salon w stylu francuskim
10
maj

Elementy stylu francuskiego   

Styl paryski zapoczątkował George Haussmann, który pragnął, by mieszkańcy posiadali mieszkania na wysokim poziomie. Wdrożył w życie plan przebudowy w latach 1852-1870, który miał na celu wyburzenie starych budynków i zastąpienie ich parkami, bulwarami oraz nowymi kamienicami, które są dziś atutem Francji.  

Wnętrza francuskie to połączenie różnych epok i stylów m.in. baroku i rokoko. Ich charakterystycznymi elementami są:  

  • boazeria, 
  • sztukateria, 
  • wysokie pomieszczenia i okna, 
  • oryginalne kominki, 
  • duże lustra, 
  • złote dodatki.  

Cechy stylu paryskiego 

Francja zachwyca swoim wdziękiem nie tylko w branży modowej, ale też w wystrojach wnętrz. Czym więc wyróżnia się konwencja paryska? 

Historia  Architektura XIX wieku wprawia w zachwyt do dnia dzisiejszego. Francuzi chętnie odnawiają starą podłogę czy okna i dbają o swoją historię, prezentując ją w swoich wnętrzach. 
Mieszanka stylów i epok Podstawą francuskiego stylu jest miszmasz elementów z różnych epok. Kochają mieszać starą, awangardową klasykę z nowoczesnymi elementami wystroju. Dbają również o jakość mebli, wybierając modele od sławnych projektantów. 
Duża przestrzeń Francuzi kochają aranżować swoje kamienice używając technik, które wprowadzają przestronność we wnętrzu. Zwracają uwagę na oświetlenie i kolorystykę wnętrz. 
Naturalna elegancja  Szykowne mieszkania we Francji sprawiają wrażenie lekkości, ich półki są zapełnione książkami i pamiątkami. Wszystko ze sobą współgra i tworzy jednolity całokształt, który robi wrażenie na gościach. 
  Artyzm Paryż słynie ze zdolnych malarzy i pisarzy, którzy byli wizytówką tego państwa. Wielu artystów pragnęło odwiedzić Francję i czerpać inspirację. Tego artyzmu również nie brakuje w projektach wnętrz w stylu francuskim. 

Kolorystyka stylu francuskiego 

Dla miłośników konwencji francuskiej ważny jest dobór barw w aranżacji wnętrz. Typowym kolorem będzie biel, do której można dopasować boazerię i jaskrawe dekoracje. Często komponuje się ją z odcieniami beżu, szarości, jasnego różu lub błękitu, a dodatki są w mocniejszej kolorystyce, by dodać przestrzeni dynamizmu. 

Złoto jest jedną z ważniejszych kwestii w projektowaniu francuskich wnętrz, ponieważ odwołuje się do poprzednich epok m.in. baroku. Wystrarczy kilka zdobień lub dekoracji w tym kolorze, aby dodać ekstrawagancji i bogactwa do naszej przestrzeni. 

kanapa we francuskim wnętrzu

Dekoracje i ozdoby   

W niejednym mieszkaniu można zauważyć liczne zdobienia na ścianach lub sufitach. Chcąc uzyskać piękny efekt francuskiej elegancji, użyjmy listew ściennych lub sufitowych. Pamiętajmy również o boazerii, drewnianym parkiecie oraz drzwiach, z kolei granicę między sufitem a ścianą niech wyznaczy delikatny gzyms.  

Starowieczne obrazy i pamiątki to podstawa w dekoracji francuskiego wnętrza, które przywołują pamięć o przeszłości. Złote dodatki i dywany w odważne wzorki spotkamy w wielu paryskich kamienicach, odzwierciedlające artyzm i francuski luksus. 

Francuzi, wybierając lustro, które jest nieodłącznym elementem aranżacji przestrzeni, kierują się barokiem lub retro, a ich ramy są często rzeźbione. 

Meble  

Francuskie społeczeństwo kładzie nacisk na odpowiedni wybór mebli i nie jest to łatwe, bowiem styl ten polega na łączeniu nurtów – ważne jest więc, aby znaleźć równowagę. 

Meble powinny pasować do kolorystyki całego mieszkania, więc idealnie sprawdzą się modele w kolorze ścian, które stworzą spójną całość.  

We francuskich wnętrzach znajdziemy wyposażenie o delikatnym wykończeniu, które sprawia, że w mieszkaniu panuje lekkość i paryska swoboda. Idealnie odnajdą się sofy i fotele na nóżkach, marmurowe blaty oraz szklane stoły, dzięki nim każde pomieszczenie stanie się szykowne i eleganckie. 

Oświetlenie we francuskich wnętrzach 

Paryskie wnętrza wypełnia jasność, która idealnie rozświetla wszystkie zakamarki. W wielu domach można spotkać kryształowe żyrandole i lampy z poprzedniego wieku, które są ukłonem dla tamtejszej kultury aranżacji. Jednak podstawowym oświetleniem będą podłogowe i stołowe modele oraz kinkiety ścienne.  

Oświetlenie jest elementem dekoracyjnym we francuskich wnętrzach, więc lampy często są wybierane w kolorze złotym z ozdobnymi abażurami. Jednak można spotkać również ceramiczne, kandelabry i metalowe latarnie, które dodają paryskiego uroku.  

stara, drewniana podłoga

Wyjątkowe projekty dla wyjątkowych ludzi

Styl francuski to konwencja łącząca stare z nowym oraz staromodne z nowoczesnym. Luksus, naturalna elegancja i szyk to elementy, które każdy z nas chciałby mieć w swoim wnętrzu. Nasi specjaliści MAZZANI od aranżacji wnętrz pomogą dobrać podłogę, kolorystykę ścian, meble oraz oświetlenie zarówno w tym szykownym, paryskim stylu, jak i w każdym innym.  

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do stylu francuskiego?

Styl francuski opiera się na stonowanej elegancji, więc idealnym wyborem będzie biel. W takich wnętrzach często można znaleźć na ścianach odcienie szarości lub beżu. Z kolei w dekoracjach i dodatkach wykorzystywane są jaskrawe kolory, by dodać aranżacji dynamizmu. 

Jakie meble sprawdzą się w stylu francuskim?

W aranżacji paryskiej zobaczymy lekkie meble o delikatnym wykończeniu. Sprawiają, że pomieszczenie jest przejrzyste. Sprawdzą się kanapy i fotele na nóżkach, szklane stoły oraz marmurowe blaty. 

Jakie dekoracje dobrać do wnętrza urządzonego w stylu francuskim?

Francuzi łączą elementy dekoracji z różnych epok. Wybierają średniowieczne obrazy z nowoczesnymi grafikami, złote dodatki, duże lustra z pięknie zdobionymi ramami. Ważne jest, aby w dekoracji wnętrza uzyskać fuzję epok. 

Jakie oświetlenie pasuje do stylu paryskiego? 

Oświetlenie we francuskich wystrojach wnętrz jest traktowane jako dekoracyjny element, dlatego przy doborze lamp warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Odpowiednim wyborem będą ozdobne modele abażurowe, podłogowe, stołowe oraz kryształowe żyrandole. Francuzi nie stosują w swoich mieszkaniach lamp wiszących.