minimalistyczne mieszkanie
24
wrz

Podstawowe cechy 

Styl minimalistyczny cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Estetyka ta wywodzi się z japońskiej filozofii zen i jej głównym założeniem jest dążenie do zachowania w mieszkaniu ładu, porządku i harmonii.  Niezwykle istotna jest więc zatem rezygnacja z nadmiaru dodatków i dekoracji w mieszkaniu. Dzięki temu w przestrzeni panuje spokój. Styl minimalistyczny nie bez powodu ma wielu zwolenników. Tego typu aranżacje są nie tylko eleganckie, ale też praktyczne, przestronne i komfortowe.  

kwiaty doniczkowe w sypialni

U kogo sprawdzi się styl minimalistyczny? 

Aranżacja mieszkania w stylu minimalistycznym będzie świetnym wyborem dla perfekcjonistów, którzy systematycznie dbają o ład i porządek oraz unikają przepychu w dodatkach i elementach wyposażenia. Chcesz, by Twoje wnętrze było przestronne, przytulne, a zarazem funkcjonalne? Spokój, komfort i elegancja w mieszkaniu to dla Ciebie podstawa? Styl minimalistyczny będzie zatem idealnym wyborem! Tego typu aranżacje cechują się prostotą kształtów, delikatną geometrią oraz strukturalną i kolorystyczną harmonią. 

Elegancja i funkcjonalność 

Aranżując minimalistyczne wnętrze, postaw na niezbędne meble. Zadbaj o to, by były one bardzo dobre jakościowo, dzięki czemu posłużą Ci na lata. Zrezygnuj z nadmiaru elementów, skup się na minimalizacji przestrzeni. Styl minimalistyczny opiera się na kompozycji linii tworzących geometryczne kształty, bazujące na kątach prostych. Meble powinny mieć gładkie powierzchnie i prostą formę. Zdecyduj się więc na bezuchwytowe modele o nowoczesnym designie. Pamiętaj o tym, by elementy wyposażenia były ze sobą spójne i tworzyły razem elegancką przestrzeń. Świetnym wyborem będą meble modułowe lub tworzone na wymiar. Wnętrze ma być nie tylko stylowe, ale też funkcjonalne.  

Neutralne kolory podstawą minimalizmu 

Kolorystyka stylu minimalistycznego bazuje przede wszystkim na stonowanych barwach. Eleganckie meble i dekoracje wyróżniają się na tle delikatnej podstawy kolorystycznej. Idealnym tłem będzie biel, do której warto dobrać szare lub beżowe dodatki. Neutralne barwy możesz przełamać czarnymi lub grafitowymi elementami. Zastosowanie kontrastu w wystroju będzie niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak o tym, że meble i dodatki w intensywnych kolorach muszą stanowić spójną całość z resztą przestrzeni. Wyraziste odcienie nie mogą przeważyć nad tymi stonowanymi, ponieważ to one są kwintesencją stylu minimalistycznego. 

Ożyw minimalistyczne wnętrze materiałami 

W minimalistycznym wnętrzu warto postawić na naturalne materiały, które sprawią, że wystrój będzie bardziej stylowy i elegancki. Skup się na dobrej jakości wyposażenia, a nie jego ilości. Jeśli chcesz, by przestrzeń była bardziej przytulna, wykorzystaj w aranżacji drewniane elementy. W tym przypadku warto postawić na ciepłe barwy. Innym materiałem, który możesz wykorzystać w aranżacji minimalistycznego mieszkania jest szkło, metal, ceramika lub naturalny kamień. Meble o takiej teksturze będą nie tylko stylowe, ale też trwałe. Drewno i kamień świetnie komponują się z gładkimi, połyskującymi powierzchniami mebli i metalem. Charakterystyczne dla tego typu wystroju są też stalowe wykończenia. Jeśli chodzi o podłogę, polecamy zdecydować się na drewniane, olejowane deski, które będą idealnie pasować do stonowanej kolorystyki ścian.  

Kuchnia w stylu minimalistycznym 

W minimalistycznej kuchni powinny znaleźć się gładkie i przestronne szafki kuchenne. Postaw na meble o prostym kształcie i jasnej kolorystyce. Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków i zadbaj o to, by na blatach nie znajdowało się zbyt dużo przedmiotów, takich jak sprzęt AGD, naczynia czy sztućce. Pamiętaj, że funkcjonalność kuchni to podstawa. Kup meble z prostymi uchwytami, unikaj gałek. Stół i krzesła dobierz w taki sposób, by pasowały do kolorystyki i materiału zabudowy kuchennej. 

Salon w stylu minimalistycznym 

W tym pomieszczeniu również postaw na prostotę. Zrezygnuj z mebli, które nie są Ci potrzebne. Warto, by sofa czy narożnik przypominały kształtem kwadraty lub prostokąty. Dzięki temu zachowasz w mieszkaniu minimalistyczną geometrię. Oprócz tego umieść w salonie wiszące szafki, które stworzą ciekawą kompozycję wokół telewizora.  

minimalistyczna łazienka

Łazienka w stylu minimalistycznym 

Minimalistyczna łazienka musi być praktyczna. Meble, ściany i dodatki mają nawiązywać do prostych, geometrycznych kształtów. Kolorystyka pomieszczenia powinna być stonowana. Świetnie sprawdzą się tutaj ziemiste barwy. Doskonałym pomysłem na dopełnienie przestrzeni będzie wykorzystanie betonowego, kamiennego lub drewnianego wykończenia. Materiały komponuj ze sobą tak, by tworzyły spójną kompozycję. Wszystkie przedmioty do pielęgnacji schowaj do szafek. Żadne akcesoria nie powinny stać na wierzchu, ponieważ kłóciłoby się to z istotą minimalizmu. Poza tym warto umieścić w łazience duże lustro i zadbać o dobre oświetlenie, które stworzy poczucie ładu i porządku. 

Oświetlenie w minimalistycznym wnętrzu  

Odpowiednie oświetlenie odgrywa w stylu minimalistycznym bardzo ważną rolę. Zwiększy ono efekt przestronności i harmonii wystroju. Dobrym wyborem będą oprawy sufitowe, lampy stołowe oraz ścienne. Postaw na stonowaną kolorystykę, czyli odcienie beżu, szarości i bieli. Światło powinno być utrzymane w ciepłych barwach. Pamiętaj, by oświetlenie pasowało do minimalistycznego wystroju. 

Jak urozmaicić minimalistyczne wnętrze? 

Aranżacja mieszkania w stylu minimalistycznym polega na ograniczeniu dodatków i dekoracji. Nie oznacza to jednak, że całkowicie trzeba z nich zrezygnować. Warto zdecydować się na takie elementy wyposażenia, jak: 

  • czarno-białe fotografie w czarnych lub białych ramkach, 
  • pojedyncze rośliny, 
  • dywany w jasnej kolorystyce, 
  • plakaty lub obrazy na ścianach, 
  • duże lustra. 
salon z kuchnią

Wygodne i stylowe mieszkanie

Projektowanie mieszkania w minimalistycznym stylu to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnej, spokojnej przestrzeni. Nasz doświadczony architekt wnętrz z MAZZANI ma wizję, która przekształci Twoje mieszkanie w oazę elegancji i funkcjonalności. Dzięki jego eksperckiej aranżacji wnętrz, osiągniesz harmonię i prostotę, jednocześnie maksymalizując wygodę. Skorzystaj z naszego projektu i ciesz się urokiem minimalistycznego stylu życia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaka jest kolorystyka ścian w stylu minimalistycznym?

Skup się na neutralnej kolorystyce, postaw na odcienie szarości, bieli lub beżu. Stonowane ściany możesz przełamać bardziej wyrazistymi dodatkami i meblami, np. w kolorze czerni lub grafitu. Zachowaj przy tym ład i harmonię, nie przesadzaj z intensywnymi barwami. 

Jakie kupić meble w stylu minimalistycznym?

Kup wysokiej jakości wyposażenie, które będzie proste i funkcjonalne. Zrezygnuj z ozdobnych uchwytów. Warto zdecydować się na meble modułowe lub na wymiar, by służyły na dłużej. W wystroju zadbaj o geometryczne kształty bazujące na kątach prostych.  

Jakie dodatki w stylu minimalistycznym wybrać?

Aranżując mieszkanie w stylu minimalistycznym, powinniśmy ograniczyć ilość dekoracji i dodatków. W przestrzeni ma panować ład i harmonia. Możesz jednak pozwolić sobie na takie dodatki jak plakaty, fotografie czy obrazy na ścianach, pojedyncze rośliny, duże lustra i jasne dywany.  

U kogo sprawdzi się styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny w aranżacji sprawdzi się u osób, które systematycznie dbają o porządek oraz unikają zbędnych dodatków i dekoracji. Takie wnętrza są nie tylko eleganckie, ale też funkcjonalne. Jeśli chcesz, by wokół Ciebie panował spokój i harmonia, śmiało możesz zdecydować się na aranżację w takim stylu.