marmurowe płytki łazienkowe
13
kwi

Włoski styl

Styl włoski częściej jest wybierany do takich pomieszczeń jak kuchnia czy salon. Łazienka, w stylu włoskim, zaczyna dopiero pozyskiwać swoich zwolenników. Jak projektować wnętrze naszej łazienki w tym charakterze? Czym się cechuje? O tym dowiecie się z artykułu. 

Charakterystyka łazienki w stylu włoskim 

Styl włoski w łazience to wysublimowane wnętrze, w którym dominuje oszczędna elegancja oraz dbałość o detale. Inspiracje czerpane są, przede wszystkim z europejskich zabytków i krajobrazów.  Głównymi cechami tego pomieszczenia są:  

  • naturalne materiały,  
  • minimalizm, 
  • wąska paleta barw, 
  • wyraziste wnętrze. 

Style włoskie – aranżacja łazienki 

Łazienka śródziemnomorska: to wnętrze stawiające na jasną paletę kolorów. Występują tu różnego rodzaju mozaiki, wielobarwne konsole oraz szafy. Dominującymi materiałami będą kamień oraz drewno, w jasnej kolorystyce, np. z zastosowaniem odcieni bieli, beżu. Intensywniejsze kolory znajdziemy w dodatkach. Wnętrze możemy uzupełnić także dekoracjami, w postaci trawy morskiej oraz rattanu. 

Łazienka toskańska: w tym wnętrzu dominującymi kolorami będą: biele, zgaszone żółcie, ziemiste brązy lub oliwkowa zieleń. Materiały stosowane to przede wszystkim: kamień o ciepłej barwie, a także drewno. Toskańska łazienka jest połączeniem stylu klasycznego oraz rustykalnego, z dodatkiem włoskiego. Są to wnętrza proste, a zarazem przytulne. 

Łazienka nowoczesna: głównym materiałem, stosowanym we wnętrzu będzie marmur, zarówno na ścianach, jak i podłodze. Świetnie sprawdzi się tu wanna wolnostojąca, dodająca elegancji całemu pomieszczeniu. Jeśli chodzi o dekoracje, są one mocno ograniczone, wnętrze nowoczesnej łazienki jest minimalistyczne, o wąskiej palecie barw. 

wanna wolnostojąca

Dekoracje 

Jeśli chodzi o dekoracje, w stylu włoskim jesteśmy bardzo ograniczeni. Włoskie wnętrza łazienek cechują się minimalizmem, nie lubią nadmiaru dodatków. Wyjątkiem będzie łazienka w stylu toskańskim. To w niej możemy pokusić się o większą ilość drobiazgów. 

Jeśli posiadamy okno w naszej łazience, możemy przystroić je w zasłony z takich materiałów, jak len czy bawełna.  Akcesoria, takie jak pojemniki na szczoteczkę, dozowniki do mydła czy stojaki, powinny zostać wykonane z kamienia lub drewna. W przypadku przechowywania rzeczy dobrym pomysłem będą wyplatane kosze. Świetnym rozwiązaniem będzie także wyeksponowanie perfum oraz kosmetyków w ozdobnych, szklanych flakonach. To doda wnętrzu nuty elegancji.  

Nie zapomnijmy o roślinach, najlepiej w ceramicznych donicach. Będą świetnym dodatkiem. Warto pamiętać, by były to gatunki, które są odporne na wysoką wilgotność panującą w łazience.  

Meble 

Istnieją tak naprawdę dwa rodzaje mebli, wybierane do łazienki w stylu włoskim. Pierwszy to meble o geometrycznych wzorach, nowoczesne. Natomiast drugi rodzaj to meble proste i drewniane. Nie będzie ich też wiele, ze względu na dominujący minimalizm. Znajdziemy tu zazwyczaj: 

  • wannę, najlepiej wolnostojącą, 
  • umywalkę, 
  • toaletę, 
  • szafkę, najlepiej podwieszaną, 
  • półkę, 
  • stojak, np. do rozwieszenia ręczników. 

Kolorami, które dominują w wyposażeniu łazienki włoskiej, są: czernie, biele, brązy oraz szarości. Jeśli chodzi o armaturę, postawmy tu na wersję klasyczną bądź taką, inspirowaną stylem retro. 

łazineka

Oświetlenie 

W łazience, w stylu włoskim, zazwyczaj jest dużo światła słonecznego, co optycznie powiększa wnętrze. Dobrze, jeśli posiadasz w niej okno. 

W nowoczesnych przestrzeniach dobrze będą się sprawdzać żyrandole oraz duże lampy. Przy lampie warto pomyśleć o zainstalowaniu kinkietów, najlepiej po obu stronach. Oprócz tego możemy zastosować lampy z ozdobnymi kloszami, metalowymi elementami czy geometrycznymi kształtami.  

Nasze projekty, Twoja wyjątkowa przestrzeń

Odpowiednio dobrane dodatki, kolory, meble, marmurowe płytki oraz oświetlenie mogą doskonale odzwierciedlić włoski styl w Twojej łazience. Firma MAZZANI chętnie zaprojektuje Twoje wnętrza, aby były przytulne i szykowne. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są dominujące kolory w łazience, we włoskim stylu?

Kolorami dominującymi są, przede wszystkim, jasne barwy, takie jak: biele, beże czy zgaszone żółcie. 

Jakie materiały wybrać do włoskiej łazienki?

Materiałami stosowanymi są zazwyczaj: marmur, granit, kamień oraz drewno w jasnej kolorystyce. 

Jakie są cechy charakterystyczne włoskiej łazienki?

Cechami charakterystycznymi łazienki w tym stylu są minimalizm, a także: naturalne materiały, wyraziste, eleganckie wnętrze oraz wąska paleta barw.