pokój niemowlaka
13
kwi

Nowoczesny pokój dla dziecka – porady 
 

Urządzenie nowoczesnego pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Warto pamiętać, że pomieszczenie to powinno być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne dla malucha. Dlatego też meble, na które się zdecydujemy, powinny być stabilne i wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka, a w miejscach, gdzie istnieje ryzyko uderzenia, warto zastosować ochronne nakładki. Dobrze jest też pamiętać o zabezpieczeniach przed przewracaniem się mebli, np. poprzez przykręcenie ich do ściany. W zależności od wieku pociechy, dobrze jest przemyśleć, czy wybrane elementy wyposażenia będą tutaj odpowiednie.  
 

Pokój dla niemowlaka   
 

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to sprawa, która wymaga szczególnej uwagi i dbałości o bezpieczeństwo. Podczas wykańczania wnętrza warto zwrócić uwagę na używane materiały – farby, kleje i tapety nie powinny zawierać niebezpiecznych substancji chemicznych i powinny być przyjazne dla alergików. Najważniejsze w pokoju dla tak małego dziecka jest stworzenie spokojnego i zacisznego miejsca do spania. Kolory ścian i mebli nie są aż tak ważne, choć lepiej zdecydować się na stonowane odcienie. Także miejsce, w którym ustawiamy łóżeczko, powinno być wolne od przeciągów i mocnego światła. Nie może ono stać również zbyt blisko okna, drzwi lub grzejnika. 

Przy łóżeczku warto postawić szafkę z lampką, która daje delikatne i rozproszone światło. Dobrze jest także zaopatrzyć pokój w szafę lub dużą komodę na ubranka, pieluszki i akcesoria dla dziecka. Aby uniknąć rozwoju alergenów, warto zrezygnować z zasłon i puszystych dywanów w dziecięcych pokojach. Okna zaś można zasłonić roletami lub żaluzjami, a na podłodze umieścić lekki chodnik. 

łóżeczko noworodka

Pokój dla trzylatka 
 

Z czasem dziecko dorasta i jego potrzeby także się zmieniają. Pokój dziecka to miejsce, gdzie nasze maluchy uczą się, bawią i rozwijają swoje umiejętności. Dlatego warto urządzić go w sposób, który będzie temu sprzyjał. Meble i wyposażenie pokoju powinny być tutaj bezpieczne, wytrzymałe i funkcjonalne. W takim pokoju dobrze umieścić jest na przykład drabinki, schowki różnego rodzaju, a także miejsca do wspinania i ukrywania się. Można postawić pełnowymiarowe łóżko, ale dla bezpieczeństwa należy zamontować boczną barierkę. Dobrym rozwiązaniem jest rozważenie łóżka piętrowego z baldachimem i schowkiem w dolnej części.  

Dobrze jest, aby w pokoju znalazła się komoda lub szafa na ubrania i akcesoria, a także stolik, przy którym dziecko będzie rysować, pisać i uczyć się. Ergonomiczne i regulowane krzesełko to również dobry wybór, ponieważ pozwoli dziecku na zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Wszelkiego rodzaju pudła i kosze pomogą w utrzymaniu porządku wśród zabawek i innych przedmiotów w pokoju. 

Pokój dla ucznia  
 

Kiedy dziecko idzie do szkoły, pokój dziecięcy przestaje pełnić tylko funkcję miejsca zabaw i odpoczynku. Niektórym dzieciom nie marzy się już spać wysoko pod sufitem. W takiej sytuacji możemy zdemontować konstrukcję łóżka piętrowego, pozostawiając tylko ramę i materac. Ważnym elementem pokoju staje się teraz kącik do nauki. Dziecko będzie tam spędzać dużo czasu, więc trzeba go odpowiednio urządzić. Podstawowymi elementami, które wówczas powinny się znaleźć w pokoju naszego dziecka są: 

  • Biurko – ważne jest, aby zadbać o możliwość regulowania wysokości i nachylenia blatu biurka. Dzięki takiemu sprzętowi dziecko będzie mogło pracować bardziej wydajnie i bez obciążania kręgosłupa. Mobilne biurko z regulacją wysokości, dostosowującą się do wzrostu, będzie służyć przez wiele lat. 
  • Krzesło – by zapewnić dziecku odpowiednią postawę podczas np. wykonywania zadań szkolnych, dobrym wyborem będzie krzesło obrotowe z regulowaną wysokością, oparciem oraz miękkim zagłówkiem. 
  • Oświetlenie – oświetlenie sztuczne powinno być uzupełnieniem naturalnego światła. Najlepiej jest ustawić biurko przy ścianie prostopadłej do tej, na której znajduje się okno. W ten sposób dziecko będzie miało możliwość korzystania z naturalnego światła podczas odrabiania lekcji w ciągu dnia. Warto rozważyć zakup lampki stojącej na biurko, lampki do czytania przy łóżku oraz jednego głównego źródła światła. 
  • Wyposażenie dodatkowe – zadbajmy o miejsce na książki, sprzęt grający oraz ubrania. 

Warto pamiętać, że dziecko zaczyna wyrażać siebie poprzez lekturę, muzykę oraz swój strój. Dobrym rozwiązaniem jest pozwolić mu współdecydować na przykład o kolorach we wnętrzu. Pokój staje się teraz jego prywatnym królestwem, do którego będziemy mieć coraz mniejszy dostęp. 

 biurko w pokoju ucznia

Pokój dla rodzeństwa  
 

Jeśli chodzi o urządzanie pokoju dla rodzeństwa, to może to być bardziej wymagające zadanie niż aranżacja wnętrza dla jedynaka. Trzeba wziąć pod uwagę różnice wiekowe i zainteresowania dzieci, a także zapewnić odpowiednie warunki dla każdego z nich. Warto podzielić pokój na dwie strefy, uwzględniając potrzebę dobrego dostępu do światła dziennego dla obu części.  

Istnieje kilka sposobów na podział pokoju dla rodzeństwa, na przykład za pomocą parawanu, lekkiej ścianki lub ustawienia mebli. Nie trzeba stosować dosłownych podziałów – czasem wystarczy zróżnicować kolory ścian, dodatków czy tkanin. W przypadku pokoju dziecięcego dla rodzeństwa warto wybierać sprzęty uniwersalne, które łatwo dostosować do zmieniających się upodobań. Dobrym wyborem są meble, które rosną wraz z dziećmi, takie jak regulowane biurka czy łóżka z możliwością wydłużenia. 

Jeśli w pokoju mieszka chłopiec, warto zaplanować półki na budowle z klocków Lego lub miejsce na modele samochodów, które z pewnością będą chętnie kolekcjonowane. Ważne jest również, aby meble były praktyczne i funkcjonalne, np. z szufladami na zabawki lub z dodatkowymi pojemnikami na przedmioty codziennego użytku.

 podzielony pokój rodzeństwa

Wnętrza, które sprawią, że poczujesz się lepiej

Urządzając pokój dla dziecka, warto zaufać architektowi wnętrz specjalizującemu się w projektowaniu przestrzeni dla dzieci. Dzięki temu możemy stworzyć spójne i eleganckie wnętrze w stylu dopasowanym do potrzeb i preferencji naszych pociech oraz dostosowanym do naszego budżetu. Zlecając wykonanie projektu profesjonalistom z MAZZANI, możemy mieć pewność, że unikniemy przesadnych dekoracji, a jednocześnie otrzymamy oryginalne i wyjątkowe wnętrze, którym nasze dzieci będą cieszyły się przez wiele lat. Siedziba firmy mieści się w Warszawie, ale nasi projektanci zdalnie wykonują projekty na terenie całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jak zaprojektować pokój dla dziewczynki?  

W pokoju dziecięcym powinna być szafa na ubrania, komoda na zabawki, stoliczek do rysowania i zabawy. Warto pamiętać też o tym, żeby dziecko miało łatwy dostęp do zabawek. Dobrze, jeśli półki, regaliki z zabawkami lub książeczkami będą w zasięgu jego ręki. 

Co powiesić na ścianie w pokoju u małego dziecka?

Naklejki dekoracyjne są wspaniałym pomysłem na odświeżenie pokoju bez konieczności malowania całych ścian. Można wybierać spośród różnych wzorów, takich jak kwiaty, gwiazdki, słońca, samochody czy postaci z bajek, a także różnych rozmiarów. Dzięki temu łatwo dopasujemy naklejki do wielkości pokoju naszego dziecka. 

Jak udekorować pokój dla chłopca?

Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie tylko jednej ściany na jakiś interesujący kolor – dzięki temu pokój nie pomniejszy się optycznie. Zbyt mocne kolory mogą nadmiernie pobudzać dziecko, więc należy je stosować z rozwagą. Ciekawym elementem ozdobnym ścian w pokoju chłopca może być również grafika na ścianie.