pies na kanapie
24
wrz

Zadbaj o komfort swojego pupila 

Wprowadzając się do nowego mieszkania z pupilem, należy wziąć pod uwagę jego potrzeby. Jest to przecież ważny członek naszej rodziny. Wnętrze powinno więc spełniać pewne warunki. Funkcjonalność i komfort to podstawa, jednak warto zadbać też o dobry design. Psy i koty potrafią narozrabiać, jednak przemyślana aranżacja pozwoli Ci uniknąć niechcianych szkód. Kierując się naszymi wskazówkami, urządzisz mieszkanie, które będzie czyste, estetyczne i stylowe, a co najważniejsze, sprosta oczekiwaniom Twojego pupila. Na sposób aranżacji mieszkania przyjaznego dla zwierzaka ma znaczenie rasa, wielkość i styl bycia czworonoga. Potrzeby kota będą różniły się od potrzeb psa. Istotne jest, by wydzielić w przestrzeni strefy: odpoczynku, spożywania jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dzięki temu utrzymasz w mieszkaniu porządek i nauczysz pupila pewnych przyzwyczajeń, które pozwolą mu zaadaptować się w nowym środowisku. 

aksamitna sofa w kolorze butelkowej zieleni

Lokalizacja mieszkania przyjaznego dla zwierząt 

Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad lokalizacją mieszkania. Jeśli planujesz wprowadzić się z psem, najlepiej wybierz osiedle znajdujące się blisko parków i lasów. Będzie to dla Ciebie dużym udogodnieniem, ponieważ miejsce na codzienne spacery z czworonogiem będziesz mieć pod nosem. Pamiętaj o tym, że zwierzęta są ciekawskimi obserwatorami otaczającego świata, dlatego polecamy zdecydować się na apartament z balkonem lub tarasem. Dzięki temu pupil będzie miał dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli Twój pies ma już swoje lata i chodzenie sprawia mu problemy, zdecyduj się na mieszkanie w budynku z windą lub na niskim piętrze.  

Znajdź odpowiednie miejsce na miski 

Miski do jedzenia i picia umieść w kuchni albo przedpokoju. Najlepiej, by znajdowały się one w komfortowym miejscu – tak, byś Ty i Twój pupil miał do nich łatwy dostęp. Jakie miski wybrać? Masz kilka możliwości. Te metalowe wykonane z nierdzewnej stali posłużą na dłużej, ponieważ są odporniejsze na szkody. Ceramiczne natomiast nie wywołają u zwierzaka reakcji alergicznych. Trzecią opcją są plastikowe modele, które służą wielu właścicielom czworonogów podczas podróży, ponieważ są tanie i poręczne. Dla kotów świetnie sprawdzą się płytsze miski o większej średnicy. Pomyśl też nad zakupem odpowiedniej maty lub podkładki pod pojemnik, tak by zapobiec ewentualnym zabrudzeniom na podłodze. 

Strefa wypoczynku dla zwierzaka 

Legowisko dla czworonoga powinno znaleźć się w salonie lub przedpokoju. Weź pod uwagę fakt, że dla zwierzaka jedno miejsce do leżenia to za mało. Warto więc wyznaczyć dwa lub trzy kąciki, w których kot lub pies będzie mógł odpocząć. Możesz wykorzystać do tego miękki koc, poduszki i ulubione zabawki pupila. Wielu właścicieli decyduje się też na wyznaczenie strefy do spania w swoim własnym łóżku. Masz więc wiele możliwości do wyboru. Nie zapominaj jednak o dobrym designie. Legowisko powinno pasować kolorystycznie do całego wnętrza.  

W jakim pomieszczeniu umieścić kuwetę? 

Miejsce na kuwetę polecamy wygospodarować w łazience. Pamiętaj, by drzwi do niej były zawsze lekko otwarte, tak by kot w każdej chwili z łatwością mógł się do niej dostać. W tym pomieszczeniu możesz też przechowywać akcesoria do pielęgnacji pupila. Inną dobrą przestrzenią na kuwetę będzie kuchnia lub przedpokój.   

czarno – biały salon

Idealna podłoga do mieszkania z psem lub kotem 

Koty i psy z łatwością mogą zniszczyć podłogę, drapiąc ją swoimi pazurami podczas chodzenia czy zabawy. Warto postawić więc na panele o wysokiej ścieralności. Jeśli chodzi o kuchnię i przedpokój, polecamy kupić podłogę winylową, która jest nie tylko odporna na zarysowania, ale też łatwo usunąć z niej zabrudzenia, takie jak rozlany napój czy ślady po łapach. Oprócz tego powierzchnia jest antypoślizgowa i wodoodporna. Łatwe w czyszczeniu i trwałe będą też płytki ceramiczne lub gresowe. Dobrym trikiem na „ukrycie” rozprzestrzeniającej się po podłodze sierści będzie zakup kolorowych lub wzorzystych płytek.  

Meble odporne na zniszczenia zwierząt 

Dobór odpowiednich mebli jest bardzo istotny w aranżacji mieszkania, w którym lokatorem będzie zwierzak, szczególnie jeśli jest to szczeniak lub młody kotek. W przedpokoju umieść półkę na buty, by zapobiec ewentualnym zniszczeniom. Zadbaj o to, by schować do szafek wszystkie przedmioty, których Twój pupil może użyć do zabawy. Koty i psy uwielbiają wylegiwać się na tapicerowanych meblach. Jeśli myślisz nad doborem materiału pokrywającego kanapy, fotele czy krzesła, świetnym wyborem będzie dobry jakościowo welur. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie obok sofy drapaka, który odwróci uwagę kota od mebli podatnych na zniszczenia.  

Bezpieczeństwo pupila w mieszkaniu to podstawa 

W mieszkaniu przyjaznym dla zwierzaka nie ma miejsca na przedmioty zagrażające życiu lub zdrowiu pupila. Co więc należy schować? Na pewno toksyczne detergenty oraz trujące dla zwierząt rośliny. Oprócz tego pomyśl nad ukryciem rzeczy, które kot lub pies może potraktować jako zabawki. Nie zapominaj o odpowiednim zabezpieczeniu kabli. Przegryzając je, zwierzak może zostać dotkliwie zraniony. Warto zatem zdecydować się na listwy osłaniające przewody. Bez problemu otrzymasz je w sklepach budowlanych. Możesz jednak postawić na inne rozwiązanie, np. peszle lub spryskiwanie kabli środkami o odstraszającym dla zwierzaka zapachu.  

Jakie akcesoria dla psa lub kota kupić? 

Aby zapewnić pupilom komfort codziennego funkcjonowania, należy wyposażyć mieszkanie w akcesoria służące do pielęgnacji i zabawy. W mieszkaniu przyjaznym dla zwierząt nie może zabraknąć: 

  • legowiska, 
  • misek na jedzenie i wodę, 
  • miejsca, w którym schowasz karmę, 
  • dla kota – drapaka, kuwety i transportera, 
  • dla psa – obroży lub szelek i smyczy, 
  • szczotki do pielęgnacji sierści, 
  • zabawek. 
salon w stylu art deco

Projektowanie mieszkania przyjaznego zwierzakom

Zyskaj harmonię w swoim mieszkaniu, dzięki korzyściom projektowania przyjaznego zwierzakom. Nasz doświadczony projektant wnętrz z firmy MAZZANI zadba o Twoją aranżację wnętrz, uwzględniając potrzeby Twojego pupila. Dzięki profesjonalnemu podejściu architekta wnętrz, stworzysz idealne miejsce, które spełni oczekiwania zarówno Ciebie, jak i Twojego zwierzaka. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?

Najlepiej sprawdzi się odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu podłoga winylowa lub płytki ceramiczne albo gresowe, które są przede wszystkim bardzo wytrzymałe i nietrudno usunąć z nich zabrudzenia.   

Jakie meble kupić, jeśli mamy psa lub kota?

Zadbaj o to, by nie brakowało w mieszkaniu szafek i półek, w których pochowasz przedmioty podatne na zniszczenia. Jeśli wybierasz obicie na meble, postaw na dobry jakościowo welur.

Gdzie w mieszkaniu postawić kuwetę?

3. Gdzie w mieszkaniu postawić kuwetę? 

Kuwetę najlepiej postawić w łazience, kuchni albo przedpokoju. Pamiętaj, by drzwi do tych pomieszczeń zawsze były otwarte tak, by kot w każdej chwili mógł się do nich swobodnie dostać. 

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Kup listwy osłaniające kable dostępne w sklepach budowlanych. Możesz też wybrać inne rozwiązanie, np. peszle lub spryskać przewody środkami o odstraszającym dla zwierzaka zapachu.