salon z kryształowym żyrandolem
03
paź

Historia stylu francuskiego

Styl francuski powstał już XVII wieku, w czasach panowania króla Ludwika XIV –, mecenasa sztuki.  Przyjmuje się, że trend ten w aranżacji wnętrz ma również związek z działalnością barona Haussmanna – twórcy planu przebudowy Paryża z lat 1852-1870. Dzięki jego staraniom, w stolicy mody stare budynki zostały wyburzone, a na ich miejscu wybudowano mieszkania o wysokim standardzie.  Wnętrza w estetyce francuskiej, które wyróżnia subtelna elegancja, przypominają wystrój paryskich kamienic i starych pałaców inspirowanych pięknem Wersalu. Styl ten łączy w sobie motywy, wzory i formy zaczerpnięte z okresu regencji, baroku i rokoko.

Mieszkanie urządzone w stylu francuskim powinno wyróżniać się elegancją, wszechobecną sztukaterią oraz artystycznym luzem. To przeciwieństwo minimalistycznej przestrzeni, pozbawionej intrygujących dodatków i przepychu. Jak wprowadzić francuski szyk do nowoczesnego wnętrza? Poznaj inspiracje i wskazówki dotyczące aranżacji mieszkania w tej estetyce.

złote dodatki w luksusowym salonie

Wybierz stonowaną kolorystykę

W aranżacji wnętrz w stylu francuskim dominują pastelowe odcienie, biel, kremowe beże, delikatnej niebieskości oraz szarości, które nawiązują do wystroju eleganckich pałaców. W wersji bardziej współczesnej, związanej z eklektyzmem, pojawiają się mocniejsze akcenty – zieleń oraz musztardowa żółć. Można również zaaranżować wnętrze w kolorach grafitu lub czerni i przełamać je delikatniejszymi, jasnymi barwami. Ściany w pomieszczeniu o francuskiej estetyce powinny zostać pokryte jasną tapetą, boazerią oraz ozdobną sztukaterią.  W prowansalskiej odmianie stylu francuskiego występują „przecierki” – meble nierówno pokryte farbą.

Postaw na eleganckie materiały i wzory

Najbardziej popularnymi elementem wystroju wnętrz w stylu francuskim jest podłoga wykonana z naturalnego drewna, parkiet ułożony w jodełkę lub panele, które go imitują. W takiej aranżacji nie może zabraknąć jedwabiu i aksamitu – ulubionego materiału paryskich dekoratorów, który jest wykorzystywany do tworzenia foteli i poduszek.  W stylistyce francuskiej dominują motywy roślinne i pionowe pasy. Ściany i meble często są obite brokatami oraz żakardami. Estetyka ta wykorzystuje również takie surowce jak marmur czy mosiądz, który służą do produkcji świeczników.

welurowe krzesło w stylu ludwikowskim

Zdecyduj się na szykowne meble

We wnętrzach urządzonych zgodnie z francuską konwencją królują „ludwiki” –- meble, których nazwa pochodzi od króla Ludwika XIV. To bardzo lekkie i wygodne elementy wyposażenia na giętkich nogach. Nie jest ważne, czy są to autentyczne przedmioty z dawnych czasów, czy tylko imitacje. Warto zaznaczyć, że estetyka francuska charakteryzuje się klepsydrami, elipsami, kołami i owalami. W meblach tworzonych w tym trendzie dominującą rolę odgrywa drewno oraz tkaninowa tapicerka wraz z roślinnymi ornamentami. Najlepiej sprawdzają się elementy wyposażenia o jasnych kolorach, posiadające złote lub srebrne zdobienia.

Aranżując wnętrze w estetyce francuskiej, wybierz:

 • okrągły stolik ze szklanym lub marmurowym blatem,
 • komodę, fotel, krzesło wyposażone w giętkie nóżki,
 • pikowaną kanapę,
 • białą toaletkę,
 • drzwi z klamkami w złotym lub beżowym kolorze.

Dobierz barokowe dodatki

Pomieszczenia wyposażone w stylu francuskim wyróżniają się dużą ilością barokowych dodatków i designerskich akcesoriów. Należy pamiętać, że barok charakteryzuje się przepychem i bogactwem złotych zdobień, więc detale inspirowane tą epoką muszą być wytworne. Ponadto estetyka francuska stawia na dużą ilość światła i błysk w aranżacji, warto zatem wprowadzić do mieszkania duże okna oraz lustra w ozdobnych ramach, aby optycznie powiększyć wnętrze.

Polecane dodatki i akcesoria do wnętrza w stylu francuskim:

 • porcelanowe figurki,
 • pałacowe detale – chwosty, karnisze, poduszki,
 • jednobarwne ornamentowe naczynia,
 • kryształowe żyrandole,
 • czarno- białe fotografie,
 • świeczniki z mosiądzu.

Styl francuski jest jednym z ciekawszych trendów w aranżacji mieszkań.  Cechuje go nonszalancka elegancja, przepych oraz inspiracja wnętrzami pięknych, zabytkowych pałaców.

komoda na giętkich nóżkach

Tworzymy wnętrza pełne luksusu

Styl francuski to połączenie elegancji i wyrafinowania. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale opanował tę sztukę. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, Twoje mieszkanie stanie się miejscem pełnym uroku i klasy. Projektujemy wnętrza w stylu francuskim, łącząc luksusowe materiały, subtelne kolory i wykwintne detale, tworząc idealne środowisko do życia. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnej aranżacji wnętrz w stylu francuskim, która odzwierciedli Twój osobisty styl i przyciągnie uwagę. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym wyróżnia się mieszkanie w stylu francuskim?

Mieszkanie w stylu francuskim wyróżnia się elegancją, artystycznym luzem i wszechobecną sztukaterią. To miejsce pełne przepychu. Wnętrze urządzone w tym trendzie jest inspirowane wystrojem zabytkowych pałaców i francuskich kamienic.

Jaka kolorystyka pasuje do wnętrza w stylu francuskim?

Aranżując wnętrze w trendzie francuskim, należy postawić na stonowaną paletę barw. Warto zdecydować się na pastelowe odcienie, biel, kremowe beże, szarości.  Można również wybrać mocniejsze kolory – zieleń oraz musztardową żółć. 

Jakie materiały wybrać do wnętrza w stylu francuskim?

W stylu francuskim występują materiały takie jak drewno, mosiądz czy marmur. Królują w nim szlachetne surowce. Do takiego wnętrza pasować będą poduszki i fotele wykonane z aksamitu oraz jedwabiu.

Jakie meble i dodatki wybrać do aranżacji w trendzie francuskim?

Do wnętrza zaaranżowanego w stylu francuskim warto wprowadzić „ludwiki” – krzesła, komody i szafy na giętkich nóżkach inspirowane modą z czasów Ludwika XIV. Należy postawić na barokowe dodatki i designerskie akcesoria. W mieszkaniu o francuskiej estetyce sprawdzą się porcelanowe figurki, kryształowe żyrandole i świeczniki z mosiądzu.