zdjęcie kuchni urządzonej w stylu skandynawskim
10
paź

Jak powstał styl skandynawski? 

Nazwa stylu pochodzi od regionu, w którym został zapoczątkowany, aby odwrócić uwagę od panującej ponurej skandynawskiej aury. Pochmurne i deszczowe dni wywołały potrzebę urządzania wnętrz w taki sposób, aby dostarczyć pomieszczeniu jak najwięcej światła dziennego. Postawiono zatem na białe ściany i jak najjaśniejsze podłogi wykonane z drewna. Kolejnym krokiem było usunięcie wszystkich zasłon, co również pozwoliło znacznie doświetlić pomieszczenie. Stosując styl skandynawski w swoich wnętrzach, należy pamiętać o jego naczelnej zasadzie – im jaśniej tym lepiej!

jadalnia w stylu skandynawskim

Cechy stylu skandynawskiego

Prostota i jasne barwy!

W stylu skandynawskim niewątpliwie króluje kolor biały, który początkowo może wydawać się ponury i niekiedy nawet przytłaczający. Szczególnie dla osób przyzwyczajonych do kolorowych ścian w swoim domu. Należy pamiętać, że podstawą stylu są wszelkiego rodzaju piece kaflowe, czy kominki, które nadają ciepłego blasku pomieszczeniu. Podobny efekt przynoszą odpowiednio dobrane lampy.

W skandynawskich wnętrzach nie może zabraknąć pięknego stołu umieszczonego najczęściej w centrum mieszkania. Kiedy we wnętrzu znajduje się stół, dopiero do niego dobieramy elementy pasujące do reszty mieszkania. Podłoga oraz meble wykonane są głównie z drewna i charakteryzują się najczęściej prostotą i minimalizmem.

Skandynawskie dodatki

W stylu skandynawskim nie może zabraknąć dodatków składających się z form geometrycznych. Najbardziej popularne są tu:

 • kwadraty,
 • prostokąty,
 • koła,
 • trójkąty,
 • romby.
mieszkanie w skandynawskim stylu

Konstrukcja, stylistyka, kolor i materiał

O samym materiale musimy pomyśleć już na początku planowania aranżacji wnętrz, aby całe pomieszczenie było konsekwentnie dekorowane jednym z nich. Nie wyklucza się jednak łączenia ze sobą różnych materiałów, które nam się podobają, jednak muszą one być przemyślane, aby idealnie pasowały do siebie. Wśród innych cenionych dodatków we wnętrzach skandynawskich znajdują się:

 • pledy,
 • narzuty,
 • koce,
 • poduszki.

Nie tylko nadają one uroku pomieszczeniom, ale także pozwalają stworzyć przytulny nastrój, będący przeciwieństwem chłodnej aury na zewnątrz. Ciekawego efektu dodają także dywany z długim włosem, czyli shaggy. Warto dodać, że wszystko to powinno utrzymywać się w jasnych kolorach i być wykonane z ciepłych tkanin. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, takie jak:

 • bawełna,
 • juta,
 • len.

Te elementy nie muszą jednak być wyłącznie białe, dobrze sprawdzą się kolory pastelowe, które pozwolą przezwyciężyć monotonię. Z uwagi na dużą sympatię mieszkańców rejonu skandynawskiego do wszelkiego rodzaju świec, częstym dodatkiem są także elementy świetlne. Poczucie bezpieczeństwa, które dają, skłania do dekorowania nimi niemal każdego pomieszczenia w domu (sypialni, salonu, kuchni a nawet łazienki).

Przede wszystkim natura!

Szczególne znaczenie w stylu skandynawskim ma kontakt z naturą. Dlatego też w mieszkaniach zaaranżowanych w tym stylu umieszcza się na podłodze długie deski z dobrze uwidocznionymi słojami, które mogą być pobielane. Oznacza to, że materiały, które wykorzystuje się we wnętrzach skandynawskich są w jak największym stopniu naturalne. Projektanci podkreślają, że im mniejsza ingerencja w dany materiał lub jego kształt tym lepiej. Na uwagę zasługują także produkty DIY, posiadające dobrą jakość i elegancki styl, oraz meble vintage.

Małe wnętrza a styl skandynawski

Styl skandynawski pasuje niemal do każdej aranżacji. Dużą popularnością cieszy się jednak w małometrażowych pomieszczeniach, w których jest wykorzystywany na masową skalę. Świetnie sprawdza się dzięki swojej funkcjonalności oraz prostej formie. Pozwala na urządzenie mieszkania w taki sposób, aby mimo małej powierzchni możliwe było optyczne powiększenie jej oraz zorganizowanie miejsca na niezbędne wyposażenie pomieszczenia. Wnętrza skandynawskie to przede wszystkim harmonia i dopasowanie, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

salon w stylu scandic

Urok skandynawskiego stylu

Odkryj piękno i funkcjonalność stylu skandynawskiego dzięki usługom doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, zapewniając funkcjonalność, minimalizm i przytulność. Zalety mieszkania w tym stylu to jasność, przestronność i harmonijna estetyka. Skorzystaj z naszego projektu, aby stworzyć wnętrze pełne świeżości i inspiracji. Zaufaj profesjonalistom, którzy pomogą Ci osiągnąć wymarzony efekt. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.