jasny salon w stylu francuskim
17
paź

Elegancja w stylu francuskim

Styl francuski to bogate połączenie historii i harmonii z nutką subtelnej elegancji. Dawniej zdominowany przez przepych i motywy orientalne czerpiące z kultury Chin, dziś charakteryzujący się eklektyzmem. Na szczęście, obecnie w niemal każdym wnętrzu sprawdzi się tak samo dobrze, oferując jasne pomieszczenia pełne uroku.

sypialnia z meblami vintge

Historia stylu francuskiego

Styl francuski narodził się w okolicach XVII wieku przybierając charakterystyczne kształty za rządów Ludwika XIV – Króla Słońce, by być świadectwem potęgi władcy oraz podkreślać majętność jego ziem. W tym czasie, nurt ten kojarzony był z bogatą dekoracyjnością i finezją projektu wnętrz. Ta bogata, mająca oddawać przepych i wielkość forma, łączy w sobie sztukę antyczną – piękno formy z harmonią i miłością do porządku, w którym wybrzmieć mogą detale. To właśnie taka koncepcja stoi za dawnym, jak i współczesnym stylem francuskim, który czerpie garściami z paryskiego szyku i stylu wnętrz prowansalskich.

   
Co charakteryzuje styl francuski?

Bez wątpienia, najlepiej styl francuski oddają dwa słowa – jasność i przestronność. Nawet pomimo odwołania do wnętrz monarchów, ozdobność podporządkowana jest rządzącej tym nurtem lekkości, która kojarzy nam się z typową niezobowiązującą elegancją. Przestrzenie wypełnione są subtelną, romantyczną otoczką. Podkreślają ją klasyczne meble oraz możliwe do wprowadzenia antyki. Aby uzyskać nieco bardziej nowoczesny wydźwięk, warto zastanowić się nad połączeniem ich z porcelaną i szkłem. Oba surowce współgrają z lekkością stylu. Inne bez wątpienia warte uwagi dodatki to:

  • podłoga z drewna – jedną z cech aranżacji w stylu francuskim jest wykończenie podłóg, gdzie wzór w jodełkę nie jest jedyną opcją, do aranżacji pasują wszelkie inne harmonijne wzory;
  • wykończenie i dekoracja ścian – elegancki prosty gzyms, tak charakterystyczny dla paryskich kamienic, pomoże nie tylko ozdobić wnętrze, ale świetnie maskuje mankamenty ścian. Innym pomysłem jest zastosowanie boazerii lub sztukaterii w francuskim stylu;
  • akcenty barowe – nieodłączny dekoracyjny motyw tego stylu. Podbite aksamitem fotele, detale na powierzchniach, ozdobne żyrandole czy wreszcie klasyczne lampy to must have;
  • oświetlenie – w przypadku stylu francuskiego to świeczniki, lampy, a także wspomniane wyżej żyrandole odgrywają wielką rolę. Warto pomyśleć również o kinkietach na ścianach.

Salon w paryskim wydaniu

Serce każdego domu i mieszkania – salon, również w stylu francuskim zajmuje najważniejsze miejsce.  To najbardziej reprezentacyjne miejsce, gdzie przyjmujemy gości. Wymaga więc dopracowania. Najważniejszym elementem jest kanapa – jej umiejscowienie, jak i styl jest kluczowe. Należy zadbać, by była umiejscowiona w dobrze widocznym miejscu, ale nie zabierała niezbędnej przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie również, jeśli przed kanapą na ławie lub stoliku, umiejscowimy wazon pełen świeżych kwiatów.
  

rzeźba w stylu klasycystycznym

Kuchnia w stylu francuskim

W przypadku aranżacji kuchni, styl francuski oferuje dwa rozwiązania. Typowy dla wnętrz mieszkań w mieście, gdzie motywami dekoracyjnymi są porcelana oraz szkło. Innym wyjściem jest skorzystanie z prowansalskiego uroku francuskiej wsi – tu odnajdą się wszelkie akcenty roślinne, zapachy tymianku i innych ziół, dekorowane zastawy oraz meble. Niezależnie jednak od tych dwóch opcji, kuchnię w stylu francuskim charakteryzuje czystość podkreślona jasnym kolorem ścian. Niemniej ważne są solidne drewniane blaty oraz szafki.

Łazienka – czysta i wygodna

Przy aranżacji łazienki należy skupić się na następujących kwestiach: kafelki, ściany i detale. Najbardziej charakterystyczne dla stylu francuskiego kafelki ułożone są w szachownicę z czarnych oraz białych wypolerowanych kafelek. W przypadku ścian warto postawić na skromny minimalizm, czyli gładkie powierzchnie i jasne kolory. Ostatnim elementem są detale – tu warto popuścić wodze fantazji. Dekorowane gałki, wolno stojąca elegancka wanna, bateria w stylu retro? Wszystko jak najbardziej pasuje!
  

Sypialna – antyczna harmonia

W przypadku sypialni, warto odnieść się do kolejnej cechy francuskiego stylu – romantyzmu. Eleganckie łóżko będzie dobrym pomysłem, szczególnie jeśli zajmie centralne miejsce pomieszczenia. W przypadku większego metrażu, można zastanowić się nad wprowadzeniem klasycznych toaletek. Kolory jakie poleca się w przypadku ścian sypialni to beże, pastele, naturalne odcienie pełne ciepła i spokoju.

Jak w każdym wnętrzu, w przypadku omawianego stylu, aranżacji sprzyjać będzie nuta elegancji, którą zapewnią klasyczne meble. Niemniej ważna jednak jest prywatność, w sypialni zapewnią ją zasłony sięgające do parapetu lub samej podłogi. Wybór należy do Ciebie!

Do jakich wnętrz pasuje styl francuski?

Styl francuski możliwy jest do zaadaptowania niemal wszędzie. Najbardziej kojarzone z Paryżem mieszkania w kamienicach, wcale nie odbierają możliwości cieszenia się nim w domach, czy mniejszych mieszkaniach. Pasuje do wnętrz o szerokim i otwartym układzie pomieszczeń. W przypadku domów, styl francuski nie znajduje ograniczeń! Jeśli natomiast dysponujesz mniejszym metrażem, wprowadzenie takiej aranżacji również nie powinno być większym problemem.

lustro w rzeźbionej ramie

Francuska elegancja we wnętrzach

Zanurz się w romantyczny styl francuski z naszym projektem aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony architekt wnętrz MAZZANI wprowadzi elegancję i urok Paryża do Twojego mieszkania. Korzystając z naszych usług projektowania, osiągniesz harmonię i luksus, których poszukujesz. Z nami tworzenie przestrzeni w stylu francuskim stanie się prostsze niż kiedykolwiek. Pozwól naszemu projektantowi wnętrz uczynić Twoje marzenie o francuskiej aranżacji rzeczywistością. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Do jakich wnętrz pasuje styl francuski?

Mimo że styl francuski dedykowany jest przestronnym wnętrzom o otwartym układzie pomieszczeń, odnajdzie się dobrze w niemal każdym wnętrzu. Dlatego nawet pomimo posiadania małej przestrzeni, warto zastanowić się nad czerpaniem wypracowanych w nim rozwiązań.

Jakie kolory pasują do stylu francuskiego?

Ikonicznymi dla stylu francuskiego kolorami są różne odcienie beżu i wszelkie pastele. Kolory mają za zadanie rozświetlać wnętrze i zapewniać elegancki wydźwięk. Warto podkreślić, że tak dobrana paleta barw świetnie koresponduje z niemal każdym kolorem mebli.

Kiedy narodził się styl francuski?

Styl francuski narodził się w wieku XVII, podczas panowania Króla Ludwika XIV – Króla Słońce. W swoich założeniach miał oddawać splendor i bogactwo, zarówno dworu królewskiego, jak i kulturę Francji.

Jakie są najważniejsze cechy stylu francuskiego?

Do najważniejszych cech stylu francuskiego należą: jasne przestronne wnętrza, klasyczne drewniane meble, zdobnictwo i bogactwo detali. Równie ważna jest lekkość, którą gwarantują kafelki, ozdoby ze szkła i porcelany. Całość aranżacji skupia się na niewymuszonej elegancji.