drewniany wachlarz na ścianie
12
kwi

Jaki to styl – japandi

Japandi to swego rodzaju mieszanka stylów z kraju Kwitnącej Wiśni oraz zimnej Skandynawii. W poniższym artykule dowiesz się, co jest dla niego charakterystyczne oraz uzyskasz informacje na temat inspiracji wnętrz w tym stylu. 

Styl japandi 

Jest to nurt wywodzący się z Japonii, który narodził się stosunkowo niedawno. To połączenie minimalizmu stylu skandynawskiego z ciepłą kolorystyką wnętrza japońskiego. Nazwa zrodziła się z hybrydy dwóch styli, stąd japandi. Oba nurty mają ze sobą wiele wspólnego, choćby zasadę “less is more” w przypadku dodatków, czyli mniej znaczy więcej.  

Japandi – cechy charakterystyczne 

Znakiem rozpoznawczym stylu japandi jest minimalizm. To stąd czerpie inspiracje na geometryczne linie oraz proste bryły. Od stylu skandynawskiego zapożyczono stonowaną kolorystykę wnętrza, prostotę oraz miłość do naturalnych surowców. Ze stylu japońskiego natomiast ręcznie wykonane przedmioty z dmuchanego szkła, ceramikę, roślinność oraz doświetlone wnętrze. Bardzo ważną rolę w stylu japandi ogrywa filozofia obu styli. W stylu japońskim jest to tzw. wabi-sabi, natomiast skandynawskim – hygge. 

Wabi-sabi nazywana jest sztuką doceniania tego, co może przynieść nam los oraz czerpania radości z niedoskonałości. „Wabi” oznacza pokorę i życie zgodnie z naturą, natomiast „sabi” – akceptowanie niedoskonałości i przemijania. Kolejnym terminem, ważnym w japońskiej filozofii jest „Ikigai”, oznaczające istotę życia. 

W Skandynawii natomiast filozofią jest tzw. hygge. Jest to termin oznaczający przepis na szczęście. To radość oraz bezpieczeństwo, cieszenie się z codziennych przyjemności. Ważne jest, nie tylko urządzenie naszych mieszkań, ale również to, jaki nadamy im klimat.  

salon w stylu japandi

Kolorystyka wnętrz 

O ile skandynawska kolorystyka ogranicza się do jasnych, bezpiecznych barw, takich jak biel czy odcienie szarości to styl japoński ma nieco szerszą gamę, w tym także ciepłe tony. Są to przede wszystkim takie kolory, jak: 

  • niebieski, 
  • zieleń, 
  • brąz, 
  • czerwień, 
  • purpura. 

Kolor najjaśniejszy powinien zostać użyty na ścianie, np. biały, delikatny róż czy beżowy. Kolory o intensywniejszej barwie warto wykorzystać w dodatkach.  

Dodatki 

Dodatki w stylu japandi dobieramy zgodnie z zasadą “less is more”. Oznacza to, że powinny być one delikatne i dyskretne, a zarazem naturalne oraz funkcjonalne. Świetnie sprawdzą się tu: 

  • ręcznie plecione kosze z trawy morskiej (w przypadku jaśniejszych wnętrz),  
  • bambusowe pudełka do przechowywania,  
  • drewniane miseczki o różnych kształtach, 
  • wazony, donice oraz naczynia z ceramiki,  
  • egzotyczna azjatycka roślinność. 

Jeśli chodzi o dywany,koce, czy poduszki postawmy tu na spokojne pastelowe odcienie lub kolory ziemi. Materiały, z których powinny być wykonane, to przede wszystkim len oraz bawełna. Dekoracje ścienne to minimalistyczne obrazki z roślinnością lub geometrycznymi wzorami. 

drzewko bonsai

Lampy w stylu japandi 

Rola światła w tym stylu jest bardzo istotna. Jest ono odpowiedzialne za atmosferę, która panuje w naszym mieszkaniu. To ona sprawia, że nasze wnętrza mogą mieć przytulny klimat. Lampy w stylu japandi stanowią swego rodzaju ozdobę do pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku dodatków, kierujmy się tutaj minimalizmem. Tworzywo, z którego są wykonane lampy, to zazwyczaj drewno, szkło oraz papier. Jeśli chodzi o kształt, dominują geometryczne wzory oraz lampy przypominające japońskie origami. 

Wskazówki aranżacyjne 

Projektując mieszkanie w stylu japandi powinniśmy skupić się maksymalnie na trzech neutralnych kolorach, mogą być to kolory ziemi, szarości lub beże. Zapomnijmy o kolorach takich jak żółty czy fuksja. Kolejnym aspektem, o którym powinniśmy pamiętać, jest minimalizm. Stosujemy się do reguły “less is more” nie tylko w przypadku dodatków, ale również mebli. Kolejną wskazówką są przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. Tworzywa odpowiednie do wykorzystania w tym rodzaju stylu to: rattan, bambus oraz wiklina. Ostatnią ważną rzeczą podczas planowania mieszkania w stylu japandi jest doświetlenie go. Postawmy tu na naturalne, dziennie światło. Świetnie sprawdzi się tutaj brak zasłon czy rolet w oknach. Poza tym nie zapomnijmy o lampach, dzięki którym stworzymy odpowiedni nastrój.  

jasne, surowe wnętrze

Twój styl, nasza pasja, piękne wnętrza

Styl japandi jest dość młodym, jeszcze niezbyt szeroko znanym nurtem wśród osób projektujących swoje mieszkania. Jeśli jednak lubisz skandynawski minimalizm, jasne wnętrza połączone z azjatycką egzotyką, to styl stworzony dla Ciebie. W przypadku wątpliwości zapraszamy do skorzystania z oferty projektantów wnętrz MAZZANI. Zespół profesjonalistów stworzy indywidualny projekt zgodny z Waszymi oczekiwaniami. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory pojawiają się w stylu japandi?

W stylu japandi powinniście zastosować przede wszystkim jasne, naturalne barwy na ścianach, a nieco głębsze, odważniejsze kolory zaprezentować w dodatkach. 

Co to styl japandi?

Nazwa pochodzi z hybrydy stylu japońskiego oraz stylu skandynawskiego. 

Jakie materiały możemy zastosować w stylu japandi?

Przede wszystkim stawiamy na ceramikę, szkło, bambus, rattan czy wiklinę.