salon z aneksem
10
paź

Jak kreować wnętrza w stylu loft?

Styl loft jest jednym z najczęściej wybieranych stylów do aranżacji wnętrz. Swoje źródło zaczerpnął z wnętrz nowojorskich fabryk, magazynów, które opustoszałych w wyniku zapaści gospodarczej w połowie XX wieku. Początkowo, obiektami tymi interesowali się lokalni artyści, którzy we wnętrzach tych budynków urządzali swoje galerie, pracownie, a nawet mieszkania. Z biegiem czasu, styl ten był wykorzystywany już nie tylko przez artystów.

Styl loft stanowi połączenie okazałej przestrzeni, dużych okien czy przeszkleń, widocznych elementów konstrukcji budynku (konstrukcji stalowej czy murowanych ścian z cegieł) oraz widocznych instalacji wewnętrznych (kabli, peszli, rurociągów czy kanałów). Styl można podzielić na 2 rodzaje pomieszczeń, w których ma być zastosowany. Wyróżniamy tutaj hard loft i soft loft. Hard loft to określenie stylu z zastosowanego bezpośrednio w budynkach po przemysłowych, halach, magazynach, kuźniach. Budynki te charakteryzują się otwartą przestrzenią, wysokością pomieszczeń i dużymi przeszkleniami. Ich naturalną formą są odkryte elementy konstrukcji czy instalacji technicznych.

sypialnia z ceglaną ścianą

Soft loft to odzwierciedlenie odmiany hard loft w budynkach deweloperskich (jedno- lub wielorodzinnych), to znaczy takich, których wielkość i kubatura odpowiadają potrzebom i możliwościom finansowym inwestora. Soft loft polega na zastosowaniu w pomieszczeniach charakterystycznych elementów stylu industrialnego (np. ściana z cegły, betonu, widoczne instalacje).

Elementy wyróżniające stylu loft

Charakterystycznymi elementami stylu loft niewątpliwie są otwarta przestrzeń oraz wysokie i szerokie okna (przeszklenia), przez które wpada bardzo dużo naturalnego światła. Styl ten charakteryzuje się również wysokimi pomieszczeniami, które nawiązują do nowojorskich fabryk lat 50. Czy musimy posiadać budynek poprzemysłowy, aby zastosować ten styl? Nie. Wystarczy, że do pomieszczeń wprowadzimy typowe dla tego stylu elementy, mianowicie:

  • otwartą przestrzeń – rezygnacja ze zbędnych ścianek działowych,
  • wysokie i szerokie okna czy przeszklenia – jeżeli pomieszczenie wyposażone jest w okna w standardowych rozmiarach najlepiej zrezygnować z firanek i zasłon; jeżeli czujemy potrzebę osłonięcia się od sąsiadów, lepiej zastosować w takim przypadku rolety (wewnętrzne lub zewnętrzne),
  • funkcjonalne meble – ilość mebli należy ograniczyć do minimum – w tym przypadku mniej znaczy lepiej,
  • umiar w stosowaniu dekoracji – rezygnacja ze zbędnych bibelotów, ozdób, dekoracji,
  • surowy klimat uzyskany poprzez stosowanie neutralnej kolorystyki – postaw ścianę z cegły czy z betonu architektonicznego.

Loft lubi kolor i fakturę

W pomieszczeniach urządzonych w stylu loft dominującymi barwami są: biel, czerń, szarość, antracyt, rudy, naturalne drewno. Dominujące faktury to: beton, metal, cegła, drewno.

Urządzając mieszkanie w tym trendzie, warto postawić na jednolitą barwę ścian połączoną z jednym charakterystycznym elementem, na przykład ścianą z cegły czy betonu. W takich przestrzeniach nie powinno zabraknąć wyposażenia zawierającego elementy metalowe w kolorze czarnym lub antracytowym oraz elementy drewniane.

Charakterystycznym materiałem, stosowanym w aranżacjach w tym stylu, bez wątpienia, jest beton. Naturalny, szary odcień betonu doskonale współgra z drewnianymi oraz metalowymi akcentami w postaci mebli, oświetlenia czy podłogi. Z drugiej strony, charakter pomieszczenia możemy również podkreślić poprzez zastosowanie ściany z cegły. Jeżeli konstrukcja naszego budynku nie posiada ścian z cegły ceramicznej, warto zastanowić się nad zastosowaniem okładzin z naturalnych płytek z cegieł lub okładzin betonowych imitujących postarzałą cegłę.

Loftowe meble

Meble do pomieszczeń w stylu loft powinny być proste i funkcjonalne, wykonane z metalu i drewna. Tworzywu sztucznemu mówimy stanowcze „nie”. Typowymi meblami industrialnym są drewniane komody, metalowe regały lub meble stanowiące połączenie obydwu materiałów. Kluczowy dla tego stylu jest stół o prostej formie, bez zbędnych zdobień i udziwnień. Najczęściej jego nogi są metalowe, malowane proszkowo w kolorze czarnym lub antracytowym. Blat stołu w kształcie prostokąta lub kwadratu (bez obłości), wykonany z drewna o naturalnej barwie. Ciemna podstawa stołu dodaje szyku i charakteru pomieszczeniu oraz dobrze wyróżnia się na tle ściany betonowej czy ceglanej.

Meble powinny podkreślać surowość nurtu oraz odznaczać się prostą geometrią. Warto postawić na modele w ciemniejszym kolorze, o prostej, kwadratowej bryle, które będą kontrastować z bielą ścian i szarością betonu. Prym w industrialnym wyposażeniu wiodą regały, półki czy stoliki kawowe z drewnianym blatem posadowionym na metalowych stelażach. Można również zastosować pojedynczy dodatek w postaci mebla lub tekstyliów w intensywnym kolorze. Dobrze sprawdzą się tutaj kolory takie jak: rudy, butelkowa zieleń lub ciemny granat. Barwy te warto stosować na kanapach lub fotelach. W bardziej wyszukanych wnętrzach w stylu loft, są one wykonywane nawet ze skóry.

Loftowe dodatki

Dodatki w pomieszczeniach w stylu loft należy eksponować ze smakiem i wyczuciem. Warto postawić na akcesoria w kolorze czarnym lub antracytowym. Rezygnujemy z ram zdjęć i obrazów ze zbędnymi zdobieniami i dekorami.  Stosujemy ramy proste, najlepiej w kolorze czarnym lub antracytowym. Dobrym uzupełnieniem akcesoriów są analogowe zegary w metalowych lub drewnianych oprawach, lampy z metalowymi abażurami, metalowe kwietniki i doniczki (również z betonu architektonicznego), kwiaty z dużymi zielonymi liśćmi (posiadanie ich również w umiarze), podkładki pod naczynia z drewna, korka lub nawet ze skóry.

schody metalowe, drewniane trepy, ceglana ściana

Oświetlenie w stylu loft

W pomieszczeniach w stylu loft, oprócz wysokich i szerokich okien (bez zasłon i firan), przez które wpada bardzo dużo naturalnego światła, istotne jest oświetlenie. Pomieszczenia, z uwagi na zastosowaną surowość, muszą być doskonale doświetlone. Bardzo dobrze sprawdzą się czarne lub antracytowe wiszące lampy, które można zastosować nad stołem, stolikiem kawowym czy kanapą. To zadanie również dobrze spełnione będzie przez modele typu pająk lub montowane na szynoprzewodach.

Styl loft a wielkość pomieszczenia

Rodzi się pytanie, czy styl loft można zastosować w mieszkaniach w bloku? Odpowiedź brzmi – tak. Wcale nie musimy posiadać wysokich pomieszczeń czy dużych przeszkleń ani być posiadaczami starej kuźni. Wystarczy, że swoje małe pomieszczenie zaaranżujemy na styl industrialny. W miarę możliwości ograniczmy ilość ścianek działowych, a podział pomieszczeń zaakcentujmy za pomocą faktur i barw. Ściany niech pozostaną w kolorze białym. Ich wykończenie z cegły lub betonu należy stosować na mniejszych powierzchniach tak, aby nie zaciemniały zanadto pomieszczenia. Jeżeli nie chcemy aranżować mebli w kolorze naturalnego drewna z czarnymi ramami, warto zastanowić się nad wyborem białych oklein z pozostawieniem czarnych, metalowych elementów. Przestrzeń powinna być dobrze doświetlona. Zrezygnujmy z firan i zasłon. Pomieszczenia rozjaśni również jasna podłoga, wykończona na przykład płytkami lub panelami imitujące drewno, deskami, płytkami gresowymi, ceramicznymi lub terakotą imitującą beton. Warto zrezygnować z nadmiernej ilości dekoracji, aby nie stwarzać wrażenia przesytu elementami industrialnymi.

Styl loft a funkcjonalność

Czy styl loft pomimo swojej prostoty jest funkcjonalny? Otóż tak. Meble bez zbędnych dekorów oraz rezygnacja ze zbędnych dekoracji i bibelotów ułatwiają utrzymanie pomieszczenia w czystości. Sprzęty są trwałe, wykonane z metalu lub drewna oraz pojemne, z uwagi na proste formy geometryczne. Brak zasłon czy firan w oknach również przynosi korzyści (oszczędność czasu na pranie tych akcesoriów) oraz doświetla pomieszczenia. Efekt? Mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie, ponieważ pomieszczenia nagrzewają się naturalnym źródła ciepła, jakim jest słońce. Styl ten bez problemu można zastosować w mieszkaniach w bloku, w kamienicach czy w budynkach poprzemysłowych, ponieważ najlepiej komponują się z miejską zabudową. Jeżeli zastanawiamy się nad budową domu jednorodzinnego na skraju lasu lub w środku głębokiej wsi, warto rozważyć, czy proste geometryczny bryły zarówno budynku, jak i jego wystroju, na tle sielskiego krajobrazu, będą wyglądały korzystnie.

Styl loft w prosty sposób łączy surowość i otwartość. Te dwie, na pozór, przeciwstawne cechy wzajemnie się uzupełniają, tworząc we wnętrzach niepowtarzalny klimat.

lampa z widocznymi kablami

Urok stylu loftowego

Odkryj nowoczesne piękno stylu loftowego w swoim mieszkaniu dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz projektant specjalizuje się w projektowaniu wnętrz w stylu loftowym, łącząc surowość z elegancją. Zalety mieszkania w tym stylu to przestrzeń, industrialny urok i unikalna estetyka. Pozwól nam przekształcić Twoje wnętrze, tworząc miejsce, które odzwierciedla Twój charakter i styl życia. Skorzystaj z naszej ekspertyzy w projektowaniu wnętrz i stwórz loftową przestrzeń, która zachwyci Cię codziennie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd styl loft czerpał inspiracje?

Styl loft jest jednym z najczęściej wybieranych stylów do aranżacji wnętrz. Swoje źródło zaczerpnął z wnętrz nowojorskich fabryk, magazynów, które opustoszałych wyniku zapaści gospodarczej w połowie XX wieku.

Hard czy soft loft, co wybrać?

Hard loft to określenie stylu stosowanego bezpośrednio w budynkach poprzemysłowych, halach, magazynach, kuźniach. Soft loft to odzwierciedlenie hard loft w budynkach deweloperskich (jedno- lub wielorodzinnych); polega na wdrożeniu w takich pomieszczeniach charakterystycznych elementów stylu industrialnego (np. ściana z cegły, betonu, widoczne instalacje).

Jakie kolory i materiały dominują w stylu loft?

W pomieszczeniach urządzonych w stylu loft dominującymi barwami są: biel, czerń, szarość, antracyt, rudy, naturalne drewno. Dominujące faktury to: beton, metal, cegła, drewno.

Jakie meble wybrać do pomieszczeń w stylu loft?

Meble do pomieszczeń w stylu loft powinny być proste i funkcjonalne. Wykonane z metalu i drewna. Tworzywu sztucznemu mówimy stanowcze „nie”.

Jakie dodatki stosować w pomieszczeniach w stylu loft?

Dodatki w pomieszczeniach w stylu loft należy eksponować ze smakiem i wyczuciem. Warto postawić na akcesoria w kolorze czarnym lub antracytowym. Rezygnujemy z ram zdjęć i obrazów ze zbędnymi zdobieniami i dekorami.

Jakie oświetlenie stosować w pomieszczeniach w stylu loft?

W pomieszczeniach w stylu loft, oprócz wysokich i szerokich okien (bez zasłon i firan), przez które wpada bardzo dużo naturalnego światła, istotne jest sztuczne oświetlenie. Bardzo dobrze sprawdzą się czarne lub antracytowe wiszące lampy. To zadanie również dobrze spełnione będzie przez modele typu pająk lub montowane na szynoprzewodach.

Na jakiej powierzchni warto stosować styl loft?

Rodzi się pytanie, czy styl loft można zastosować w mieszkaniach w bloku? Odpowiedź brzmi – „tak”. Wcale nie musimy posiadać wysokich pomieszczeń czy dużych przeszkleń ani być posiadaczami starej kuźni. Wystarczy, że swoje małe mieszkanie zaaranżujemy na styl industrialny.

Czy styl loft jest funkcjonalny?

Otóż tak. Meble są proste, bez zbędnych dekorów utrudniających utrzymanie kurzu w ryzach. Rezygnacja ze zbędnych dekoracji i bibelotów również ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości. Meble są trwałe, wykonane z metalu lub drewna oraz pojemne. Brak zasłon czy firan w oknach również jest korzystny, ze względu na porządek oraz jasność pomieszczeń.