpowiednie tekstylia. Tutaj również powinny zostać zachowane kolory w jasnych odcieniach. Idealnym rozwiązaniem będzie dobranie białej pościeli, prześcieradła i poduszek, ale jeśli chcemy naszej sypialni nadać troszkę kontrastu, możemy sięgnąć po kolor beżowy lub szary. Największy komfort snu dają tekstylia z materiałów naturalnych, a do tego najlepiej sprawdzi się wspomniany już wielokrotnie len lub bawełna. Na chłodne, zimowe wieczory warto zaopatrzyć się w kołdrę z prawdziwej wełny.

jadalnia z drewanianym stołem

W naszej sypialni na pewno powinna znaleźć się jeszcze szafa-garderoba. Musi być na tyle pojemna, aby pomieściła nasze wszystkie ubrania, może zajmować nawet całą ścianę! Do naszego sypialnianego zestawu mebli możemy dorzucić jeszcze drewnianą komodę z kilkoma szufladami. Dopełnieniem aranżacji, zachowującym minimalizm, będzie stolik nocny, na którym możemy postawić budzik, szklankę wody lub książki. 

Sypialnia powinna pozwolić się nam wyciszyć, więc dozwolone jest utrzymanie jej w całkowicie białej kolorystyce. Warto jednak w takim przypadku zadbać o kontrast, wykorzystując do tego drewniane i metalowe dodatki i wykończenia. Nie możemy zapominać oczywiście o potrzebie kontaktu z naturą, więc aby troszkę ożywić naszą sypialnię, możemy wprowadzić do niej roślinność. Świetnie sprawdzą się paprotki, fiskusy, delikatne bukiety. Może to być jedna biała lilia, drobne goździki lub parę zielonych gałązek w wazonie.

A co z kuchnią?

Skandynawskie kuchnie charakteryzują się przede wszystkim przestronnością i niemałą powierzchnią. Bardzo często wykorzystuje się kuchnię otwartą, połączoną z salonem. Jest to o tyle istotne, że kuchnia w tymże stylu kojarzyć się powinna z ogromnym stołem i dużą ilością siedzisk, które będą w stanie pomieścić w jednym czasie wszystkich domowników oraz gości. Jest to spowodowane zamiłowaniem Skandynawów do wspólnego biesiadowania i spędzania czasu przy posiłku.

Tak, jak każdy z uczestników posiłku musi znaleźć swoje miejsce przy stole, tak każda nawet najmniejsza rzecz wykorzystywana w kuchni ma w niej swoje specjalne miejsce. Talerze, miski, kubki, kieliszki, pojemniki – wszystkie te rzeczy zostały zaprojektowane tak, aby mogły być chowane jedno w drugim. Co do zastawy stołowej, na ogół jest ona dość prosta i jednobarwna. Tylko niektóre z nich zostają ozdobione, lecz jest to zdobienie bardzo delikatne i subtelne, np. błękitne wzory, falki na obrzeżach.

Jak w całym mieszkaniu, tak i w kuchni musi znaleźć się wiele elementów naturalnych. Panują tu drewno, kamionka, szkło, metal oraz naturalne tkaniny, np. len. Drewniane najczęściej są szkielety stołu, mebli oraz krzeseł, które często dopełnione są kolejno kamionką, metalem bądź tkaniną, z której wykonane są również szmatki i ściereczki. Szkło i ceramika widoczne są w zastawie stołowej a wykorzystanie metalu popularne jest w dodatkach, np. pojemnikach do serwowania chleba.

Pomysł na łazienkę 

W łazience w stylu skandynawskim warto zadbać o minimalizm oraz naturalne materiały. Aranżacja w tym stylu poradzi sobie nawet z bardzo małą łazienką i sprawi charakterystyczne dla tego stylu odczucie powiększenia powierzchni. Tak, jak we wcześniejszych pomieszczeniach zdobywa się ją poprzez wykorzystanie jasnych barw na ścianach, ale także urządzeniach łazienkowych, np. umywalce czy prysznicu. W ich wykończeniach zadbaj jednak o różnorodność. Sięgnąć możesz po drewno, kamień, szkło, z których wykonane mogą być rączki szafek, kran, itd.

W łazience warto zadbać o wyeksponowanie elementów kojarzących się nam kolorystycznie czy to materiałowo z morzem. Jest to przecież nieodłączny element życia Skandynawów, jak również zamieszkujących przed setkami lat te tereny Wikingów. Zacząć można od urozmaicenia białych ścian o drewniane elementy lub akcenty kolorystyczne, m.in. miętę, ciepły róż, morski błękit. Tę propozycję można również wcielić w życie przy doborze dodatków, np. ręczników, koszy, pojemników. Jest to niebywale ciekawy zabieg, który urozmaici wnętrze naszej łazienki.

biała łazienka z drewnianymi elementami

O tym nie możemy zapomnieć!

Styl skandynawski stawia bardzo duży nacisk na życie w zgodzie z naturą. Nie może tu zabraknąć drewna, tkanin, naturalnego światła oraz bieli. Ponadto daje nam poczucia spokoju, wyciszenia oraz większej przestrzeni. Poniżej podsumowanie najważniejszych elementów dla każdego z opisanych pomieszczeń.

PomieszczenieNajważniejsze elementy 
Całe mieszkaniebiałe i jasne kolory (beż, szarość), drewno (podłogi, meble), naturalne światło (duże okna, rolety), naturalne tkaniny (len, wełna, bawełna), naturalne dekoracje, ceramika, minimalna ilość rzeczy.
Salonkanapa w centralnym punkcie, biurko z półkami, poduszki (bawełna), koc (wełna), dodatki (fotel bujany, tkane dywany, grafiki ścienne, wazony, biblioteczki).
Sypialniałóżko w centralnym punkcie, biała pościel, poduszki, prześcieradło, szafa-garderoba, drewniana komoda z szufladami, stolik nocny, roślinność (paprotki, fikusy, bukiety).
Kuchniaogromny stół, duża ilość siedzisk, każda rzecz ma swoje miejsce, prosta, jednobarwna zastawa, czasem, minimalne zdobienie, elementy naturalne (drewno, kamionka, szkło, metal, tkaniny).
Łazienkajasne barwy na ścianach, wykończenia mebli z drewna, szkła, kamień, dodatki kojarzące się z morzem (ręczniki, kosze, pojemniki w kolorach mięta, róż, błękit).

Skandynawski minimalizm w Twoim domu

Styl skandynawski to harmonia i prostota, a z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI możesz uczynić to Twoją rzeczywistością. Nasz projektant, jako renomowany architekt wnętrz, stworzy dla Ciebie wnętrze inspirowane Skandynawią, gdzie minimalizm spotyka się z ciepłem. Oferujemy kompleksowe rozwiązania w aranżacji wnętrz, wykorzystując drewno, naturalne światło i delikatne tkaniny, by stworzyć spokojną przestrzeń. Odkryj piękno skandynawskiego stylu z nami. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem i bliskim kontaktem z naturą. Na ścianach króluje biel, podłogi i meble bardzo często są drewniane z wykorzystaniem metalowych, kamiennych i szklanych dodatków. Nacisk kładzie się także na wprowadzenie do wnętrza dużej ilości naturalnego światła, które ma doświetlić mieszkanie i wizualnie zwiększyć jego powierzchnię.

W jaki sposób dobrać meble?

Meble w mieszkaniu urządzanym w stylu skandynawskim najczęściej poszukują jednego, który zajmuje centralny punkt danego pokoju. W salonie jest to kanapa, w sypialni łóżko, a w kuchni stół. Najczęściej wykonywane są one z drewna lub materiałów w kolorze białym, do których dobiera się wykończenia z metalu, kamienia, kamionki, bądź szkła. Warto również zadbać o wykończenia i dodatki z naturalnej tkaniny oraz mające związek z naturą.

Czy styl skandynawski sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Jak najbardziej! Styl skandynawski cechuje niezwykle dokładne wykorzystanie naturalnego światła oraz jasnych kolorów, tj. białego, beżowego, szarego. Stawia on również na minimalizm, przez co nie potrzebne jest nam wiele przedmiotów, za to mądre wykorzystanie przestrzeni. Wszystkie te czynniki wpływają na wizualne powiększenie nawet najmniejszego mieszkania.

Czy styl skandynawski dopuszcza odstępstwo od koloru białego?

Styl skandynawski z natury bazuje na jasnych kolorach. W nowoczesnej jego odsłonie coraz częściej jednak spotyka się odstępstwo od normy i zastosowanie innych kolorów, niż biały, szary czy beżowy. Najczęściej jest to wprowadzenie barwy czarnej jako kontrastu, można także spotkać pstrokate wzory na dywanie lub obrazach. Największe pole do popisu, jeśli chodzi o niestandardowe odcienie, znajdziemy w dodatkach i akcesoriach.