lustro w sypialni
24
wrz

Funkcjonalność i estetyka w jednym 

Bauhaus odnosi się nie tylko do projektowania budynków i wyposażania wnętrz, chociaż to w nich miał swoje początki w 1919 roku za sprawą Waltera Gropiusa. Odmienił on na zawsze sposób myślenia o architekturze swoją tezą: forma podąża za funkcją. Miało to być odpowiedzią na potrzeby XX-wiecznych mieszkańców, propozycją rozwiązań ponadczasowych połączonych z prostym wzornictwem. Bauhaus słusznie kojarzy się większości z nas z surowością, jednakże nie oznacza to całkowitej rezygnacji z elementów wystroju, nadających wnętrzom charakteru. Ponadto tkactwo czy stolarstwo odgrywają dużą rolę przy projektowaniu wnętrz w tym stylu. 

czarno biały salon

Charakterystyczne elementy  

Bryły domów w tym stylu cechują duże okna, płaskie dachy i proste, geometryczne formy. Większość z nas wprowadza się do już gotowych wnętrz, gdzie w ogóle nie ma mowy o wyborze zewnętrznej formy budynku. Jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować z aranżacji pomieszczeń w stylu Bauhaus, który jest niezwykle funkcjonalny, z założenia dąży do wykorzystania przestrzeni do maksimum jego możliwości. Prostota jest bardzo ważnym elementem stylu, dlatego też sugerowane jest wybieranie podstawowych barw i kształtów tj.: 

  • żółtego, czerwonego i niebieskiego, 
  • koła, trójkąta i kwadratu. 

Artyści i projektanci tej szkoły niejednokrotnie udowadniali, że dzięki eksperymentom z najprostszymi formami można uzyskać niesamowite efekty np. poprzez zastosowanie geometrycznych szablonów o wyżej wymienionych kolorach. Takie małe szaleństwa będą gustownie wyglądały na neutralnym tle białych, beżowych lub jasnoszarych ścian. Unika się jednak jednolitych powierzchni, dobrze by zagościł akcent w postaci ceglanej wstawki albo nawet całych betonowych płaszczyzn. Ocieplić je można, rozwieszając plakaty o zgeometryzowanych wzorach.  

szara ściana, żółta pufa

Surowce i materiały 


Przedmioty codziennego użytku oraz meble powinny charakteryzować się prostymi, klasycznymi formami o nowoczesnym twiście. Dodatki ogranicza się do minimum, w stylu tym z założenia funkcjonalne już jest piękne. Natomiast można bawić się łączeniem materiałów – naturalnych takich jak drewno, kamienie (obrobione i surowe) czy skóra łączona ze szkłem i różnymi metalami. 

Szkło jest istotnym surowcem w Bauhausie nie tylko przy wykonywaniu dużych okien, ale też ścian dzielących wnętrze powierzchni mieszkalnej. Sprawdzi się też przy wyborze oświetlenia, np.: szklanych kloszy. Najbardziej rozpoznawalną bauhausową lampą jest model Wagenfeld WG24 – ta ikona wzornictwa przemysłowego o niezwykle prostej i przejrzystej formie to klosz w kształcie ściętej u dołu kuli, ustawionej na metalowej podstawie i nodze z okrągłą podstawką. 

Meble w stylu Bauhaus 


Chociaż Bauhaus stawiał na łatwą w wykonaniu produkcję masową, wówczas nie oznaczało to słabej wytrzymałości mebli. Doskonale w tym stylu sprawdzą się rozkładane kanapy, mobilne stoliki oraz przesuwne drzwi. Napełniające wielu z nas nostalgią meblościanki to również jedna z propozycji w projektowaniu wnętrza w tym nurcie. Wybierając krzesła, szukajmy takich o skórzanej tapicerce, odchylonym oparciu i ikonicznych już dla tej estetyki stalowych rurach. Te ostatnie wprowadził do stylu Marcel Breuer – zaintrygowała go nowoczesna wówczas technologia pozwalająca na bezproblemowe ich gięcie i modelowanie. Tak właśnie powstało znane nam wszystkim, przynajmniej z widzenia, krzesło Cesca. Stanowi ono kwintesencję bauhausowskich założeń, urzekając lekką, nieskomplikowaną formą esowato wygiętych rur oraz dwóch jednolitych płaszczyzn, siedziska i oparcia. 


Innym równie znanym dziełem tego projektanta, które odcisnęło piętno na projektowaniu wnętrz jest tzw. fotel Wassily, przez autora nazwany „model B3”. Ciekawostką jest to, skąd wzięła się jego bardziej popularna i funkcjonującą do dziś nazwa – podobno czołowy artysta Bauhausu – Wassily Kandinsky często przesiadywał w owym modelu. Mebel, podobnie jak krzesło, oparty jest na lekkiej konstrukcji z metalowych rurek, wygiętych w łagodne łuki, siedzisko natomiast przywodzi na myśl reżyserskie krzesło. 

dywan w pasy w sypialni

Niezwykłe mieszkanie w stylu Bauhaus

Mieszkanie w stylu Bauhaus to hołd dla nowoczesności, minimalizmu i funkcjonalności. Nasz doświadczony projektant wnętrz, MAZZANI, z pasją podejmuje się projektowania i aranżacji wnętrz w duchu Bauhaus. Dzięki jego wiedzy i kreatywności, Twój dom stanie się symbolem czystej estetyki. Skorzystaj z naszego profesjonalnego podejścia do projektowania wnętrz i przekształć swoje mieszkanie w oazę designu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to jest Bauhaus?

Bauhaus to nazwa niemieckiej szkoły artystycznej powstałej w 1919 roku, jak i również stylu, jaki reprezentowała. Nurt ten charakteryzuje się prostotą oraz surowością z wykorzystaniem elementów rzemiosła artystycznego.  

Co charakteryzuje styl Bauhaus?

Bauhaus to przede wszystkim prostota. Swojego rodzaju podstawą jest zastosowanie trzech kształtów – koła, trójkąta i kwadratu oraz podstawowych kolorów – czerwonego, żółtego i niebieskiego.  

Czy mieszkanie może mieć wystrój w stylu Bauhaus?

Bauhaus większości kojarzy się z zewnętrzną formą kubicznych budynków o płaskich dachach, jednak ten styl ma dużo więcej do zaoferowania, również w kwestii wystroju wnętrz. W mieszkaniach mogą zagościć m.in. betonowe ściany lub ich ceglane fragmenty, meble o prostych formach oraz plakaty o zgeometryzowanych wzorach.