salon w kolorze bieli i szarości
12
kwi

Popularny styl skandynawski

Od kilku sezon możemy zauważyć aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim. Z roku na rok gromadzi on coraz więcej zwolenników. Dlaczego styl ten stał się tak bardzo popularny? Jak dużo o nim wiemy, decydując się na takie urządzenie mieszkania? W tym artykule odpowiemy na te pytania oraz przybliżymy ten styl. 

Historia stylu skandynawskiego 

Styl skandynawski pochodzi z północnej Europy. Prekursorem był Carl Larsson – szwedzki architekt wnętrz oraz malarz. To on wraz z małżonką zmienił podejście Szwedów do aranżacji mieszkań, które początkowo były dosyć mroczne z uwagi na stosowanie ciemnych kolorów ścian oraz ciężkich mebli w stylu gustawiańskim. Dom Larssonów w Lilla Hyttnas był przestrzenny, jasny i pełen światła. Ciekawostką jest, iż w roku 1948 handlowiec Ingvar Kaprad wpadł na pomysł, by projektować meble rodem z Lila Hyttnas,  odnosząc ogromny sukces. Dziś jego firma ma ponad 300 sklepów w 44 krajach, a nazwa przedsiębiorstwa znana jest na całym świecie – IKEA. 

Styl skandynawski – norweski, szwedzki czy duński? 

  • Styl norweski – charakteryzuje się ciepłym, przytulnym, jednakże lekko luksusowym wnętrzem. Mieszkańcy Norwegii lubią zimną kolorystykę wnętrz, naturalne światło i otwartą przestrzeń, a także dużo roślinności. Mieszkanie w stylu norweskim jest minimalistyczne, posiada niewiele mebli. Tworzywem, który dominuje, jest drewno, pod wszelką postacią, a także kamienie. Taka kompozycja tworzy tzw. Koselig, czyli klimat, który łączy ciepło, przytulność oraz intymność. 
  • Styl szwedzki – charakteryzuje się nowoczesnością. Pomieszczenia zazwyczaj są nowoczesne, jasne w neutralnych barwach, jednak z dozą oryginalnych dekoracji. Szwedzi cenią sobie mocno zaakcentowane, ale i przemyślane projekty wnętrz. 
  • Styl duński – Duńczycy cenią sobie przede wszystkim tradycję. W duńskich mieszkaniach często można spotkać meble rodem z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Kolorystyka wnętrz w stylu duńskim to jasne oraz ciemny kolory, połączenie klasyki i nowoczesności. Stąd określenie Hygge, które oznacza komfort, wygodę, a także przytulność. 

Odmiana New Nordic w stylu skandynawskim 

Wnętrza mieszkań w tej odsłonie są bardziej nowoczesne oraz przestronne. Bazą będzie tu jasna podłoga, meble o różnej barwie utrzymane w tonacji czerni lub brązu. Jeśli chodzi o dekoracje, to przeważają tu poduszki i dywany. 

salon

Odmiana gustawiańska w stylu skandynawskim 

Jest ona najstarszą odmianą tego stylu. Bazuje przede wszystkim na tradycji, a także naturalnych rozwiązaniach w kwestii wnętrz. Wyposażenie mieszkania w tym stylu jest zazwyczaj ciężkie oraz masywne. Jeśli chodzi o dodatki, to jest to odmiana bardzo bogata w zdobienia, np. roślin. 

Odmiana Scandi Chic w stylu skandynawskim 

Mieszkania w tej odmianie stylu skandynawskiego charakteryzuje bogate wnętrze z minimalistyczną wizją skandynawską. Możemy zauważyć tu dużo elementów z mosiądzu, złota oraz miedzi. Kolorystyka wnętrz bazuje na odcieniach różu i błękitu i bieli.  

Kolory w stylu skandynawskim 

Barwy, które wpasowały się w klimat stylu skandynawskiego to przede wszystkim odcienie bieli, szarości, błękitu, czy pudrowy róż. W dodatkach możemy dopatrzeć się dopiero mocniejszych akcentów kolorystycznych, np. czerwieni, żółci, granatu lub czerni.  Tworzywa wykorzystywane w aranżacji mieszkań to przede wszystkim drewno, kamień, a także skóra i len. Jeśli chodzi o gatunki drewna, przeważają: brzoza, sosna lub jesion, co jest zależne od danej strefy klimatycznej. 

wnętrze z odsłoniętymi oknami, bez zasłon, dużo światła

Dodatki w stylu skandynawskim – jakie wybrać? 

Jeśli lubisz dodatki w mieszkaniu, styl skandynawski jest właśnie dla Ciebie. To one dopełniają wnętrze Twojego domu i dodają mu charakteru, szczególnie w minimalistycznych przestrzeniach. To właśnie dopiero tutaj wprowadzamy takie kolory, jak: czerwony, żółty czy kobaltowy. Dodatki często pochodzą z recyclingu, zależy to od wnętrza: czy jest ono klasyczne (tzw. styl gustawiański), czy nowoczesne. W stylu skandynawskim jest dużo nawiązań do natury, dlatego też możemy spotkać w katalogach meblarskich dużo fotografii mebli z palet, wieszaków z gałęzi, czy też lamp z szyszek.  

Mieszkanie w stylu skandynawskim – dla kogo? 

Jeśli lubisz zorganizowane wnętrze i cenisz sobie porządek, to styl skandynawski jest właśnie dla Ciebie. Połączenie minimalizmu i nowoczesności świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, takich jak kuchnia czy łazienka, które powinny być przede wszystkim praktyczne. W tych wnętrzach zazwyczaj stawiamy właśnie na białe płytki i drewniane meble. Łatwo możemy dopełnić charakteru wnętrza oryginalnym, kolorowym dodatkiem. Kolejnym plusem stylu skandynawskiego jest jego cena. Nie musi być on wcale drogi, jest mnóstwo tanich dodatków w popularnych sieciówkach. Styl ten ma wielu swoich zwolenników, dlatego też, sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu prywatnym, ale także lokalach udostępnianych pod wynajem.  

sypialnia w stylu nordic

Twoje wnętrze, Twoje marzenia, nasza pasja

Styl skandynawski to dobre rozwiązanie dla każdego wnętrza, zarówno jeśli chodzi o mieszkanie, jak i dom. Nasza firma MAZZANI indywidualnie podchodzi do projektu każdego klienta. Jeśli jesteś zdecydowany na aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim, skontaktuj się z nami.  

Pytania naszych klientów:

Dla kogo mieszkanie w stylu skandynawskim?

Mieszkanie w stylu skandynawskim będzie idealne dla osób ceniących sobie porządek i zorganizowane wnętrze. 

Jakie kolory występują w stylu skandynawskim?

Barwy, które wpasowały się w klimat stylu skandynawskiego to przede wszystkim odcienie bieli, szarości, błękitu, czy pudrowy róż.