salon z sofą w odcieniach niebieskiego
13
paź

Cechy charakterystyczne i historia

Włoski styl aranżacji sięga wiele lat wstecz i czerpie inspiracje z tradycyjnego rzemiosła. Najbardziej kojarzone były z nim regiony tj. Florencja, Wenecja czy Toskania, które aktualnie tworzą odmiany włoskiego stylu we wnętrzach. Ten natomiast zaczął się rozwijać jako jednolite zjawisko w latach 20. XX wieku i dopiero po II wojnie światowej wykształcił swój indywidualny charakter. Bardzo widoczne były w nim wtedy wykorzystanie symetrii oraz geometrii art. deco. Największy rozkwit i fascynacja stylem Półwyspu apenińskiego miały miejsce w latach 60. i 70. XX w, kiedy to cały świat nie krył podziwu dla osiągnięć motoryzacji i haute couture tego regionu oraz niezwykle zainteresował się włoskim wzornictwem.

W designie z Italii tradycja miesza się z nowoczesnością. Mamy w tym przypadku do czynienia z fuzją emocjonalności i zmysłowości, które zawierają w sobie harmonię, elegancję oraz prostotę. Bardzo często pomieszczenia charakteryzuje także duży przepych i dekoracyjność Są odważne i w intrygujący sposób bawią się kształtem i kolorem. Pomimo że na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie bardzo luksusowych to w gruncie rzeczy są niezmiernie praktyczne.

jasny salon, niebieskie poduszki

Cechy charakterystyczne

Kolory:

  • biel, beż szarość – tło aranżacji,
  • brąz, zieleń – kolory czerpiące z śródziemnomorskiej natury,
  • czerwień – kolor dodatkowy,
  • turkus – kolor dodatkowy, inspirowane włoskim niebem i morzem.

Wzory:

  • symetria,
  • geometria art deco,
  • roślinne ornamenty – delikatne, przypominające freski.

Materiały: 

  • kamień – wykończenia np. blaty; marmur/granit/trawertyn,
  • drewno – wykończenia, dodatki; zachowanie wzoru słojów drzewa,
  • metal – dodatki np. kran, żyrandol, klamka; kolor złoty/srebrny/mosiądz,
  • plastik – meble,
  • ceramika – płytki ścienne/podłogowe,
  • szkło – wazony i oświetlenie,
  • lastryko – zdobnicze wykończenie ścian/podłóg.

Odmiany stylu włoskiego

Myśląc o Włochach pierwszymi skojarzeniami są elegancja, styl, śródziemnomorski klimat oraz żywiołowość mieszkańców tego kraju. Jednakże nie można patrzeć na niego zbyt ogólnikowo, ponieważ jest to duży kraj oddzielony na 20 regionów o unikalnej kulturze. Mówiąc o stylu włoskim we wnętrzach najczęściej jednak sięga się po 3 style, które uznajemy za wiodące. Są nimi:

  • toskański,
  • śródziemnomorski,
  • wenecki.

Pierwszy z nich, czyli styl toskański nazywany jest często rustykalnym. Wynika to z jego zamiłowania do ludowości oraz wsi, w połączeniu z prostotą i naturą. Każdy z nas choć raz natknął się na obraz włoskiej wsi z bezkresnymi zielonymi drogami, winnicami i pięknym zachodem słońca. Prawie w każdym przypadku można zgadywać, że była to Toskania. W stylu tym ogromną wagę przywiązuje się do naturalnych materiałów tj. drewno, kamień, terakota. Dominują tutaj ciepłe, intensywne kolory od oliwkowej zieleni, poprzez musztardowe złoto, po beż i odcienie brązu. Typowymi elementami tego stylu są kamienne schody/posadzki, ceglane kominki, drewniane okna oraz miedziane, najczęściej malowane naczynia.

Styl śródziemnomorski, którego nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć jest swoistego rodzaju fuzją krajów basenu Morza Śródziemnego m.in. Hiszpanii, Francji czy Turcji. Kolorem bazowym jest biel, do której dobiera się różnokolorowe dodatki według własnego uznania. W tym stylu obok surowych tynków spotkamy barwne płytki. Nie może zabraknąć bielonych, drewnianych mebli.

Ostatnim z trzech głównych nurtów jest styl wenecki, uznawany za najbardziej luksusowy i wyrafinowany. Ten posiadający sięgające starożytnych czasów tradycje artystyczne i rzemieślnicze styl może pochwalić się przede wszystkim swoim największym osiągnieciem, czyli lustrem weneckim. Zamiłowanie do szkła widać w nim na każdym kroku. Idąc za przykładem owianych sławą weneckich kupców warto sięgnąć po wysokiej jakości tkaniny np. adamaszek, bogato zdobione meble oraz bogatą kolorystkę wnętrza.

Pomieszczenia rodem z Italii

Styl włoski to prawdziwa skarbnica luksusu, nowoczesności i kreatywności. Tutaj nie ma złych pomysłów, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Musimy jednak pamiętać, że aby wprowadzić luksus i elegancję włoskiego stylu do naszego wnętrza warto sięgnąć po wysokiej jakości meble.

Sypialnia w stylu włoskim

Sypialnia rodem z Italii jest kompromisem pomiędzy elegancją a przytulnością. Trzeba więc zadbać o dobór luksusowych elementów wraz ze stonowaną kolorystyką nawiązująca do barw ziemi. Najważniejszy jej element to wygodne łóżko wykonane z dobrej jakości materiałów oraz bardzo często zdobionym zagłówkiem. Aby zaaranżować nieco przytulniejszy klimat naszej sypialni na ścianach używa się fototapety o tematyce kwiatowej bądź roślinnej. Jest to miejsce, w którym najbardziej możemy dać wodze swojej fantazji poprzez wykorzystanie różnego rodzaju kolorów, faktur, a nade wszystko wzornictwa, które ma być w tym pomieszczeniu dominującym aspektem. Ma ono także pomóc zapełnić nam przestrzeń, której włoskie salony nienawidzą zaśmiecać niepotrzebnymi przedmiotami i dodatkami. Włoski styl to bowiem w głównej mierze łączenie faktur z finezyjnymi detalami, które pozwalają zachować efekt wielokrotnie powtarzanych już elegancji i luksusu.

jasna sypialnia w stylu włoskim

Salon

Ta strefa powinna za to być urządzona w sposób harmonijny, nie pomijając oczywiście włoskiej elegancji. Tak jak w sypialni, tak i tutaj centralne miejsce powinien zajmować mebel służący odpoczynkowi i regeneracji. Mowa tu oczywiście o sofie, która powinna być rozłożysta, najlepiej tapicerowa. Jako ważny dodatek używa się stolika kawowego, który jeszcze bardziej podkreśla aspekt gościnności i możliwości wspólnego odpoczynku w tymże miejscu. Musimy pamiętać o wysokiej jakości materiałach tj. drewnie, ceramice czy marmurze, które w połączeniu z meblami o oryginalnych kształtach i designie nadadzą naszemu salonowi luksusowego wizerunku. 

Kuchnia w włoskim stylu

Kuchnia powinna być przede wszystkim jasna i przestronna. To właśnie tutaj swoje miejsce znajdzie kolor beżowy czy brązowy. Można użyć również typowego dla stylu Italii koloru białego. Tak, jak w salonie, tak i tutaj mocno wykorzystuje się drewno, ceramikę i kamień, które przez swoje skojarzenie z naturą dadzą nam poczucie rodzinnej, przytulnej atmosfery. Drewniane powinny być meble, a ich rzeźbienia oraz dodatki tj. uchwyty i gzymsy wykonane z pozostałych naturalnych materiałów. W kuchni nie może zabraknąć ozdobnych wnęk, kolumn, ornamentów, gdyż i tutaj bardzo mocno stawia się na wzornictwo. Warto je zastosować w połączeniu z wykończeniami ze szkła oraz porcelany. Pomimo tak dużego nacisku na dekorację tego pomieszczenia, nie można zapominać o jego praktycznym zastosowaniu.

Jak urządzić?

Tak, jak już wielokrotnie wspominaliśmy w aranżacji wnętrza we włoskim stylu powstrzymuje nas tylko nasza wyobraźnia. Mamy w tym aspekcie wielkie pole to popisu, warto jednak znać kilka schematów, którymi rządzi się opisywany styl.

Zaczynając od podłóg, należy wyłożyć je płytkami ceramicznymi lub dużymi kafelkami np. marmurowymi. W polskich realiach najczęściej wykorzystuje się ten materiał w kuchni, łazience i przedpokoju, a w reszcie pomieszczeń stosuje się drewno, z którego wykonuje się również bardzo często okna. Ściany powinna zdobić pastelowa farba np. biel, beż, krem, brąz. W łazience i kuchni przyjemniej w minimalnym stopniu powinny znaleźć się na nich pstrokate kafelki, a w jadalni, sypialni i salonie kamień. Meble powinny zostać wykonane z jasnego, solidnego drewna ze zdobnymi wykończeniami. Sofy i fotele powinny być tapicerowane z materiałów dobrej jakości i przyjemnych w dotyku. Należy pamiętać o nastrojowym oświetleniu. Można wykorzystać tutaj szklane żyrandole, lampy podłogowe lub lampki stołowe. Na sam koniec nie zapomnij o ozdobach. Nie musi być ich dużo. Ważne, aby miały ciekawe wzory i były wykonane ze szkła, bądź ceramiki.

czarno - biała łazienka

Nie zapomnij o tym!

Styl włoski nade wszystko ceni sobie przestrzeń. Jeśli jesteśmy w posiadaniu dużego odremontowanego mieszkania, przestronnego domu poza miastem lub zabytkowej kamienicy to są to idealne miejsca na wprowadzenie do nich stylu włoskiego. Ważne jest połączenie nowoczesnego designu z tradycją, które najłatwiej jest wprowadzić do mieszkań w zabytkowych kamienicach czy willach. Elementy, które warto wprowadzić do mieszkania:

  • ściany wyłożone kamieniem/płytkami/białą farbą,
  • solidne, drewniane, jasne meble np. kredens, stoli kawowy, łóżko, szafa,
  • tapicerowane kanapy, sofy, fotele w pastelowych barwach,
  • duże żyrandole i lampy,
  • miedziane naczynia,
  • ceramiczne, malowane misy i donice.

Doskonała elegancja włoskiego stylu

Przenieś się do serca włoskiej elegancji i wyrafinowanego stylu z pomocą naszego doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz projektant, renomowany architekt wnętrz, przeniesie ciebie do magicznego świata włoskich inspiracji. Oferujemy kompleksowe usługi projektowania i aranżacji wnętrz, gdzie luksus, harmonia kolorów i doskonały design idą w parze. Od mebli po wykończenia, tworzymy włoską atmosferę, która odzwierciedla Twoje preferencje. Pozwól nam uczynić Twoje wnętrze prawdziwym dziełem sztuki. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy styl włoski jest kosztowny?

Pomimo że słynie on z elegancji i luksusu, nie musimy na jego wykonanie wydawać fortuny. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Przede wszystkim warto zadbać o solidne, drewniane meble oraz właściwy kolor na ścianach. W ozdobach króluje tkanina, ceramika oraz kamień, jednakże styl włoski nie lubi zbędnych przedmiotów, więc tańsze zamienniki z ciekawie wykonanym wzornictwem w zupełności wystarczą.

Jakie są rodzaje stylu włoskiego?

Cała Italia jest podzielona na prawie 20 regionów, które różnią się między sobą. Główne nurty, które się z niego wykreowały to styl: toskański, śródziemnomorski oraz wenecki. Pierwszy nazywany stylem rustykalnym nawiązuje mocno do natury oraz włoskiej wsi. Styl śródziemnomorski bazuje na kolorach i drewnianych meblach, a ostatni uważany za najbardziej elegancki, czyli styl wenecki czerpiąc z tradycji artystycznej i rzemieślniczej tego regionu sięga po szkło, tkaniny i zdobione meble.

Czym cechuje się styl włoski?

Styl włoski to nade wszytko elegancja, luksus oraz prostota. Najpopularniejszymi materiałami są: drewno, kamień, ceramika oraz wysokiej jakości tkaniny. Warto zadbać o wyłożenie ścian płytkami/kamieniem/białą farbą, solidne, drewniane meble, tapicerowe fotele i kanapy, szklane żyrandole i lampy, miedziane naczynia oraz ceramikę w różnorakie wzory.