złoty ornament na ścianie
13
kwi

Skąd pochodzi styl art deco?

Styl art deco to propozycja dla osób wymagających, będących perfekcjonistami. Został zapoczątkowany w tzw. dwudziestoleciu międzywojennym. Nazwa pochodzi od francuskiego art i oznaczającego sztukę, oraz decoratif czyli dekoracyjny. 

Charakterystyka stylu art deco 

Art deco to nurt w sztuce, który obejmuje nie tylko architekturę, ale także malarstwo i grafikę. Prekursorzy tego stylu zwracali uwagę na istotę piękna w rzeczach codziennego użytku. Projekt wnętrza w tym stylu charakteryzuje się przede wszystkim luksusem i bogactwem. Materiały, z których wykonane są meble, to przede wszystkim: marmur, szkło i drewno pokryte fornirem. Jeśli chodzi o tkaniny, to dominują tu aksamit oraz satyna. Nie może także zabraknąć luster, najczęściej w ramie złotej lub srebrnej.  

Mieszkanie w stylu art deco najczęściej jest urządzone w stonowanych kolorach z błyszczącymi dodatkami, jednak zdarza się spotkać grę kontrastów, czyli zestawienie ponadczasowej bieli i czerni, jak w przypadku apartamentu znanej projektantki mody Coco Chanel.  

art deco salon

Styl art deco – dla kogo? 

Styl art deco idealnie sprawdzi się we wnętrzu perfekcjonisty, ceniącego geometryczne formy, jakość, unikatowość, detale oraz luksus. Mieszkanie w tym stylu urządzimy zarówno w starej kamienicy, jak i nowoczesnym budownictwie. Art deco nie sprawdzi się jednak u osób lubiących minimalistyczne oraz skandynawskie wnętrza, nieprzepadających za licznymi dekoracjami. Dla wyposażenia, w stylu art deco idealnie sprawdzą się mieszkania z wysokim sufitem. 

Dodatki 

W bogatych wnętrzach w myśl stylu art deco nie może zabraknąć dodatków, które wpływają na utrzymanie luksusowego charakteru mieszkania. Reprezentatywnym wyposażeniem mieszkania będą: 

  • welurowe kanapy o intensywnej barwie,  
  • fotele z opływowym kształtem, 
  • krzesła z pozłacanymi nóżkami, 
  • lustra w złotej oprawie, 
  • łazienkowe wanny na mosiężnych, złotych nóżkach, 
  • stół najlepiej ze szklanym blatem. 

Poza wspomnianymi dodatkami warto zwrócić uwagę na mocny akcent oświetlenia. Lampy w stylu art deco mają zazwyczaj abażur o geometrycznym kształcie. Zdarza się również znaleźć w aranżacjach wnętrz w opisywanym stylu kryształowe żyrandole, które dodają luksusu. Nie zapomnijmy też o kinkietach, najczęściej w połączeniu ze sztukaterią. Oprócz bogatego oświetlenia naszą uwagę mogą zwrócić także zdobienia klamek oraz szaf. Pozłacane i mosiężne klamki nadadzą drzwiom wyjątkowy charakter.  

welurowe kanapy w salonie

Meble w stylu art deco 

Jakie meble pasują do projektu mieszkania w myśl art deco? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na geometryczne kształty. Owalne, opływowe fotele i kanapy, stoły oraz komody o zaostrzonych kantach, a także przeszklone witryny – te meble najlepiej sprawdzą się we wnętrzu utrzymanym w tym stylu.  

Kolorystyka umeblowania jest tutaj bardzo urozmaicona. Pięknie zaprezentują się welurowe kanapy w kolorach takich jak granat lub butelkowa zieleń, bordowe fotele koniecznie na mosiężnych, pozłacanych nóżkach czy meble z naturalnego drewna.  

Inspiracje 

Materiałem, który od zawsze kojarzy jest bogactwem oraz luksusem, jest marmur.  Idealnie sprawdzi się on w aranżacji mieszkania w prezentowanym stylu. Możemy sprytnie przemycić go w blatach kuchennych, na podłodze, ścianie w łazience, a także stoliku w salonie. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy postawić na płytki imitujące marmur.  

Kolejnym dobrym pomysłem w aranżacji art deco są wspomniane już złote dodatki, które świetnie odbijają światło, tworząc przy tym luksusowe wnętrze. Przede wszystkim stawiamy tu na złote klamki przy meblach, drzwiach, a także obramowania luster. 

Oprócz bogatych kruszców i materiałów warto pamiętać o tapetach i tkaninach, które same w sobie spełnią rolę dodatków. Jeśli chodzi o tapety, to sprawdzą się tu te z motywem kwiatowym oraz w geometryczne wzory, np. w postaci rombu. Pamiętajmy jednak, by najlepiej wybrać jeden rodzaj tapety, aby nie przesadzić z dużą ilością różnych inspiracji. Tkaniny lubiące styl art deco to wspomniany wcześniej welur, z którego wykonane są sofy, fotele, a także zagłówki łóżek, zwierzęca skóra oraz futro. 

Podsumowując, mieszkanie w stylu art deco to wnętrza oparte na luksusie, nielubiące minimalizmu, stawiające na bogate dodatki, ceniące przepych, ale jednocześnie stanowiące klasę samą w sobie.  

złote nogi od szafek nocnych

Nasze projekty, Twoje piękne wnętrza

Jeśli pragniesz stworzyć w swoim domu wnętrza w tym stylu, lecz nie jesteś pewny od czego zacząć, zapraszamy do kontaktu z nami. MAZZANI to zespół profesjonalistów, którzy przygotują indywidualny projekt aranżacji na podstawie Twoich oczekiwań i sprawią, że Twoje wnętrzarskie marzenia ożyją. 

Pytania naszych klientów:

Co charakteryzuje styl art deco?

Welurowe obicia mebli wypoczynkowych, bogate dodatki, lustra w złotej mosiężnej ramie. 

Dla kogo jest mieszkanie w stylu art deco?

Mieszkanie w stylu art deco jest przeznaczone szczególnie dla osób lubiących luksus, złote dodatki, nielubiących minimalizmu. 

Co to znaczy art deco?

Jest to nazwa wywodząca się z Francji. Art. oznacza sztukę, a decoratif – dekoracyjny.